Provinca Sliven

provincë e Bullgarisë

42°10′N 24°45′E / 42.167°N 24.750°E / 42.167; 24.750

Sliven
Bullgarisht | Област Сливен
——   Provincë   ——
Vendndodhja e provincës në Bullgari
Vendndodhja e provincës në Bullgari
Vendndodhja e provincës në Bullgari
Shteti: Bullgaria
Kryeqëndra: Sliven
Nr. i bashkive: 4
Guvernanti: Marin Kavrakov
Sipërfaqja: 3,544.1 km2
Popullsia: 204,887 banorë
Dendësia: 57.8 banorë/km2
Zona kohore: UTC+2
Targa: CH
Faqja Zyrtare: sliven.government.bg

Provinca Sliven (bullgarisht: Област Сливен) është një nga 28 provincat e Bullgarisë. Provinca (oblasti) ndahet në 4 bashki me një sipërfaqe prej 3,544.1 km2 dhe me popullsi të përgjithshme 204,887 banorë[1][2][3]. Qendra ekonomike dhe kulturore e provincës prej nga merr dhe emrin provinca është qyteti Sliven.

Referime Redakto

  1. ^ Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. Instituti Kombëtar i Statistikës bullgare - Krahinat dhe komunat bullgare në 2009 Arkivuar 13 nëntor 2010 tek Wayback Machine
  2. ^ Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. Popullsia botërore e qyteteve
  3. ^ pop-stat.mashke.org