Thomas Fotaq Strakosha (lindur më 19 Mars 1995) është një futbollist shqiptar me shtetësi greke, portieri e Lazios dhe i kombëtares shqiptare.

Thomas Strakosha

Strakosha me Shqiperia U-21 në 2014
Të dhënat vetjake
Emri i plotëThomas Fotaq Strakosha
Datëlindja (1995-03-19) 19 mars 1995 (28 vjeç)
VendlindjaAthina, Greqia
Gjatësia1.93 m (6 ft 4 in)
PozicioniPortier
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Lazio
Numri1
Karriera me të rinjtë
2011–2012Panionios
2012–2014Lazio
Karriera si profesionist*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2012– 2015Lazio0(0)
2015–2016Salernitana (huazim)11(-16)
2016-Lazio20(-23)
Karriera ndërkombëtare
2012Shqiperia U171(0)
2012–2014Shqiperia U196(-9)
2013Shqiperia U2117(-24)
2016–Shqiperia2(-4)
* Senior club appearances and goals counted for the domestic league only and correct as of 27 Mai 2017
‡ National team caps and goals correct as of 25 Gusht 2016

Stili i lojës Redakto

Në një intervistë të vitit 2017, Strakosha deklaroi se idhujt e tij si portier ishin Gianluigi Buffon dhe Manuel Neuer, të cilët ai përpiqet ti imitojë.

Trofe Redakto

Club Redakto

Lazio

Jeta personale Redakto

Thomas është djali i Foto Strakoshës, ish-portieri i cili luajti për klubet e ndryshme shqiptare dhe disa klube greke, përveç përfaqësimit të ekipit kombëtar shqiptar në vitet 1990-2005. Prindërit e Strakoshës, janë nga Memaliaj, Shqipëri, por Strakosha lindi në Athinë, Greqi, sepse babai i tij Foto ishte në kulmin e karrierës së tij duke luajtur për një nga klubet më të mëdha dhe më të suksesshme në Greqi, Olympiacos. Ai është vëllai më i vogël i Dhimitri Strakoshës, gjithashtu futbollist.