Leran (serbisht: Рељан/Reljan) është fshat në komunën e Preshevës, Serbi.

Leran
Fshat
Popullsia
 • Gjithsej694

Demografia Redakto

Ky vendbanim krejtësisht është i banuar me shumicë të popullatës (70%) shqiptare.Eshte nje Fshat i vogel ne luginen e Presheves dhe shtrihet ne Lindje prej qytetit te Presheves matan Hekurudhes dhe Autostrades A-1(E-75) banoret e ktij fshati rreth (70%) Jane me fe islame dhe ne ket fshat ka nje Xhami

Statistikat Redakto

Historiku i popullsisë Lerani
Viti195319611971198119912003
Popullsia668633700767796945


Përmbledhje fotosh
 
Hyrje në Fshat
Hyrje në Fshat 
 
Fshati Leran
Fshati Leran 
 
Xhamia në fshatin Leran
Xhamia në fshatin Leran 
 
Në qendër të fshatit
Në qendër të fshatit 

Referimet Redakto

Lidhje të jashtme Redakto