Provinca Dobriç

provincë e Bullgarisë

Provinca Dobriç (bullgarisht: Добрич Област, Oblast Dobrich) është një provincë në Bullgarinë verilindore, pjesë e rajonit jugore Dobruja gjeografike. Ajo është e ndarë në 8 bashki me një popullsi të përgjithshme, si të dhjetorit 2009, e 199.705 banorë.[1][2][3]

Dobriç
Bullgarisht | Област Добрич
——   Provincë   ——
Vendndodhja e provincës në Bullgari
Vendndodhja e provincës në Bullgari
Vendndodhja e provincës në Bullgari
Shteti: Bullgaria
Kryeqëndra: Dobriç
Nr. i bashkive: 8
Guvernanti: Zhelyazko Zhelyazkov
Sipërfaqja: 4,720 km2
Popullsia: 199,705 banorë
Dendësia: 42.3 banorë/km2
Zona kohore: UTC+2
Targa: TX
ISO 3166-2: BG -08
Faqja Zyrtare: www.dobrich-governor.org

Territori është kodrinor. Aktivitete ekonomike janë bujqësia pranë Detit të Zi ku kultivohet liri, rrushi, pambuku shfrytëzimi i fermave të derrave, shfrytëzim nënujor i naftës dhe gazit natyror si dhe peshkimi. Qendra të rëndësishme kulturore përveç kryeqytetit janë: Balčik, Kavarna, Toševo dhe Tervel.

Demografia

Redakto

Tabela e mëposhtme tregon ndryshimin e popullsisë së provincës në periudhën pas Luftës së Dytë Botërore (1946-2009):

Rajoni Dobriç
Viti 1946 1956 1965 1975 1985 1992 2001 2005 2007 2009
Popullsia 202,443 227,425 236,817 251,072 257,341 232,780 215,217 206,217 203,938 199,705
Burimet: National Statistical Institute,[1] „citypopulation.de“,[2] „pop-stat.mashke.org“,[3]

Referime

Redakto
  1. ^ a b Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. Instituti Kombëtar i Statistikës bullgare - Provincat dhe bashkitë bullgare në 2009 Arkivuar 13 nëntor 2010 tek Wayback Machine
  2. ^ a b Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. Popullsia botërore e qyteteve
  3. ^ a b pop-stat.mashke.org


43°35′N 28°0′E / 43.583°N 28.000°E / 43.583; 28.000