Provinca Tërgovishçe

provincë e Bullgarisë
(Përcjellë nga Provinca Tërgovishte)

43°15′N 26°30′E / 43.250°N 26.500°E / 43.250; 26.500

Tërgovishçe
Bullgarisht | Област Търговище
——   Provincë   ——
Vendndodhja e provincës në Bullgari
Vendndodhja e provincës në Bullgari
Vendndodhja e provincës në Bullgari
Shteti: Bullgaria
Kryeqëndra: Tërgovishçe
Nr. i bashkive: 5
Sipërfaqja: 2,558.5 km2
Popullsia: 129,675 banorë
Dendësia: 50.7 banorë/km2
Zona kohore: UTC+2
Targa: T
Faqja Zyrtare: tg.government.bg

Provinca Tërgovishçe (bullgarisht: Област Търговище) është një nga 28 provincat e Bullgarisë. Provinca (oblasti) ndahet në 5 bashki me një sipërfaqe prej 2,558.5 km2 dhe me popullsi të përgjithshme 129,675 banorë[1][2][3]. Qendra ekonomike dhe kulturore e provincës prej nga merr dhe emrin vetë provinca është qyteti Tërgovishçe.

Demografia

Redakto

Tabela e mëposhtme tregon ndryshimin e popullsisë së provincës në periudhën pas Luftës së Dytë Botërore (1946-2009):

Rajoni Targovishte
Viti 1946 1956 1965 1975 1985 1992 2001 2005 2007 2009
Popullsia 184,641 172,401 177,668 178,656 171,311 156,006 137,689 135,262 132,771 129,675
Burimet: National Statistical Institute,[1] „citypopulation.de“,[2] „pop-stat.mashke.org“,[3]

Etniciteti

Redakto

Përkatësia etnike sipas vitit 2001

Popullsia Etnia Përqindja
76.294 Bullgarë 45,5%
49.495 Turq 35.9%
9868 Romë 34,9%
139 Rusë 0,1%
78 Vllehë 0,06%
21 Ukrainas 0,02%
19 Grekë 0,01%
10 Armenë 0,01%
5 Maqedonas ~0 %
1 Çifutë ~0 %
51 Të tjerë 0,04%
1259 Të padeklaruar 0.9%
449 Të panjohur 0,3%
Totali 137 689

Referime

Redakto
  1. ^ a b Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. Instituti Kombëtar Bullgar i Statistikave - Provincat dhe bashkitë bullgare në 2009 Arkivuar 13 nëntor 2010 tek Wayback Machine
  2. ^ a b Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. Popullsia botërore e qyteteve
  3. ^ a b pop-stat.mashke.org