Golemidoll (serbisht: Големи Дол/Golemi dol) është fshat në komunën e Preshevës, Serbi.

Golemidoll
Fshat
Popullsia
 • Gjithsej294

Gjeografia Redakto

Fshati Golemidoll gjendet në afërsi të fshatit Leran dhe Geraj.


Demografia Redakto

Popullsia e këtij vendbaimi është krejtsisht shqiptare me një pakicë të vogël serbe. Sipas regjistrimit të popullsisë të vitit 2002 Golemidolli ka pasë 294 banorë.

Statistikat Redakto

Historiku i popullsisë Golemidolli
Viti1948195319611971198119912002
Popullsia360395435447414383294

Shih edhe Redakto

Lidhje të jashtme Redakto