Provinca Pazarxhik

provincë e Bullgarisë

42°5′N 24°15′E / 42.083°N 24.250°E / 42.083; 24.250

Pazardzhik
Bullgarisht | Област Пазарджик
——   Provincë   ——
Vendndodhja e provincës në Bullgari
Vendndodhja e provincës në Bullgari
Vendndodhja e provincës në Bullgari
Shteti: Bullgaria
Kryeqëndra: Pazardzhik
Nr. i bashkive: 11
Guvernanti: Angel Çolakov
Sipërfaqja: 4,456.9 km2
Popullsia: 290,614 banorë
Dendësia: 65.2 banorë/km2
Zona kohore: UTC+2
Targa: PA
Faqja Zyrtare: www.pz.government.bg

Provinca Pazardzhik (bullgarisht: Област Пазарджик) është një nga 28 provincat e Bullgarisë që shtrihet në jug të vendit. Ajo është e ndarë në 11 bashki me një sipërfaqe prej 4,456.9 km2 dhe popullsi të përgjithshme 290,614 banorë.[1][2][3] Qyteti kryesor i provincës është Pazardzhiku prej nga merr dhe emrin provinca.

Demografia

Redakto

Tabela e mëposhtme tregon ndryshimin e popullsisë së provincës në periudhën pas Luftës së Dytë Botërore (1946-2009):

Rajoni Pazardzhik
Viti 1946 1956 1965 1975 1985 1992 2001 2005 2007 2009
Popullsia 247,014 278,777 296,641 314,006 325,971 326,123 310,741 297,781 294,086 290,614
Burimet: National Statistical Institute,[1] „citypopulation.de“,[2] „pop-stat.mashke.org“,[3]

Besimi fetar

Redakto
  1. Ortodokse: 250.556 (80,64%)
  2. Muslimanë: 46.338 (14,91%)
  3. Të tjerë: 13.829 (4,45%)

Burime

Redakto
  1. ^ a b Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. Bulgarian National Statistical Institute - Bulgarian provinces and municipalities in 2009 Arkivuar 13 nëntor 2010 tek Wayback Machine
  2. ^ a b Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. „WorldCityPopulation“
  3. ^ a b „pop-stat.mashke.org“