Lanik (serbisht: Љаник/Ljanik) është fshat në komunën e Preshevës, Serbi.

Lanik
Fshat
Popullsia
 • Gjithsej29

Gjeografia Redakto

Fshati Lanik gjendet në afërsi të fshatit Svinisht dhe në kufi me Maqedoninë afër fshatit Pelincë.

Demografia Redakto

Popullsia e këtij vendbaimi është sërbe. Sipas regjistrimit të popullsisë në vitin 2002 Laniku ka numëruar 29 banorë.

Statistikat Redakto

Historiku i popullsisë Laniku
Viti1948195319611971198119912002
Popullsia146145155112655129

Lidhje të jashtme Redakto