Provinca Varna

provincë e Bullgarisë

43°13′N 27°28′E / 43.217°N 27.467°E / 43.217; 27.467

Varna
Bullgarisht | Област Варна
——   Provincë   ——
Vendndodhja e provincës në Bullgari
Vendndodhja e provincës në Bullgari
Vendndodhja e provincës në Bullgari
Shteti: Bullgaria
Kryeqëndra: Varna
Nr. i bashkive: 12
Guvernanti: Donço Simeonov
Sipërfaqja: 3,819.5 km2
Popullsia: 465,465 banorë
Dendësia: 121.9 banorë/km2
Zona kohore: UTC+2
Targa: B
Faqja Zyrtare: vn.government.bg

Provinca Varna (bullgarisht: Област Варна) është një nga 28 provincat e Bullgarisë. Provinca (oblasti) ndahet në 12 bashki me një sipërfaqe prej 3,819.5 km2 dhe me popullsi të përgjithshme 465,465 banorë.[1][2][3] Qendra ekonomike dhe kulturore e provincës prej nga merr dhe emrin provinca është qyteti Varna.


Referime

Redakto
  1. ^ Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. Instituti Kombëtar i Statistikës bullgare - Krahinat dhe komunat bullgare në 2009 Arkivuar 13 nëntor 2010 tek Wayback Machine
  2. ^ Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. Popullsia botërore e qyteteve
  3. ^ pop-stat.mashke.org