Provinca Pleven

provincë e Bullgarisë

Provinca Pleven (bullgarisht: Област Плевен) është një nga 28 provincat e Bullgarisë që shtrihet në veri të vendit në kufi me Rumaninë. Ajo është e ndarë në 11 bashki me një sipërfaqe prej 4334 km2 dhe popullsi të përgjithshme 290,589 banorë. Qendra kryesore e rajonit është qyteti Pleven prej nga merr dhe emrin rajoni.[1][2][3]

Pleven
Bullgarisht | Област Плевен
——   Provincë   ——
Vendndodhja e provincës në Bullgari
Vendndodhja e provincës në Bullgari
Vendndodhja e provincës në Bullgari
Shteti: Bullgaria
Kryeqëndra: Pleven
Nr. i bashkive: (11) Belene, Gulyantsi, Dolna Mitropoliya, Dolni Dabnik, Levski, Nikopol, Iskar, Pleven, Pordim, Cherven Bryag, Knezha
Guvernanti: Tsvetko Tsvetkov
Sipërfaqja: 4334 km2
Popullsia: 290,589 banorë
Dendësia: 67 banorë/km2
Zona kohore: UTC+2
Targa: EH
Faqja Zyrtare: pleven-oblast.bg

Demografia Redakto

Tabela e mëposhtme tregon ndryshimin e popullsisë së provincës në periudhën pas Luftës së Dytë Botërore (1946-2009):

Rajoni Pleven
Viti 1946 1956 1965 1975 1985 1992 2001 2005 2007 2009
Popullsia 347,299 358,270 366,347 394,734 382,634 365,254 311,985 305,025 297,928 290,589
Burimet: National Statistical Institute,[1] „citypopulation.de“,[2] „pop-stat.mashke.org“,[3]

Etniciteti Redakto

Popullsia totale: 311.985
Grupet etnike

  1. Bullgarë: 280 475 (89,90%)
  2. Turq: 16.931 (5,43%)
  3. Romë: 9.777 (3.13%)
  4. Të tjerë: 4.802 (1,54%)

Besimi fetar Redakto

  1. Ortodoksë: 275.112 (88,18%)
  2. Muslimanë: 15.681 (5,03%)
  3. Të tjerë: 21.192 (6,79%)

Burime Redakto

  1. ^ a b Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. Instituti Kombëtar Bullgar i Statistikave - Provincat dhe Bashkitë Bullgare në 2009 Arkivuar 13 nëntor 2010 tek Wayback Machine
  2. ^ a b Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. „WorldCityPopulation“
  3. ^ a b „pop-stat.mashke.org“


43°25′N 24°40′E / 43.417°N 24.667°E / 43.417; 24.667