Lista e trajnerëve të F.C. Internazionale Milano

artikull-listë e Wikimedias

Football Club Internazionale Milano është një klub italian futbolli me seli në Milano, Lombardi.[1] Klubi u krijua më 9 mars 1908 me qëllimin për të lejuar lojtarët e huaj për të luajtur në Itali. Interi luajti ndeshjen e parë zyrtare më 10 janar 1910 kundër ekipit rival të qytetit Milan, duke humbur 3–2.[2] Klubi fitoi titullin e parë në histori në vitin 1910 – Kampionatin Italian të Futbollit 1909–10. Gjithsej, klubi ka fituar 18 kampionate, 7 kupa dhe pesë superkupa. Ata gjithashtu janë kurorëzuar kampionë të Evropës në tre raste duke fituar Kupën Evropiane dy herë rresht në vitet 1964 dhe 1965 dhe UEFA Ligën e Kampioneve një herë në vitin 2010. Klubi përjetoi periudhën më të suksesshme të historisë nga viti 2006 e deri në vitin 2010, duke fituar pesë kampionate rresht, gjë që barazoi edhe rekordin e të gjitha kohërave për kampionate të fituar rresht në atë kohë;[3] këtij suksesi ju shtuan edhe tre kupa, tre superkupa, Liga e Kampioneve dhe FIFA Kupa e Botës për Klube. Gjatë sezonit 2009–10, Interi u bë ekipi i parë dhe i vetëm italian që realizon tripletën dhe ekipi i dytë në histori që fiton pesë tituj në një vit kalendarik.[4]

Helenio Herrera dhe Roberto Mancini janë dy trajnerët më të suksesshëm në historinë e klubit për sa i përket numrit të trofeve të fituar. Herrera fitoi tre tituj të Serie A, dy Kupa Evropiane dhe dy Kupa Ndërkontinentale. Ai është gjithashtu trajneri më jetë gjatë në klub, duke qëndruar për nëntë sezone. Mancini fitoi tre tituj të Serie A, dy kupa dhe dy superkupa.

Lista e trajnerëveRedakto

 
Virgilio Fossati ishte trajneri i parë në historinë e klubit.
 
Pas tërheqjes si futbollist, Giuseppe Meazza drejtoi ekipin në tre periudha si trajner.
 
Roberto Mancini udhëhoqi ekipin drejt tre titujtve rresht në Serie A.
 
José Mourinho, trajneri i tripletës historike në sezonin 2009–10.
 
Emri Kombësia Periudha
Virgilio Fossati   1909–1915
Nino Resegotti
Francesco Mauro
  1919–1920
Bob Spotishwood   1922–1924
Paolo Schiedler   1924–1926
Árpád Weisz   1926–1928
József Viola   1928–1929
Árpád Weisz   1929–1931
István Tóth   1931–1932
Árpád Weisz   1932–1934
Gyula Feldmann   1934–1936
Albino Carraro   1936
Armando Castellazzi   1936–1938
Tony Cargnelli   1938–1940
Giuseppe Peruchetti   1940
Italo Zamberletti   1941
Ivo Fiorentini   1941–1942
Giovanni Ferrari   1942–1945
Carlo Carcano   1945–1946
Nino Nutrizio   1946
Giuseppe Meazza   1947–1948
Carlo Carcano   1948
Dai Astley   1948
Giulio Cappelli   1949–1950
Aldo Olivieri   1950–1952
Alfredo Foni   1952–1955
Aldo Campatelli   1955
Giuseppe Meazza   1955–1956
Annibale Frossi   1956
Luigi Ferrero   1957
Giuseppe Meazza   1957
Jesse Carver   1957–1958
Giuseppe Bigogno   1958
Aldo Campatelli   1959–1960
Camillo Achilli   1960
Giulio Cappelli   1960
Helenio Herrera   1960–1968
Alfredo Foni   1968–1969
Heriberto Herrera   1969–1971
Giovanni Invernizzi   1971–1973
Enea Masiero   1973
Helenio Herrera   1973
 
Emri Kombësia Periudha
Enea Masiero   1974
Luis Suárez   1974–1975
Giuseppe Chiappella   1976–1977
Eugenio Bersellini   1977–1982
Rino Marchesi   1982–1983
Luigi Radice   1983–1984
Ilario Castagner   1984–1986
Mario Corso   1986
Giovanni Trapattoni   1986–1991
Corrado Orrico   1991
Luis Suárez   1992
Osvaldo Bagnoli   1992–1994
Giampiero Marini   1994
Ottavio Bianchi   1994–1995
Luis Suárez   1995
Roy Hodgson   1995–1997
Luciano Castellini   1997
Luigi Simoni   1997–1998
Mircea Lucescu   1998–1999
Luciano Castellini   1999
Roy Hodgson   1999
Marcello Lippi   1999–2000
Marco Tardelli   2000–2001
Héctor Cúper   2001–2003
Corrado Verdelli   2003
Alberto Zaccheroni   2003–2004
Roberto Mancini   2004–2008
José Mourinho   2008–2010
Rafael Benítez   2010
Leonardo   2010–2011
Gian Piero Gasperini   2011
Claudio Ranieri   2011–2012
Andrea Stramaccioni   2012–2013
Walter Mazzarri   2013–2014
Roberto Mancini   2014–2016
Frank de Boer   2016
Stefano Vecchi   2016
Stefano Pioli   2016–2017
Stefano Vecchi   2017
Luciano Spalletti   2017–2019
Antonio Conte   2019–

