Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi përdoruesin Tetova123. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk u binden rregullave kryesore.
Fillo një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

  • Përmbajuni temës!
  • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtatshëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë apo çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.
Përshëndetje Tetova123, mirëserdhe në Wikipedian në shqip !

Kjo është faqja juaj e diskutimit, në të cilën do të merrni mesazhe nga përdoruesit e tjerë. Në qoftë se ke pyetje mund të adresohesh pa ngurrim tek Oda e fillestarëve, ku një përdorues me eksperiencë do të ketë mirësinë të të përgjigjet sa më shpejt.

Përpara se të redaktoni një faqe në Wikipedia ne do t’iu rekomandonim të lexonit se si redaktohet dhe formatohet një faqe. Gjithashtu është e këshillueshme që të përdorni livadhin tonë për të eksperimentuar përpara se të redaktoni një artikull në Wikipedia. Në qoftë se dëshironi të krijoni një artikull të ri ndiqni Kujdestarin e artikujve, i cili do t’iu ofrojë ndihmë hap pas hapi. Kujdes, ju nuk duhet të kopjoni tekst nga faqet e tjera në internet dhe ta vendosni në Wikipedia! Gjithashtu gjatë katër ditëve të para të krijimit të llogarisë nuk do të mund të zhvendosni faqe nën një titull të ri alternativ.

Për t’iu përgjigjur një mesazhi nga një përdorues tjetër, duhet të shkoni në faqen e tij të diskutimit dhe të shtypni komandën “Shto një temë (të re diskutimi)”. Mos harro që diskutimet e tua duhet ti nënshkruash me (~~~~) ose thjesht shtyp butonin në fund të mesazhit tënd.

faqen tuaj të përdoruesit ju mund të shkruani shkurtimisht rreth vetes tuaj në mënyrë që wikipedianët e tjerë të të njohim më lehtë. E këshillueshme do të qe përdorimi si stampës {{Babel}}. Në qoftë se dëshiron ti mund të vendosësh edhe vendbanimin tënd aktual në hartën e wikipedianëve.

Mos harroni të ndryshoni preferencat tuaja.

Wikipedianët të urojnë punë të mbarë! Olsi (diskutimet) 13 dhjetor 2017 05:12 (CET)Reply[përgjigjuni]

Në ndihmën tënde janë faqet:


Not Albanian? sq-0? Click here!


Fshatrat e Maqedonise Redakto

Te falenderoj qe po ben fshatrat e Maqedonise. Nese s'e ke problem dhe je qe je ne ato faqe, mundohu te shtosh nje fjali (mundesisht te referencuar), si psh. XXXX eshte nje fshat ne komunen e YYY, Maqedoni, pasi infoboksi eshte, kategorite po e po, po meazallah se ka nje cope teksti. Te falenderoj, kuptohet po pate kohe. --1l2l3k (diskutimet) 10 janar 2018 20:43 (CET)Reply[përgjigjuni]

