Provinca Smoljan

provincë e Bullgarisë

41°40′N 24°35′E / 41.667°N 24.583°E / 41.667; 24.583

Smoljan
Bullgarisht | Област Смолян
——   Provincë   ——
Vendndodhja e provincës në Bullgari
Vendndodhja e provincës në Bullgari
Vendndodhja e provincës në Bullgari
Shteti: Bullgaria
Kryeqëndra: Smoljan
Nr. i bashkive: 10
Guvernanti: Stefan Staykov
Sipërfaqja: 3,192.8 km2
Popullsia: 124,795 banorë
Dendësia: 39.1 banorë/km2
Zona kohore: UTC+2
Targa: CM
Faqja Zyrtare: region-smolyan.org

Provinca Smoljan (bullgarisht: Област Смолян) është një nga 28 provincat e Bullgarisë. Provinca (oblasti) ndahet në 10 bashki me një sipërfaqe prej 3,192.8 km2 dhe me popullsi të përgjithshme 124,795 banorë.[1][2][3] Qendra ekonomike dhe kulturore e provincës prej nga merr dhe emrin provinca është qyteti Smoljan.

Referime

Redakto
  1. ^ Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. Instituti Kombëtar i Statistikës bullgare - Krahinat dhe komunat bullgare në 2009 Arkivuar 13 nëntor 2010 tek Wayback Machine
  2. ^ Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. Popullsia botërore e qyteteve
  3. ^ pop-stat.mashke.org