Coordinates: 3°12′N 73°13′E / 3.20°N 73.22°E / 3.20; 73.22

ދިވެހިރާއްޖޭގެ ޖުމުހޫރިއްޔާ
Dhivehi Raajjeyge Jumhooriyyaa
Flag of Maldives.svg Emblema - Maldivet
Maldives Maldives
Moto Kombëtare: Bersekutu Bertambah Mutu / (dh.)
Vendndodhja - Maldivet

Maldivet, janë një shtet arkipelag ishullor në Oqeanin Indian, në jugperëndim të Gadishullit Indian. Përbëhen prej 1200 ishujve prej të cilëve 200 janë të banuar, ndërsa 80 të tjerë shfrytëzohen vetëm për turizëm.

Feja zyrtare është Islami.

HistoriaRedakto

Artikulli kryesor : Historia

Maldivet ka qenë koloni e Anglisë. Pavarësinë e ka arrite 26 korrik 1965, ndërsa u bë Republikë 11 nëntor të vitit 1968.

Origjina dhe pushtimeve myslian

Rrënojat arkeologjike të gjetur në Maldive kanë qenë të gjitha të datës jo më vonë në 1500 Para Erës sonë. Ai konsiderohet se arkipelag i pabanuar më parë. Popullsia e tanishme është e përbërë nga njerëzit e fesë budiste emigruar nga India jugore dhe Sri Lanka rreth shekujve IV dhe V.

Kur arabët filluan të udhëtojnë shpesh në rrugët tregtare të Azisë juglindore, Maldivet u bënë një pikë e rëndësishme tranziti. Tregtarët arabë kanë ushtruar një ndikim të fortë kulturor në popullatën lokale, i cili në shekullin e njëmbëdhjetë, është konvertuar gradualisht në Islam ashtu siç ndodhi me Shqipërinë. Në 1153 Maldivet u bënë sulltanat. Një përmbledhje e kushtetutës të vitit 2008 parashikon që "një jo-mysliman nuk mund të bëhet një qytetar i Maldiveve." (Neni 9, Sek. D).

PolitikaRedakto

Artikulli kryesor : Sistemi shtetror

Maldivet përbëjnë një republikë parlamentare.

Njësit administrativeRedakto

Artikulli kryesor : Njësitë administrative

GjeografiaRedakto

Artikulli kryesor : Gjeografia

EkonomiaRedakto

Artikulli kryesor : Ekonomia

DemografiaRedakto

Artikulli kryesor : Demografia

KulturaRedakto

Artikulli kryesor : Kultura
Telekomunikacioni
Transporti
Ushtria
Turizmi

Lidhje të jashtmeRedakto

  Commons: Maldivet – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale
  Commons: Maldivet – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimediale