Provinca Stara Zagora

provincë e Bullgarisë

42°25′N 25°30′E / 42.417°N 25.500°E / 42.417; 25.500

Stara Zagora
Bullgarisht | Област Стара Загора
——   Provincë   ——
Vendndodhja e provincës në Bullgari
Vendndodhja e provincës në Bullgari
Vendndodhja e provincës në Bullgari
Shteti: Bullgaria
Kryeqëndra: Stara Zagora
Nr. i bashkive: 11
Guvernanti: Yordan Nikolov
Sipërfaqja: 5,151.1 km2
Popullsia: 350,925 banorë
Dendësia: 68.1 banorë/km2
Zona kohore: UTC+2
Targa: CT
Faqja Zyrtare: sz.government.bg

Provinca Stara Zagora (bullgarisht: Област Стара Загора) është një nga 28 provincat e Bullgarisë. Provinca (oblasti) është i ndarë në 11 bashki me një sipërfaqe prej 5,151.1 km2 dhe me popullsi të përgjithshme 350,925 banorë[1][2][3]. Qendra ekonomike dhe kulturore e provincës prej nga merr dhe emrin provinca është qyteti Stara Zagora.

Demografia

Redakto

Tabela e mëposhtme tregon ndryshimin e popullsisë së provincës në periudhën pas Luftës së Dytë Botërore (1946-2009):

Rajoni Stara Zagora
Viti 1946 1956 1965 1975 1985 1992 2001 2005 2007 2009
Popullsia 306,181 322,252 359,486 394,607 410,905 397,337 370,665 361,146 356,984 350,925
Burimet: National Statistical Institute,[1] „citypopulation.de“,[2] „pop-stat.mashke.org“,[3]

Referime

Redakto
  1. ^ a b Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. Instituti Kombëtar i Statistikës bullgare - Provincat dhe bashkitë bullgare në 2009 Arkivuar 13 nëntor 2010 tek Wayback Machine
  2. ^ a b Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. Popullsia botërore e qyteteve
  3. ^ a b pop-stat.mashke.org