Provinca Montana

provincë e Bullgarisë

43°36′N 23°11′E / 43.600°N 23.183°E / 43.600; 23.183

Montana
Bullgarisht | Област Монтана
——   Provincë   ——
Vendndodhja e provincës në Bullgari
Vendndodhja e provincës në Bullgari
Vendndodhja e provincës në Bullgari
Shteti: Bullgaria
Kryeqëndra: Montana
Nr. i bashkive: 11
Guvernanti: Ivaylo Petrov
Sipërfaqja: 3,635.5 km2
Popullsia: 155,899 banorë
Dendësia: 42.9 banorë/km2
Zona kohore: UTC+2
Targa: M
Faqja Zyrtare: www.MontanaBG.org

Provinca Montana (bullgarisht: Област Монтана) është një nga 28 provincat e Bullgarisë që shtrihet në veri-perëndim të vendit. Ajo është e ndarë në 11 bashki me një sipërfaqe prej 3,635.5 km2 dhe popullsi të përgjithshme 155,899 banorësh.[1][2][3]Gjeografikisht ndodhet ndërmjet lumit Danub dhe maleve Ballkan.

Demografia

Redakto

Tabela e mëposhtme tregon ndryshimin e popullsisë së provincës në periudhën pas Luftës së Dytë Botërore (1946-2009):

Rajoni Montana
Viti 1946 1956 1965 1975 1985 1992 2001 2005 2007 2009
Popullsia 242,073 243,431 242,841 236,903 223,415 208,198 182,258 166,775 161,161 155,899
Burimet: National Statistical Institute,[1] „citypopulation.de“,[2] „pop-stat.mashke.org“,[3]

Etniciteti

Redakto

Në regjistrimin e vitit 2001, 155,899 banorë të provincës të Montanës e identifikuan veten në një nga grupet e mëposhtme etnike:[4]

Grupet Etnike Popullsia Përqindja %
Bullgarë 55,939 86.42
Turq 101,116 0.129
Ciganë 1,264 12.501
Rusë 234 0.149
Armenë 41 0.01
Vllehë - 0.01
Maqedonas (sllavë) 7 0.009
Grekë 21 0.013
Ukrainas 20 0.025
Izraelitë 1 0.002
Rumunë 1 0.000%
Të tjerë 60 0.137

Burime

Redakto
  1. ^ a b Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. Bulgarian National Statistical Institute - Bulgarian provinces and municipalities in 2009 Arkivuar 13 nëntor 2010 tek Wayback Machine
  2. ^ a b Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. „WorldCityPopulation“
  3. ^ a b „pop-stat.mashke.org“
  4. ^ Stampa:Bg Population to 01.03.2001 by District and Ethnic Group from Bulgarian National Statistical Institute: Census 2001 Arkivuar 10 nëntor 2017 tek Wayback Machine