Shpatanji

fshat në Shqipëri, në Qarkun e Beratit


Shpatanji është një fshat në Rrethin e SkraparitShqipëri.

GjeografiaRedakto

Shpatanji ndodhet ne nje largesi prej 43 km nga qyteti Çorovodes ne lartesin 878 m mbi nivelin e detit. Ne kete zone klima eshte mesdhetare qe do te thote nje dimer i lagesht dhe i ftoht dhe vere e nxehte dhe e thate. Temperaturat minimale shkojne 18 grade cecius ne vere dhe -1 ne dimer ndersa maksimalja 32 grade cecius ne vere dhe 9 grade cecius ne dimer. Klima eshte e pershtatshme per rritjen e bimesise se llojeve te ndryshme.

DemografiaRedakto

EkonomiaRedakto

HistoriaRedakto

Shpatanji eshte nje fshat i vogel ne qarkun e Beratit, rrethi Skraparit. Esht nje fshat jo shume i vjetër dhe esht themeluar nga sllavet.Ne vitet 70 fshati perbehej prej 20 familjesh te cilat nuk ishin vendase por te ardhur nga rrethe te tjera. Burimi kryesor i jeteses ishte puna ne bujqesi.

Shih dhe këtëRedakto


Lidhje të jashtmeRedakto