Faleminderit nga ti qe interesohesh sadopak per wikin por ka shum pune te kto fahatrat jane si mosme keq. Une se di nese ti administron nje bot por do ma letsoje shum punen nese do e programoje qe te miret me stampat dhe do e kontrolloja un per gabimet e do tnjoftoja per bllokimin e ti.Nese behet kjo ather kam koh qe te merem me tekstin. --- (diskutimet) 10 janar 2018 23:46 (CET)Reply[përgjigjuni]
Nje bot mund te krijoje faqet e diskutimit dhe ia vlen te perdoret kur ka nje numer jashtezakonisht te larte, po une bot nuk kam. Gjithesi permbajtja vihet manualisht, ndryshe gjenite e informatikes do e kishin shkruar gjithe wikin. --1l2l3k (diskutimet) 11 janar 2018 18:36 (CET)Reply[përgjigjuni]
Boti mund te perdoret edhe per skedat apo stampat (kto qe i redaktoj un per momentin) por sidoqofte e kam ne plan qe ne te ardhmen e afert edhe per permbajten sepse aq me premton koha. E kam vene re qe po krijon fshatrat e shqiperise se di edhe sa kan ngelur po duken si nje katrahure e vertet dhe jan per te ardhur keq, kur ti mbarosh me njofto sepse kam ne plan qe skedat ti ndryshoj komplet me ndimen e ca miqve ketu. Tetova123 (diskutimet) 11 janar 2018 18:47 (CET)Reply[përgjigjuni]
Do thoja 98% e fshatrave te Shqiperise jane te bere. Ishin rreth 90%, e kete muajin e fundit kam krijuar pak qindra keshtu qe i cova rreth 98%, e do i mbaroj besoj brenda janarit te gjithe. Problemi eshte qe s'kane referenca dhe koordinata, dhe do duhet nje dore e dyte. Qellimi im eshte qe kur te jene ne nje stad te mire t'i transportoj edhe ne enwiki, ku shume pak fshatra jane (kurse qendrat e komunave jane te gjitha, i ka bere Markussep, nje belg qe specializohet per vendbanime). --1l2l3k (diskutimet) 11 janar 2018 19:08 (CET)Reply[përgjigjuni]
Ne regull ather pun te mbare, po me skedat si je, din qe ti krijosh? e kam fjalen per ata qe rine ne anen e djatht jo ata te poshtmet Si kuptoj apo @Resnjari, i din me mire ne lidhje me fshatrat. Tetova123 (diskutimet) 11 janar 2018 19:22 (CET)Reply[përgjigjuni]
E ke fjalen per stampat, apo infobox-et, apo jo? Importimi automatik i infoboxeve eshte i veshtire pasi nuk jane uniforme mes wiki-ve. Gjithsesi infobox-et e vendbanimeve te Maqedonise qe perdoren jane ky, ky, ky, dhe ky. Mund te kontrollosh se cili infobox eshte me i perdorur duke perdorur kete (do japi gjithe artikujt qe perdorin ate infobox. --1l2l3k (diskutimet) 11 janar 2018 20:34 (CET)Reply[përgjigjuni]
Per kutite infoboxet te maqedonise une u mundova ti ve kudo dhe mos vini tjera. Nje kuti te jene per vendbanimet. Kjo problem ishte me pare kur ishin shume kuti dhe pa rregull, ashtu edhe per Kosoven etj, etj. Per importimi automatik me bot eshte zor se format ne gjuhen shqip boti nuk do ti njih. Une per fshatrat te Serbise jugore dhe tani te Kosoves (gjith te mbaruar) i bera manualisht, dhe ashtu per fshatrat came etj.Resnjari (diskutimet) 11 janar 2018 20:58 (CET)Reply[përgjigjuni]
Jo e kam fjalen per infoboxet e fshatrave te shqiperise ta krijojme nje dhe te jete stabile.Kto te maqedonis dhe kosoves jan shum ne regull si nga forma ashtu edhe info qe te mundson te paraqesish.Ata te shqiperise jan si mos me keq.@Resnjari, Infoboxi per fshatrat e serbise a eshte ne regull apo vlen vetem per fshatrat e veriut, ndoshta kam koh me tutje te krjoj edhe ca nga zonat e tjera. Tetova123 (diskutimet) 12 janar 2018 03:28 (CET)Reply[përgjigjuni]
E drejte... keq jane, pasi jane bere nga njerez te ndryshem, ne kohe te ndryshme. Une po mundohem tani per tani te bej te fundit qe te mund te themi qe i kemi gjithe fshatrat, e pastaj mund te ndrrohen infobox-et, po Shqiperia ka 2962 fshatra, nuk jane pak, keshtu qe do doje ca durim. --1l2l3k (diskutimet) 12 janar 2018 08:54 (CET)Reply[përgjigjuni]
@1l2l3k, Dakrod jam per ato te Shqiperise. Kutia e re do duhet te kete me teper katagori si Krahina etj si ka ashtu kutia per Kosoven, Maqedonia dhe Serbia etj. Ajo puna me pas. @Tetova123, nje ndihme me te madhe qe mund te besh eshte te vendosen kodinatet gjeografike te fshatrave te maqedonise manualisht. Per fshatrat ne Serbi, i krijova ato qe i kisha emrat tradicionale ne gjuhen shqip (burimet shkencore te Sabit Ukes per Toplicen te perdorur nga muhaxhiret etj.). Nuk i kam informatat per format shqipe te Sanxhhakut i Paazarit te Ri. Tetova123, a di anglisht?Resnjari (diskutimet) 13 janar 2018 09:58 (CET)Reply[përgjigjuni]

@Resnjari, ashtu edhe un doja tete thoja per infobokset e fshatrave te shqiperis.Kordinatat dhe gjerat qe mungojn te kto te maqedonise vecem se e kam nis dhe do e perfundoj shpejt nese me premton koha.Ska lishje nese sjan format per gjuhen shqipe te fshatrave te sanxhakut apo edhe komplet serbis,eshte mire qe te krijohen te gjitha e pastaj mumd te ndryshohen nga redaktuesit e tjer. Mendoj qe eshte turp mos i kemi ata dhe fshatrat e malig te zi dhe komplet greqis.Po di edhe anglisht por nuk jam per tu mar lakmi.Kordinatat dhe shprastirat tjera per Fshatrat e maqedonis mendoj te kryer. Tetova123 (diskutimet) 13 janar 2018 16:12 (CET)Reply[përgjigjuni]

Faliminderdert per ndihmen. Me artikujt te maqedonise ben nje gabim. Rajoni administrative ne kutite eshte e vene. You are repeating it again in the Krahina etnografike/gjeografike section. The krahina section is meant for local traditional regions like Reka, Drimkoll or Pollog etc, not administrative ones. Unless you have the data for that, you need to leave that space blank and not repeat the rajoni administrative thing. Me gjuhen anglisht me vjen lehte ne diskutimet per gjerat qe jane teknike. Per Serbine, tani fshatrat jane mire, nuk duhet tjera te behen ose per greqine se nuk i kemi format ne gjuhen shqip. Kam edhe per te bere fshatra Arvanit.Resnjari (diskutimet) 15 janar 2018 01:13 (CET)Reply[përgjigjuni]

@Resnjari, Now I saw.Thank you.Tell me if I can help with those arvanit villages.Nuk do nguroj Tetova123 (diskutimet) 18 janar 2018 19:04 (CET)Reply[përgjigjuni]

Gjith mire. Fshatrat te Malit i Zi dhe ato te Arvanitet jane une per te bere. Se Liridoni per tani eshte marre me gjera kur do kthehet ne disa kohe, te beje nje kuti te re per Shqiperine, dhe ti mund te besh nje ndihme te madhe me vendosjen e saj ne ato artikujve dhe kordinatet te fshatrave. Dergo nje poste elektronike qe eshte ne faqjen te perdoruesit ime, kur do kesh kohe. Te fala.Resnjari (diskutimet) 20 janar 2018 06:11 (CET)Reply[përgjigjuni]
@Resnjari, shqipja yte qenka si anglishtja ime haha. Kush eshte ky liridoni? Se shof shum aktiv , ne regull do i bej po ju letem qe ne kuti te jene te perfshire te gjith gjerat e mundshme si tek kutia per fshatrat e maqedonise.Do ishte me mire edhe me shum nese ka opsione. Tetova123 (diskutimet) 20 janar 2018 21:53 (CET)Reply[përgjigjuni]
Po @Liridon, qe ta shohi kete faqe. --1l2l3k (diskutimet) 20 janar 2018 21:58 (CET)Reply[përgjigjuni]
Ah shqipja ime, e po eshte ajo e diaspores kur vjen puna te shkrimit. hehe Liridoni keto jave eshte marre me disa gjera. Ai eshte nje administrator ne wiki shqip dhe i di keto gjerat me kutite. Per kutite e Maqedonise ato ishin me pak opsione me pare dhe tani kane disa me teper qe mund harte, skede me foto, dhe informata tjera te vihen. Te fala. :)Resnjari (diskutimet) 21 janar 2018 17:34 (CET)Reply[përgjigjuni]

Statusi i kontrolluesit Redakto

Sapo ta dhashe statusin e kontrolluesit, dhe ketu eshet lista me redaktime qe shohim cdo dite per te miratuar redaktimet e atyre qe nuk e kane statusin e redaktorit (ose jane IP). Gjithashtu ky eshte projekti me i rendesishem tani per tani: nje backlog me artikuj te rinj qe nuk jane rishikuar kurre nga nje kontrollues. --1l2l3k (diskutimet) 14 janar 2018 12:25 (CET)Reply[përgjigjuni]

Faleminderit. Shoh tek Kuvendi se mundet edhe ne te krijojme 2-300.000 brenda pak ditve sedi pse nuk e bejme nderkoh serbet mbi 150.000 artikuj kan kriuar brenda pak ditve tani kan mbi 500.000.Se kuptoj per cfar ekujlibri behet fjal A mundet te ndimoj un dicka? Tetova123 (diskutimet) 14 janar 2018 17:39 (CET)Reply[përgjigjuni]
Nuk e di si i kane krijuar serbet, se kur shoh shkronja cirilike per mua jane si kinezce, po mund t'i kene krijuar me bot-e e perkthime automatike. Une personalisht shoh me shume projekte per permiresimin e cilesise sesa krijime automatike artikujsh, dhe linku qe te dhashe eshte per rishikim artikujsh qe jane krijuar nga adresa IP ose perdorues pa pervoje, qe duan nje cike pune per te dale nga gjendja e "turpit". Jo te gjithe jane keq, te kuptohemi, po ca jane. --1l2l3k (diskutimet) 16 janar 2018 18:49 (CET)Reply[përgjigjuni]
Shkova te wiki serb dhe vura re qe aty artikujt i shton nje bot (shih kete). Une redaktoj nga puna dhe nuk mund te instaloj bote ketu, po do vije dikush qe do beje te njejten gje. --1l2l3k (diskutimet) 20 janar 2018 00:15 (CET)Reply[përgjigjuni]

Faqet me ndryshime në pritje Redakto

Përshëndetje!

Ky është një mesazh gjysmë i automatizuar i dërguar te të gjithë personat që kanë veglat e kontrolluesit (duke përjashtuar administratorët). Kontrollimi është një privilegj i cili u jepet vullnetarëve, redaktimet e të cilëve kanë qenë të sakta dhe i kanë shërbyer komunitetit. Përveç privilegjit që t'u pranohen menjëherë redaktimet që bëjnë, kushdo që ka veglat e kontrolluesit ka gjithashtu përgjegjësinë për të kontrolluar redaktimet e të tjerëve. Kjo gjë mund të realizohet lehtësisht duke parë ndryshimet më të fundit me anë të një shtypjeje te butoni majtas që lexon Ndryshimet më të fundit. Një mënyrë tjetër për ta realizuar këtë gjë, është me anë të faqes këtu e cila gjendet te Faqet speciale. Faqja e mësipërme liston të gjitha faqet me ndryshime në pritje sipas kohës që ato janë kryer. Aktualisht, Wikipedia ka 148 kontrollues e megjithatë së shpejti do të kapim numrin e 500 faqeve me ndryshime në pritje nëse nuk fillohet kontrollimi masiv i tyre. Faqet me më shumë kohë në pritje kanë rreth 1 muaj aty. Nëse për 1 muaj bëhen rreth 500 faqe me ndryshime në pritje atëherë kuptohet që procesi i mirëmbajtes është një proces i cili duhet të jetë i vazhdueshëm pasi mund të dalë jashtë kontrollit me shpejtësi.


Ju lutem, ndihmoni të kontrollojmë ndryshimet në pritje dhe ç'është më e rëndësishmja, ndihmoni të ndërgjegjësojmë vullnetarët kontrollues në komunitetin tonë për privilegjet e përgjegjësitë që ata kanë. Konsideroni gjithashtu mundësinë e vendosjes së stampës {{Kontrollues topicon}} në faqen tuaj të përdoruesit për të treguar gjendjen tuaj si kontrollues si dhe për të bërë më të lehtë gjetjen dhe kontaktimin tuaj nga komuniteti në rast nevoje. Për çdo pyetje në lidhje me procesin e kontrollimit apo të vendosjes së stampës mos ngurroni të më shkruani në faqen time të diskutimeve. - Berishasinan (diskutimet) 24 maj 2019 20:04 (CEST)Reply[përgjigjuni]