Ostros i Madh, (malazezisht: Велики Острос/Veliki Ostros) është vendbanim në Komunën e TivaritMal të Zi.

Ostros i Madh
Popullsia
 • Gjithsej654

Gjeografi

Redakto

Demografia

Redakto
Viti Popullsia Lëvizja e pop. gjatë shek. të XX-të
1948 601  
1953 575
1961 611
1971 638
1981 639
1991 623
2003 654

Sipas rezultateve preliminare të regjistrimit të popullsisë së Malit të Zi, Ostrosi i Madh ka pasur 342 banor, 133 ekonomi familjare dhe 147 banesa.[1]

Burimet

Redakto

Shih edhe

Redakto


Lidhje të jashtme

Redakto