Provinca Kërxhali

provincë e Bullgarisë

Provinca Kërxhhali (bullgarisht: Кърджали Област) është një provincë e Bullgarisë jugore, fqinje me Greqinë në jug dhe lindje. Kërdxhali është 3209,1 km² dhe qyteti i saj kryesor është Kërxhali nga ku provinca merr dhe emrin. Bullgaria e aneksoi këtë rajon në vitin 1921 gjatë Luftës së Parë Botërore[1][2][3].

Kărdžali
Bullgarisht | Област Кърджали
——   Provincë   ——
Vendndodhja e provincës në Bullgari
Vendndodhja e provincës në Bullgari
Vendndodhja e provincës në Bullgari
Shteti: Bullgaria
Kryeqëndra: Kërxhali
Nr. i bashkive: 7
Guvernanti: Ivanka Taushanova
Sipërfaqja: 3209 km2
Popullsia: 164019 banorë
Dendësia: 51.1 banorë/km2
Zona kohore: UTC+2
Targa: K

Demografia

Redakto

Tabela e mëposhtme tregon ndryshimin e popullsisë së provincë në periudhën pas Luftës së Dytë Botërore (1946-2009):

Rajoni Kardzhali
Viti 1946 1956 1965 1975 1985 1992 2001 2005 2007 2009
Popullsia 218,686 246,761 283,758 273,906 290,254 203,251 164,019 158,541 156,652 154,719
Burimet: National Statistical Institute,[1] „citypopulation.de“,[2] „pop-stat.mashke.org“,[3]

Etniciteti

Redakto

Në regjistrimin e vitit 2001, 158,704 banorë të rajonit të Kërxhalit e identifikuan veten në një nga grupet e mëposhtme etnike:[4]

Grupet Etnike Popullsia Përqindja %
Bullgarë 55,939 34.105
Turq 101,116 61.649
Ciganë 1,264 0.771
Rusë 234 0.143
Armenë 41 0.025
Vllehë - 0.000%
Maqedonas (sllavë) 7 0.004
Grekë 21 0.013
Ukrainas 20 0.012
Izraelitë 1 0.001
Rumunë 1 0.001
Të tjerë 60 0.037

Referime

Redakto
  1. ^ a b Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. Instituti Kombëtar i Statistikës bullgare - Provincat dhe bashkitë bullgare në 2009 Arkivuar 13 nëntor 2010 tek Wayback Machine
  2. ^ a b Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. Popullsia botërore e qyteteve
  3. ^ a b pop-stat.mashke.org
  4. ^ Stampa:Bg Popullsia e provincës më 03 janar 2001 sipas grupeve etnike nga Instituti Kombëtar Bullgar i Statistikave: Census 2001 Arkivuar 10 nëntor 2017 tek Wayback Machine


41°39′N 25°22′E / 41.650°N 25.367°E / 41.650; 25.367