Shembja e idhujve
Arkivi i filmit
Titulli shqip Shembja e idhujve
Vendi i prodhimit Kelmend
Shqipëri
Viti i prodhimit 1977
Koha (Zëri) - (PAL/DVD) 93:49
Gjuha origjinale Shqip
Ekipi realizues
Regjia Piro Milkani
Skenari Skënder Drini
Muzika e filmit Feim Ibrahimi
Kameramani Saim Kokona
Drejtori artistik Josif Kromidha
Prodhuesi i filmit: Shqipëria e Re
Aktorë kryesorë
Llazi Serbo
Genc Metohu
Luan Qerimi
Lazër Filipi
Aktorët tjerë
Serafin Fanko
Robert Ndrenika
Kadri Roshi
Ferdinand Radi

"Shembja e idhujve" është film shqiptar, prodhim i vitit 1977

Me regji nga Piro Milkani, skenari nga Skënder Drini muzika nga Feim Ibrahimi, kurse produksionin e realizoi Shqipëria e re.

Aktorët në roleRedakto

Përmbajtja e filmitRedakto

Ekranizim i romanit me të njëjtin titull. Mësuesi i fshatit ka përballë një kryeplak fanatik, priftin Engjëll dhe një kapter policie që i shkaktojnë shumë vështirësi në punën e tij për edukimin e fëmijëve. Malësorët e varfër gjënden midis dilemave pasi ata kanë qënë të detyruar tu nënshtrohen bestytnive dhe pushtetit të dekompozuar. Kryeplaku dhe kapteri bëjnë plane për të vrarë mësuesin.


  Ky artikull në lidhje me Filmi është i cunguar. Mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar.