Futbollisti i ri më i mirë i vitit i Serie A

Serie A Futbollisti i ri më i mirë i vitit (italisht Migliore calciatore giovane) ka qënë një çmim që jepej nga Shoqata e Futbollistëve Italianë (AIC) për futbollistin më të mirë në moshën 24 vjeçare që konsiderohej lojtari që kishte performuar më mirë në sezonin e kaluar në Serie A. Çmimi ishte i organizuar nga Shoqata e Futbollistëve Italianë (AIC) si pjesë e çmimeve të Oscar del Calcio.

Antonio Cassano e ka fituar këtë çmim dy here

Antonio Cassano është i vetmi futbollist i cili e ka fituar këtë çmim më shumë se një herë. Ai triumfoi në vitet 2001 dhe 2003. Roma, me tre lojtarë, është klubi që ka pasur më shumë lojtarë fitues të këtij çmimi. Lojtari i parë jo-italian që e fitoi këtë trofe ishte sllovaku Marek Hamšík që triumfoi në vitin 2008.

FituesitRedakto

 
Filippo Inzaghi fitoi çmimin e parë në vitin 1997
 
Alexandre Pato ishte fituesi i vitit 2009
Viti Lojtari Klubi
1997
  Filippo Inzaghi
Atalanta
1998
  Alessandro Nesta
Lazio
1999
  Francesco Totti
Roma
2000
  Roberto Baronio
Reggina
2001
  Antonio Cassano
Bari
2002
  Matteo Brighi
Bologna
2003
  Antonio Cassano
Roma
2004
  Alberto Gilardino
Parma
2005
  Giampaolo Pazzini
Fiorentina
2006
  Daniele De Rossi
Roma
2007
  Riccardo Montolivo
Fiorentina
2008
  Marek Hamšík
Napoli
2009
  Alexandre Pato
Milan
2010
  Javier Pastore
Palermo

Sipas klubeveRedakto

Klubi Lojtarë Gjithsej
Roma 3 3
Fiorentina 2 2
Atalanta 1 1
Bari 1 1
Bologna 1 1
Lazio 1 1
Milan 1 1
Napoli 1 1
Palermo 1 1
Parma 1 1
Reggina 1 1

Sipas shtetitRedakto

Shteti Lojtarë Gjithsej
  Italia 10 12
  Argjentina 1 1
  Brazili 1 1
  Sllovakia 1 1

Sipas pozicionitRedakto

Pozicioni Lojtarë Gjithsej
Sulmues 6 7
Mesfushor 6 6
Mbrojtës 1 1

Lidhje të jashtmeRedakto