Provinca Burgas

provincë e Bullgarisë

Provinca Burgas (bullgarisht: Бургас Област - Oblast Burgas) është një provincë në Bullgarinë juglindore, duke përfshirë bregun jugor bullgar të Detit të Zi. Kufizohet në jug nga Turqia. Qendra administrative dhe industriale e provincës është qyteti i Burgasit, qyteti i katërt më i madh në vend. Provinca Burgas është provinca më e madhe për nga sipërfaqja (që përfshin një territor prej 7,748.1 km2)[1] që është i ndarë në 13 bashki me një popullsi totale prej 422.319 banorësh (viti 2009).[2][3][4]

Burgas
Bullgarisht | Област Бургас
——   Provincë   ——
Vendndodhja e provincës në Bullgari
Vendndodhja e provincës në Bullgari
Vendndodhja e provincës në Bullgari
Shteti: Bullgaria
Kryeqëndra: Burgas
Nr. i bashkive: 13
Guvernanti: Konstantin Grebenarov
Sipërfaqja: 7,748.1 km2
Popullsia: 422,319 banorë
Dendësia: 54.5 banorë/km2
Zona kohore: UTC+2
Targa: A
AA (që prej 2008)
ISO 3166-2: BG - 02
Faqja Zyrtare: www.bsregion.org

Demografia

Redakto

Tabela e mëposhtme tregon ndryshimin e popullsisë së provincës në periudhën pas Luftës së Dytë Botërore (1946-2009):

Rajoni Burgas
Viti 1946 1956 1965 1975 1985 1992 2001 2005 2007 2009
Popullsia 317,156 352,812 387,252 420,268 449,237 440,372 423,608 418,750 420,095 422,319
Burimet: National Statistical Institute,[2] „citypopulation.de“,[3] „pop-stat.mashke.org“,[4]

Referime

Redakto
  1. ^ Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. Bulgarian Provinces area and population 1999 — National Center for Regional Development — page 90-91 Arkivuar 13 janar 2011 tek Wayback Machine
  2. ^ a b Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. Instituti Kombëtar i Statistikës bullgare - Provincat dhe bashkitë bullgare në 2009 Arkivuar 13 nëntor 2010 tek Wayback Machine
  3. ^ a b Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. Popullsia botërore e qyteteve
  4. ^ a b pop-stat.mashke.org


42°30′N 27°15′E / 42.500°N 27.250°E / 42.500; 27.250