Provinca Haskovo

provincë e Bullgarisë

Koordinatat: 41°50′V 25°55′L / 41.833°V 25.917°L / 41.833; 25.917

Provinca Haskovo (bullgarisht: Хасково Област - Oblast Haskovo) është një provincë në Bullgarinë jugore, fqinje me Greqinë dhe Turqinë në juglindje, e cila përfshin në territorin e saj pjesët e luginës Trake përgjatë lumit Marica. Quhet kështu sipas qendrës së saj administrative dhe industriale - qyteti Haskovo. Provinca përfshin një territor prej 5,533.3 km²[1] që është i ndarë në 11 komuna me një popullsi të përgjithshme prej 256.408 banorësh[2][3][4] .

Haskovo
Bullgarisht | Област Хасково
——   Provincë   ——
Vendndodhja e provincës në Bullgari
Vendndodhja e provincës në Bullgari
Shteti: Flag of Bulgaria.svg Bullgaria
Kryeqëndra: Haskovo
Nr. i bashkive: 11
Guvernanti: Rumen Danov (2009-)
Sipërfaqja: 5,533.3 km2
Popullsia: 256,408 banorë
Zona kohore: UTC+2
Targa: X
Faqja Zyrtare: hs.government.bg

DemografiaRedakto

Rajoni Haskovo
Viti 1946 1956 1965 1975 1985 1992 2001 2005 2007 2009
Popullsia 235,248 272,100 287,996 330,132 334,584 295,503 277,483 267,204 263,019 256,408
Burimet: National Statistical Institute,[2] „citypopulation.de“,[3] „pop-stat.mashke.org“,[4]

ReferimeRedakto

  1. ^ (anglisht) Bulgarian Provinces area and population 1999 — National Center for Regional Development — page 90-91 Archived 13 January 2011[Date mismatch] at the Wayback Machine.
  2. ^ a b (anglisht) Instituti Kombëtar Bullgar i Statistikave - Provincat dhe Bashkitë Bullgare në 2009
  3. ^ a b (anglisht) „WorldCityPopulation“
  4. ^ a b „pop-stat.mashke.org“