BALADA E KURBINIT
Arkivi i filmit
Baladae-kurbinitfilm.gif
Origjinali Balada e Kurbinit
Vendi i prodhimit Shqipëri
Viti i prodhimit 1990
Koha (Zëri) - (PAL/DVD) 98'
Zhanri Dramë
Gjuha origjinale Shqip
Ekipi realizues
Regjia Kujtim Çashku
Autori Vath Koreshi
Prodhuesi i filmit: Shqipëria e Re
Aktorë kryesorë
Reshat Arbana
Timo Flloko
Besa Imami
Ndrek Luca
Aktorët tjerë
Matilda Makoçi

Balada e Kurbinit është një film dramatik me metrazh të gjatë prodhuar në Shqipëri më 1990 nga Kinostudio Shqipëria e Re. Regjia: Kujtim Çashku, Skenari: Vath Koreshi, Producent: Shqipëria e re , Muzika: Feim Ibrahimi.

Përmbajtja e filmitRedakto

Filmi flet per fatin e ushtarëve që nisen në luftë si mercenarë dhe kthehen të vdekur. Vajzat e fshatit presin e presin te fejuarit per t'u kthyer nga lufta dhe më në fund martohen me të tjerë. Një vezir mundohet të martohet me një grua të re e të bukur, e cila është e lodhur nga pritja e gjatë dhe burrit ushtar.

AktorëtRedakto

  Ky artikull në lidhje me Filmi është i cunguar. Mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar.