Sezoni 1990-91 i turneut të klubit të futbollit të Kupës Evropiane u fitua për herë të parë nga Ylli i Kuq i Beogradit në ndëshkimet në finale kundër Marseille. Kjo ishte vetëm hera e dytë që një ekip i Evropës Lindore kishte fituar konkursin, pas Steaua BukureshtiRumanisë (1986). Ishte gjithashtu turneu i fundit që do të ishte i bazuar vetëm në trofe, me një fazë grupore të shtuar për sezonin e ardhshëm.

Ky turne do të kishte shënuar kthimin e klubeve angleze pas një ndalimi pesë-vjeçar që rezultoi nga tragjedia e Stadiumit Heysel në vitin 1985, por kampionet anglezë Liverpool u ndaluan për një vit shtesë, kështu që nuk mund të merrnin pjesë. Ajax, kampionë holandez, nuk u lejua të merrte pjesë në një konkurrim të Kupës Evropiane për shkak të sjelljes së dobët të tifozëve të tyre gjatë një ndeshjeje të sezonit të kaluar, kështu që vendi i tyre në kualifikim ishte thjesht i lirë, duke i dhënë Milanit një raund të parë.

Milan ishin kampionët mbrojtës dhe u dhanë bisht në raundin e dytë për shkak të mungesës së një anës angleze dhe një holandeze në turne, para se të eliminoheshin nga Marseille në çerekfinale pasi pjesa e dytë ishte dhënë si një 3-0 fitojë për Marsejën kur vrapuesit e mundshëm ishin kryesues 1-0, dhe 2-1 në total, në kohën e lëndimit, kur reflektorët dështuan. Milan refuzoi të luajë kur protagonistët ishin të fiksuar dhe u ndaluan, duke i dhënë Marseille një shëtitje automatike 3-0.

Cikli i parëRedakto

Ekipi #1   Rezultati   Ekipi #2   Nd. 1-rë     Nd. 2-të  
APOEL   2–7   Bayern Munich 2–3 0–4
KA Akureyri   1–3   CSKA Sofia 1–0 0–3
Dinamo București   5–1   St Patrick's Athletic 4–0 1–1
Porto   13–1   Portadown 5–0 8–1
Ylli i Kuq   5–2   Grasshopper 1–1 4–1
Valletta   0–10   Rangers 0–4 0–6
Union Luxembourg   1–6   Dynamo Dresden 1–3 0–3
Malmö FF   5–4   Beşiktaş 3–2 2–2
Napoli   5–0   Újpesti Dózsa 3–0 2–0
Sparta Prague   0–4   Spartak Moska 0–2 0–2
OB   1–10   Real Madrid 1–4 0–6
Swarovski Tirol   7–1   Kuusysi 5–0 2–1
Milan   i lirë
Lillestrøm   1–3   Club Brugge 1–1 0–2
Lech Poznań   5–1   Panathinaikos 3–0 2–1
Marseille   5–1   Dinamo Tirana 5–1 0–0

Cikli i dytëRedakto

Ekipi #1   Rezultati   Ekipi #2   Nd. 1-rë     Nd. 2-të  
Bayern Munich   7–0   CSKA Sofia 4–0 3–0
Dinamo București   0–4   Porto 0–0 0–4
Ylli i Kuq   4–1   Rangers 3–0 1–1
Dynamo Dresden   2–21   Malmö FF 1–1 1–1
Napoli   0–02   Spartak Moska 0–0 0–0
Real Madrid   11–3   Swarovski Tirol 9–1 2–2
Milan   1–0   Club Brugge 0–0 1–0
Lech Poznań   4–8   Marseille 3–2 1–6
  • 1 Dynamo Dresden vazhdoi pas fitores me penalti.
  • 2 Spartak Moscow vazhdoi pas fitores me penalti.

Quarter-finalsRedakto

Ekipi #1   Rezultati   Ekipi #2   Nd. 1-rë     Nd. 2-të  
Bayern Munich   3–1   Porto 1–1 2–0
Ylli i Kuq   6–0   Dynamo Dresden 3–0 3–01
Spartak Moska   3–1   Real Madrid 0–0 3–1
Milan   1–4   Marseille 1–1 0–32
  • 1 Ndeshja e braktisur për shkak të trazirave pas 78 minutash. Me Crvena Zvezda që kryeson 2-1, ata u ndanë me ndeshje 3-0.[1]
  • 2 Me rezultatin 1-0 në Marsejë pas 88 minutash, reflektorët dështuan. Milan refuzoi të luante kur ndriçimi u rivendos dhe Marseille iu dha ndeshja 3-0.

GjysëmfinaljaRedakto

Ekipi #1   Rezultati   Ekipi #2   Nd. 1-rë     Nd. 2-të  
Bayern Munich   3–4   Ylli i Kuq 1–2 2–2
Spartak Moska   2–5   Marseille 1–3 1–2

FinaljaRedakto

 Artikulli kryesor: Finalja e Kupës Evropiane - 1991.

29 maj, 1991
20:15
Ylli i Kuq   0–0   Marseille
  Penalltitë  
Prosinečki  
Binić  
Belodedici  
Mihajlović  
Pančev  
5–3   Amoros
  Casoni
  Papin
  Mozer
Stadio San Nicola, Bari
Pjesëmarrja: 56,000
Gjyqtari: Tullio Lanese (Itali)

Kupa Evropiane 1990–91
 
Ylli i Kuq
Titulli i Parë

Shih edheRedakto


ReferimeRedakto

  1. ^ "20 March 1991 - A Different Kind Of Bombardment In Dresden". www.thisdayinfootballhistory.blogspot.com (në anglisht). Marrë më 20 prill 2018.

Lidhje të jashtmeRedakto