Provinca Silistra

provincë e Bullgarisë

Provinca Silistra (bullgarisht: Област Силистра) është një nga 28 provincat e Bullgarisë që shtrihet në verilindje të vendit. Ajo është e ndarë në 7 bashki me një sipërfaqe prej 2,846.3 km2 dhe popullsi të përgjithshme 127,659 banorë.[1][2][3] Qyteti kryesor i provincës është Silistra prej nga merr dhe emrin provinca.

Silistra
Bullgarisht | Област Силистра
——   Provincë   ——
Vendndodhja e provincës në Bullgari
Vendndodhja e provincës në Bullgari
Vendndodhja e provincës në Bullgari
Shteti: Bullgaria
Kryeqëndra: Silistra
Nr. i bashkive: 7
Sipërfaqja: 2,846.3 km2
Popullsia: 127,659 banorë
Zona kohore: UTC+2
Targa: CC
Faqja Zyrtare: oblastsilistra.icon.bg

Demografia

Redakto

Tabela e mëposhtme tregon ndryshimin e popullsisë së provincës në periudhën pas Luftës së Dytë Botërore (1946-2009):

Rajoni Silistra
Viti 1946 1956 1965 1975 1985 1992 2001 2005 2007 2009
Popullsia 152,287 163,572 170,442 175,754 174,122 161,063 142,000 134,897 131,798 127,659
Burimet: National Statistical Institute,[1] „citypopulation.de“,[2] „pop-stat.mashke.org“,[3]

Besimi Fetar

Redakto
Regjistrim i 2001
besimi fetar popullsia %
Ortodoksë 83,969 59.13%
Myslimanë 54,174 38.15%
Katolikë romakë 196 0.14%
Protestantë 303 0.21%
Të tjerë 553 0.39%
Feja nuk përmendet 2,805 1.98%
totali 142,000 100%

Burime

Redakto
  1. ^ a b Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. Instituti Kombëtar Bullgar i Statistikave - Provincat dhe Bashkitë Bullgare në 2009 Arkivuar 13 nëntor 2010 tek Wayback Machine
  2. ^ a b Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. „WorldCityPopulation“
  3. ^ a b „pop-stat.mashke.org“


43°55′N 27°10′E / 43.917°N 27.167°E / 43.917; 27.167