StatistikatRedakto

Conte është trajneri aktual

Redaktuar më 12 shkurt 2020
Emri Kombësia Sezone Ndeshje Fitore Barazime Humbje % fitoreve
Camillo Achilli   Italia 1 30 11 10 9 36.66%
Dai Astley   Anglia 1 25 12 8 5 48.00%
Osvaldo Bagnoli   Italia 2 74 36 24 14 48.64%
Rafael Benítez   Spanja 1 25 12 6 7 48.00%
Eugenio Bersellini   Italia 5 207 92 80 35 44.44%
Ottavio Bianchi   Italia 2 48 21 12 15 43.75%
Giuseppe Bigogno   Italia 1 27 16 6 5 59.25%
Aldo Campatelli   Italia 3 53 26 11 16 49.05%
Giulio Cappelli   Italia 3 59 35 14 10 59.32%
Carlo Carcano   Italia 3 74 31 16 27 41.89%
Tony Cargnelli   Austria 2 69 40 14 15 57.97%
Albino Carraro   Italia 1 21 13 5 3 61.90%
Jesse Carver   Anglia 1 40 13 13 14 32.50%
Ilario Castagner   Italia 2 70 37 20 13 52.85%
Armando Castellazzi   Italia 2 72 33 23 16 45.83%
Luciano Castellini   Italia 2 6 2 2 2 33.33%
Giuseppe Chiappella   Italia 2 83 38 27 18 45.78%
Antonio Conte   Italia 1 32 20 7 5 62.50%
Mario Corso   Italia 1 30 13 7 10 43.33%
Hector Cuper   Argjentina 3 110 57 31 22 51.81%
Frank De Boer   Holanda 1 14 5 2 7 35.71%
Gyula Feldmann   Hungaria 2 59 28 20 11 47.45%
Giovanni Ferrari   Italia 1 31 15 4 12 48.38%
Luigi Ferrero   Italia 1 23 8 11 4 34.78%
Ivo Fiorentini   Italia 1 31 7 12 12 22.58%
Alfredo Foni   Italia 4 135 66 41 28 48.88%
Virgilio Fossati   Italia 6 110 69 9 32 62.72%
Annibale Frossi   Italia 1 23 8 11 4 34.78%
Gian Piero Gasperini   Italia 1 5 0 1 4 0.00%
Heriberto Herrera   Paraguai 2 56 27 15 14 48.21%
Helenio Herrera   Argjentina 9 366 205 93 68 56.01%
Roy Hodgson   Anglia 3 89 40 26 23 44.94%
Giovanni Invernizzi   Italia 3 100 54 26 20 54.00%
Leonardo   Brazili 1 32 22 3 7 68.75%
Marcello Lippi   Italia 2 50 25 11 14 50.00%
Mircea Lucescu   Rumania 1 22 7 5 10 31.81%
Roberto Mancini   Italia 6 303 176 78 49 58.08%
Rino Marchesi   Italia 1 47 20 17 10 42.55%
Giampiero Marini   Italia 1 18 6 2 10 33.33%
Enea Masiero   Italia 2 32 15 9 8 46.87%
Francesco Mauro   Italia 1 23 17 5 1 73.91%
Walter Mazzarri   Italia 2 58 25 21 12 43.10%
Giuseppe Meazza   Italia 4 82 37 15 30 45.12%
José Mourinho   Portugalia 2 108 68 25 15 62.96%
Nino Nutrizio   Italia 1 19 10 3 6 52.63%
Aldo Olivieri   Italia 2 76 48 13 15 63.15%
Corrado Orrico   Italia 1 23 8 11 4 34.78%
Giuseppe Peruchetti   Italia 1 31 14 7 10 45.16%
Stefano Pioli   Italia 1 27 14 3 10 51.85%
Luigi Radice   Italia 1 41 16 13 12 39.02%
Claudio Ranieri   Italia 1 35 17 5 13 48.57%
Nino Resegotti   Italia 1 23 17 5 1 73.91%
Paolo Schiedler   Italia 2 44 22 6 16 50.00%
Luigi Simoni   Italia 2 73 45 12 16 61.64%
Luciano Spalletti   Italia 2 90 45 26 19 50.00%
Bob Spottiswood   Anglia 2 47 21 11 15 44.68%
Andrea Stramaccioni   Italia 2 65 31 11 23 47.69%
Luis Suárez   Spanja 3 76 31 24 21 40.78%
Marco Tardelli   Italia 1 40 15 13 12 37.50%
Istvan Toth   Hungaria 1 34 15 8 11 44.11%
Giovanni Trapattoni   Italia 5 230 126 59 45 54.78%
Stefano Vecchi   Italia 1 5 3 0 2 60.00%
Corrado Verdelli   Italia 1 1 0 0 1 0.00%
József Viola   Hungaria 1 25 12 3 10 48.00%
Árpád Weisz   Hungaria 6 212 110 47 55 51.88%
Alberto Zaccheroni   Italia 1 43 18 14 11 41.86%
Italo Zamberletti   Italia 1 31 14 7 10 45.16%

ReferimetRedakto

  1. ^ "Something special? Commemorative 105 patch". inter.it (në anglisht). F.C. Internazionale Milano. 10 mars 2013. Arkivuar nga origjinali më 25 qershor 2017. Marrë më 15 prill 2020.
  2. ^ "La storia dell'Internazionale" [Historia e Internazionales]. enciclopediadelcalcio.it (në italisht). Arkivuar nga origjinali më 25 qershor 2017. Marrë më 25 qershor 2017.
  3. ^ "18° Scudetto: tutti i record dell'Inter" [Scudetto e 18të: të gjitha rekordet e Interit]. inter.it (në italisht). F.C. Internazionale Milano. 17 maj 2010. Marrë më 25 qershor 2017.
  4. ^ "Inter join exclusive treble club" [Interi i bashkohet klubit eksluziv të tripletës] (në anglisht). UEFA. 22 maj 2010. Marrë më 7 qershor 2017.