Sebastiano Esposito (lindur më 2 korrik 2002) është një futbollist profesionist italian i cili luan si sulmues për klubin italian SPAL, në huazim nga Internazionale.

Sebastiano Esposito
Të dhënat vetjake
Datëlindja (2002-07-02) 2 korrik 2002 (21 vjeç)
VendlindjaCastellammare di Stabia, Itali
Gjatësia1.86 m (6 ft 1 in)
PozicioniSulmues
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
SPAL
(në huazim nga Internazionale)
Numri21
Karriera me të rinjtë
2011–2014Brescia
2014–2019Internazionale
Karriera si profesionist*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2019–Internazionale7(1)
2020SPAL (huazim)10(1)
2021Venezia (huazim)19(2)
2021–2022Basel (huazim)23(6)
2022–2023Anderlecht (huazim)14(1)
2023Bari (huazim)11(4)
Karriera ndërkombëtare
2017–2018Italia U1612(8)
2018–2019Italia U1720(14)
2019–Italia U182(1)
2019–Italia U193(2)
* Senior club appearances and goals counted for the domestic league only and correct as of 25 shtator 2020
‡ National team caps and goals correct as of 21 dhjetor 2019

Karriera me klube Redakto

Internazionale Redakto

2019–2021: Debutimi me ekipin e parë dhe huazimet Redakto

Esposito bëri debutimin e tij zyrtar me Interin më 14 mars 2019 në ndeshjen e kthimit të raundit të 16-tave të Ligës së Evropës kundër Eintracht Frankfurt, duke u aktivizuar si zëvëndësues në minutën e 73të në vend të Borja Valeros. Inter u mposht 1–0 në San Siro dhe u eliminua nga kompeticioni.[1]

Esposito zhvilloi paraqitjen e parë të tij për sezonin 2019–20 më 23 tetor 2019 në ndeshjen e fazës së grupeve të Ligës së Kampioneve kundër Borussia Dortmund; ai zëvëndësoi Romelu Lukakun në pjesën e dytë dhe fitoi një penallti e cila u humb nga Lautaro Martínez. Pavarësisht kësaj, Inter triumfoi 2–0 në San Siro.[2] Ai u bë lojtari i parë i lindur në vitin 2002 që luan në Ligën e Kampioneve, si dhe lojtari më i ri i Interit (17 vjeç dhe 113 ditë) që nga Giuseppe Bergomi në vitin 1981 që luan në një kompeticion evropian për Interin.[3]

Më 21 dhjetor, në ndeshjen e tij të parë si titullar në Serie A, Esposito shënoi me penallti në fitoren 4–0 ndaj Genoas në ndeshjen e fundit për vitin 2019.[4] Në moshën 17 vjeç e 172 ditë, ai u bë golashënuesi i dytë më i ri i të gjitha kohërave për Interin në Serie A, pas Mario Corsos (17 vjeç e 97 ditë).[5]

Më 25 shtator 2020, Esposito u huazua për një sezon në Serie B te SPAL. Atje ai gjeti vëllain e tij Salvatore Esposito, me të cilin kishte luajtur edhe me të rinjtë e Interit.[6] Më 15 janar 2021, ai u huazua te klubi tjetër i Serie B, Venezia.[7]

2021–2022: Huazimi te Basel Redakto

Më 13 korrik 2021, Esposito u huazua te klubi zviceran Basel, që kishte të drejtën e blerjes së lojtarit në përfundim të sezonit.[8] Baseli zyrtarizoi transferimin një ditë më pas dhe lojtari u bë pjesë e ekipit të drejtuar nga Patrick Rahmen.[9] Ai debutoi më 22 korrik në fitoren 3–0 kundër Partizanit në raundin e dytë kualifikues të UEFA Ligës së Konferencës.[10] Ai debutoi në kampionat tre ditë më vonë duke shënuar një nga dy golat e fitores kundër Grasshoppers.[11]

Në fund të sezonit, klubi vendoste të mos e blinte lojtarin. Esposito e mbylli sezonin 2021–22 me 39 ndeshje dhe 9 gola në të gjitha kompeticionet.[12]

2022–vazhdon: Huazimet e ndryshme Redakto

 
Esposito (djathas) në aksion me Interin, 9 gusht 2023.

Më 4 korrik 2022, Esposito j'u bashkua klubit belg Anderlecht në huazim.[13]

Më 31 janar 2023, Esposito u rikthye në Itali duke firmosur me Barin në Serie B deri në fund të sezonit në formë huazimi.[14]

Esposito e kaloi fazën përgatitore të sezonin 2023–24 me Interin, duke shënuar disa gola në miqësore, përfshirë një kundër Paris Saint-Germain.[15] Megjithatë, më 22 gusht 2023, Esposito u huazua te Sampdoria, duke u rikthyer në Serie B.[16]

Statistikat e karrierës Redakto

Redaktuar më 17 gusht 2020[17]
Ndeshjet dhe golat sipas klubit, sezonit dhe kompeticionit
Klubi Sezoni Liga Kupa Evropa Tjetër Gjithsej
Divizioni Ndsh Gola Ndsh Gola Ndsh Gola Ndsh Gola Ndsh Gola
Internazionale 2018–19 Serie A 0 0 0 0 1[a] 0 1 0
2019–20 7 1 2 0 5[b] 0 14 1
Gjithsej 7 1 2 0 6 0 15 1
Gjithsej karriera 7 1 2 0 6 0 15 1
 1. ^ Të gjitha ndeshjet në UEFA Ligën e Evropës
 2. ^ Tre ndeshje në UEFA Ligën e Kampioneve, dy ndeshje në UEFA Ligën e Evropës

Referime Redakto

 1. ^ "Tronditet Interi, Frankfurti i nxjerr jashtë Europës!". BalkanWeb.com. 14 mars 2019. Marrë më 24 tetor 2019.
 2. ^ "Inter merr fitoren e parë në Champions, Napoli vuan për 3 pikët". Top-Channel.tv. 23 tetor 2019. Marrë më 24 tetor 2019.
 3. ^ "17 vjeç e 113 ditë, Espozito debuton dhe fiton skenën: E kisha ëndërr, por kërkoi falje për…". Panorama Sport. 24 tetor 2019. Marrë më 24 tetor 2019.
 4. ^ "Interi e mbyll 2019-n me hap kampioni, kryevepra e Lukakut është për "kornizë"". Sport Ekspres. 21 dhjetor 2019. Marrë më 22 dhjetor 2019.
 5. ^ "Inter 4-0 Genoa, all you need to know" [Inter 4-0 Genoa, të gjitha që duhet t'i dini]. inter.it (në anglisht). F.C. Internazionale Milano. 22 dhjetor 2019. Arkivuar nga origjinali më 22 dhjetor 2019. Marrë më 22 dhjetor 2019.
 6. ^ Adi Metaliu (25 shtator 2020). "Zyrtare, Candreva te Sampdoria, Esposito te SPAL-i". Supersport.al. Marrë më 25 shtator 2020.
 7. ^ "Football Italia" (në anglisht). Football Italia. Marrë më 15 janar 2021.
 8. ^ "Sebastiano Esposito joins Basel" [Sebastiano Esposito i bashkohet Baselit]. inter.it (në anglisht). F.C. Internazionale Milano. 13 korrik 2021.
 9. ^ "Sebastiano Esposito leihweise zum FCB" [Sebastiano Esposito në huazim te FCB] (në gjermanisht). FC Basel 1893 AG. 13 korrik 2021. Marrë më 13 korrik 2021.
 10. ^ "3:0 gegen Partizani – klarer Sieg zum Saisonauftakt" [3:0 kundër Partizanit – fitore e pastër në nisje të sezonit] (në gjermanisht). FC Basel 1893 AG. 22 korrik 2021. Marrë më 22 korrik 2021.
 11. ^ "2:0-Sieg bei GC zum Auftakt in die Meisterschaft" [Fitore 2-0 kundër GC për të nisur kampionatin] (në anglisht). FC Basel 1893 AG. 25 korrik 2021. Marrë më 25 korrik 2021.
 12. ^ "Sebastiano Esposito - FCB statistic" (në gjermanisht). Verein "Basler Fussballarchiv”. 2022. Marrë më 30 qershor 2022.
 13. ^ "Sebastiano Esposito joins Anderlecht" [Sebastiano Esposito i bashkohet Anderlechtit]. inter.it (në anglisht). F.C. Internazionale Milano. 4 korrik 2022. Marrë më 4 korrik 2022.
 14. ^ "Benvenuto Sebastiano Esposito !" [Mirëseerdhe Sebastiano Esposito!] (në italisht). S.S.C. Bari. 31 janar 2023. Marrë më 31 janar 2023.
 15. ^ "PSG without Neymar, Mbappe goes down 1-2 to Inter Milan in pre-season friendly" (në anglisht). Sportstar. 1 gusht 2023. Marrë më 17 shtator 2023.
 16. ^ "Sebastiano Esposito moves to Sampdoria". inter.it (në anglisht). F.C. Internazionale Milano. 22 gusht 2023. Marrë më 22 gusht 2023.
 17. ^ "Sebastiano Esposito" (në anglisht). Soccerway. Marrë më 24 tetor 2019.

Lidhje të jashtme Redakto