Bermuda
Flag of Bermuda.svg Emblema - Bermuda
Flamuri Stema
Moto Kombëtare: "Quo Fata Ferunt"'
Vendndodhja - Bermuda


Bermuda (zyrtarisht, Ishujt e Bermudës ose Ishujt Somers) është një territor britanik përtej detitOqeanin Atlantik të Veriut. Ndodhet pranë bregdetit lindor të Shteteve të Bashkuara, rreth 1770 km në verilindje të Miamit, Florida, dhe 1350 km në jug të Halifax, Nova Scotia, Kanadë. Bermuda është territori britanik përtej detit më i vjetër dhe më i populluar, anglezët u vendosën aty një shekull para se Akti i Unionit të krijonte Britaninë e Madhe.

HistoriaRedakto

 Artikulli kryesor: Historia e Bermudës.


GjeografiaRedakto

 Artikulli kryesor: Gjeografia e Bermudës.

DemografiaRedakto

 Artikulli kryesor: Demografia e Bermudës.

Shiko edheRedakto

Trekëndëshi i Bermudës