Lista e fëmijve të dheut të Prishtinës

artikull-listë e Wikimedias

Kjo është lista e fëmijëve të truallit të Prishtinës. Për shkak të pa mundësisë së caktimit të truallit për disa personave si pasojë e ndryshimeve të ndarjes administrative të teritorit në këtë listë janë përfshirë persona edhe të anëve të cilat gjatë historis kanë qenë të njohura nën emrin Prishtinëa.

Emri Mbiemri rreth.PR DL-DV i njohur për: shënime +
Elyesa Bazna 1904–1970 agjent
Mazhar Krasniqi 1931 klerik
Adem Demaçi 1936 shkrimtarë
Dragan Tomić 1936 politikanë
Gazmend Pallaska 1955 avokat dhe këngëtar
Albert Bunjaki 1971 futbolistë
Dragana Todorović 1974 këngëtar
Albin Kurti 1975 aktivist politik
Mehmet Dragusha 1977 futbolistë
Shpejtim Arifi 1979 futbolistë
Arta Dobroshi 1979 aktor teatri dhe filmi
Adelina Ismaili 1979 këngëtare
Arta Bajrami 1980 këngëtare
Memli Krasniqi 1980 këngëtar, politikan
Ivan Perić 1982 futbolistë
Lorik Cana 1983 futbolistë
Debatik Curri 1983 futbolistë
Marko Perović 1984 futbolistë
Besart Berisha 1985 futbolistë
Labinot Haliti 1985 futbolistë
Zanfina Ismajli 1985 këngëtare
Liridon Leci 1985 futbolistë
Ermal Fejzullahu 1988 këngëtar
Erton Fejzullahu 1988 futbolistë
Zana Krasniqi 1988 Miss Universe Kosovo
Atdhe Nuhiu 1989 futbolistë
Taulant Xhaka 1991 futbolistë
Fadil Maloku Podujevë sociolog.
Milazim Krasniqi Breznice 1955 albanolog .
Jusuf Osmani Albana e Madhe 1948 arkivist.
Fatmir Sejdiu Podujeva 1951 politikan, kryetar shteti, Urdhri "Gjergj Kastrioti Skënderbeu"
Hakif Zejnullahu Podujeva 1962 veprimtar, Medalja Luftëtar i Lirisë Adem Jashari
Shtjefën Gjeçovi Janjeva 1873-1929 gjuhëtar, Medalja e Artë e Lidhjes së Prizrenit
Sabri Hamiti Podujeva 1950 gjuhëtar, Medalja e Artë e Lidhjes së Prizrenit
Enver Maloku Podujeva 1954 gjuhëtar, Medalja e Artë e Pavarësisë
Zahir Pajaziti Podujeva 1962 Hero i Kosovës
Kujtim majaci Gollaku futbollist, aktiv në Apollonin e Fierit.[1]

DëftimetRedakto

  1. ^ "Rubrika Pesonazhe në amzën Fieri.com". Arkivuar nga origjinali më 29 mars 2009. Marrë më 3 prill 2009. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)