Science fantasy (shqip: Fanta-shkenca) është një zhanër hibrid letrar që bashkon science fiction dhe fantazinë. Një nga filmat më të njohur atë këtij zhanri është Star Trek.

Romane, revista, filma, TV dhe lojëra vizuale të zhanrit science fiction.
Cover of Imagination, September 1952

Science fiction [ˌsai.ɛ̆nʦ ˈfɪk.ʃn̩] (edhe: Science Fiction, Sciencefiction apo Science-Fiction; shk. Sci-Fi, SciFi [sai.ˈfai] apo SF; sqt. Shkenca fiktive, Sajëns fikshën.) është një zhanër trillimesh spekulative që zakonisht merret me koncepte imagjinare dhe futuristike, si shkenca dhe teknologjia e avancuar, eksplorimin e hapësirës, udhëtimin në kohë, universet paralele dhe jetën jashtëtokësore .Është quajtur " letërsia e ideve ", dhe shpeshherë eksploron pasojat e mundshme të inovacioneve shkencore, sociale dhe teknologjike . =

Shkrimtarë fantastiko-shkencorë Redakto

Filma fantastiko-shkencorë Redakto

Shiko edhe Redakto

Lidhje të jashtme Redakto

  Commons: Science fiction – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale