42°40′N 23°40′E / 42.667°N 23.667°E / 42.667; 23.667

{{{Emri i Provincës}}}
Bullgarisht | Софийска област
——   Provincë   ——
Vendndodhja e provincës në Bullgari
Vendndodhja e provincës në Bullgari
Vendndodhja e provincës në Bullgari
Shteti: Bullgaria
Kryeqëndra: Sofja
Guvernanti: Krasimir Zhivkov
Sipërfaqja: 7059 km2
Popullsia: 246668 banorë
Dendësia: 34.9 banorë/km2
Zona kohore: UTC+2
Targa: CO

Rajoni Sofia (bullgarisht: Софийска област) është një nga 28 rajonet e Bullgarisë.Rajoni (oblasti) është i ndarë në 22 komuna me një sipërfaqe prej 7059 km2 dhe me popullsi të përgjithshme 246668 banorë[1][2][3]. Qendra administrative e rajonit prej nga merr dhe emrin rajoni është qyteti Sofja, megjithëse ky qytet territorialisht nuk përfshihet në këtë oblast.

Demografia Redakto

Tabela e mëposhtme tregon ndryshimin e popullsisë së rrethit në periudhën pas Luftës së Dytë Botërore (1946-2009):

Rajoni Sofja
Viti 1946 1956 1965 1975 1985 1992 2001 2005 2007 2009
Popullsia 319,045 313,906 306,913 310,975 305,358 289,962 273,240 262,032 258,397 253,010
Burimet: National Statistical Institute,[4] „citypopulation.de“,[5] „pop-stat.mashke.org“,[6]

Referime Redakto

  1. ^ Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. Instituti Kombëtar i Statistikës bullgare - Krahinat dhe komunat bullgare në 2009 Arkivuar 13 nëntor 2010 tek Wayback Machine
  2. ^ Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. Popullsia botërore e qyteteve
  3. ^ pop-stat.mashke.org
  4. ^ Stampa:En icon Bulgarian National Statistical Institute - Bulgarian provinces and municipalities in 2009
  5. ^ Stampa:En icon „WorldCityPopulation“
  6. ^ „pop-stat.mashke.org“