Gjoleka, djali i Abazit
Arkivi i filmit
Origjinali Gjoleka, djali i Abazit
Vendi i prodhimit Shqipëri
Viti i prodhimit 2006
Gjuha origjinale Shqip
Për moshën 13+
Ekipi realizues
Regjia Dhimiter Anagnosti
Skenari Dhimiter Anagnosti
Muzika e filmit Endri Sina
Kameramani Spartak Papadhimitri
Drejtori artistik Durim Neziri
Prodhuesi i filmit: Qendra Kombetare e Kinematografise
Aktorë kryesorë
Artur Gorishti
Enxhi Agushi
Myzafer Ziflaj
Zef Mosi
Aktorët tjerë
Roza Anagnosti
Marjana Kondi
Tonin Ujka
Mërkur Bozgo
Sheri Mita

Gjoleka, djali i Abazit

Skenari dhe regjia Dhimitër Anagnosti.

Producent: Albania General Vision me financim të Qendrës Kombëtare Kinematografike.

Drejtor fotografie Spartak Papadhimitri.

Kostumet: Durim Neziri.

Prodhuar në vitin 2006

PërmbajtjaRedakto

Ngjarjet zhvillohen në një fshat të vogël në Shqipëri rreth viteve 30'. Ky vend i izoluar dhe i dominuar nga patriarkalizmi, me të cilen rritet dhe djali i Abazit.

Serveti, një ish-banor i fshatit kthehet në fshat mbas emigracionit në Amerikë, duke sjellë me vete një frymë dhe mentalitet të ri në fshat, që shërbeu dhe për Gjolekën e vogël 10 vjeçar si një frymëzim.

Goleka djali i Abazit rritet mes ideve të të atit dhe ato të kumbarit të tij Servetit.

Gjoleka simbolizon gjeneratat e reja që rriten në realitetin e vështirë që ofrojnë vendet e pazhvilluara.

Filmi me një realizëm të thellë tregon raportet njerëzore, dashurinë , urretjen, dhe pamundësine per tu integruar në një botë tjetër, duke ndërtuar kështu një autopsi të shoqërive të cuditshme në të cilat nganjëherë bëjmë pjesë të gjithë.

AktorëtRedakto

  Ky artikull në lidhje me Filmi është i cunguar. Mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar.