Academy Award i 80-të ,(Ceromonia e Oskarit 2008 / orig. 80th Academy Awards), u mbajt më 25 shkurt 2008 në Kodak Theatre në Los Anxhelos. Është radha e 80-të e Annual Academy Awards. Në këtë vit shpërblehen filmat më të mirë të vitit të kaluar 2007.

Academy Award - 2008

Prezantimi Redakto

80th Academy Awards u prezantuar nga Jon Stewart. Ishte udhëheqja e dytë e Jon Stewart të ceremonisë, për her të parë ai ceremoninë e udhëhoqi në vitin 2006.

Nominime dhe Fitime Redakto

Filmi më i miri Redakto

prezantuar nga Denzel Washington
Atonement
Juno
Michael Clayton
No Country for Old Men
There Will Be Blood

Regjia më e mirë Redakto

prezantuar nga Martin Scorsese
Paul Thomas Anderson - There Will Be Blood
Joel Coen and Ethan Coen - No Country for Old Men
Tony Gilroy - Michael Clayton
Jason Reitman - Juno
Julian Schnabel - The Diving Bell and the Butterfly

Aktori më i mirë kryesor Redakto

prezantuar nga Helen Mirren
George Clooney - Michael Clayton
Daniel Day-Lewis - There Will Be Blood
Johnny Depp - Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
Tommy Lee Jones - In the Valley of Elah
Viggo Mortensen - Eastern Promises

Aktorja më e mirë kryesore Redakto

prezantuar nga Forest Whitaker
Cate Blanchett - Elizabeth: The Golden Age
Julie Christie - Away from Her
Marion Cotillard - La Vie en Rose (La môme)
Laura Linney - The Savages
Ellen Page - Juno

Aktori më i mirë dytësor Redakto

prezantuar nga Jennifer Hudson
Casey Affleck - The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford
Javier Bardem - No Country for Old Men
Philip Seymour Hoffman - Charlie Wilson's War
Hal Holbrook - Into the Wild
Tom Wilkinson - Michael Clayton

Aktorja më e mirë dytësore Redakto

prezantuar nga Alan Arkin
Cate Blanchett - I'm Not There
Ruby Dee - American Gangster
Saoirse Ronan - Atonement
Amy Ryan - Gone Baby Gone
Tilda Swinton - Michael Clayton

Skripti më i miri origjinal Redakto

prezantuar nga Harrison Ford
Juno - Diablo Cody
Lars and the Real Girl - Nancy Oliver
Michael Clayton - Tony Gilroy
Ratatouille - Brad Bird
The Savages - Tamara Jenkins

Skripti më i miri i adaptuar Redakto

prezantuar nga Josh Brolin dhe James McAvoy
Atonement - Christopher Hampton, prej Atonement, romani nga Ian McEwan
Away from Her - Sarah Polley, prej "The Bear Came over the Mountain", tregim i shkurtë nga Alice Munro
The Diving Bell and the Butterfly - Ronald Harwood, prej Le scaphandre et le papillon, memoir nga Jean-Dominique Bauby
No Country for Old Men - Joel and Ethan Coen, prej No Country for Old Men, romani nga Cormac McCarthy
There Will Be Blood - Paul Thomas Anderson, prej Oil!, romani nga Upton Sinclair

Kamera më e mira Redakto

prezantuar nga Cameron Diaz
Roger Deakins - The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford
Seamus McGarvey - Atonement
Janusz Kaminski - The Diving Bell and the Butterfly
Roger Deakins - No Country for Old Men
Robert Elswit - There Will Be Blood

Art direktimi më i miri Redakto

prezantuar nga Cate Blanchett
Arthur Max dhe Beth Rubino - American Gangster
Sarah Greenwood dhe Katie Spencer - Atonement
Dennis Gassner dhe Anna Pinnock - The Golden Compass
Dante Ferretti dhe Francesca Lo Schiavo - Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
Jack Fisk dhe Jim Erickson - There Will Be Blood

Projektues më i miri i kostumeve Redakto

prezantuar nga Jennifer Garner
Albert Wolsky - Across the Universe
Jacqueline Durran - Atonement
Alexandra Byrne - Elizabeth: The Golden Age
Marit Allen - La Vie en Rose
Colleen Atwood - Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

Tingulli më i miri Redakto

prezantuar nga Jonah Hill dhe Seth Rogen
Scott Millan, David Parker dhe Kirk Francis - The Bourne Ultimatum
Skip Lievsay, Craig Berkey, Greg Orloff dhe Peter Kurland - No Country for Old Men
Randy Thom, Michael Semanick dhe Doc Kane - Ratatouille
Paul Massey, David Giammarco dhe Jim Steube - 3:10 to Yuma
Kevin O'Connell, Greg P. Russell dhe Peter J. Devlin - Transformers

Prerja më e mira e tingullit Redakto

prezantuar nga Jonah Hill dhe Seth Rogen
Karen Baker Landers dhe Per Hallberg - The Bourne Ultimatum
Skip Lievsay - No Country for Old Men
Randy Thom and Michael Silvers - Ratatouille
Matthew Wood - There Will Be Blood
Ethan van Der Ryn and Mike Hopkins - Transformers

Prerja më e mira Redakto

prezantuar nga Renée Zellweger
Christopher Rouse - The Bourne Ultimatum
Juliette Welfling - The Diving Bell and the Butterfly
Jay Cassidy - Into the Wild
Roderick Jaynes - No Country for Old Men
Dylan Tichenor - There Will Be Blood

Makiazhi më i miri Redakto

prezantuar nga Katherine Heigl
Didier Lavergne dhe Jan Archibald - La Vie en Rose
Rick Baker and Kazuhiro Tsuji - Norbit
Ve Neill and Martin Samuel - Pirates of the Caribbean: At World's End

Efekti më i miri vizuale Redakto

prezantuar nga Dwayne Johnson
The Golden Compass
Pirates of the Caribbean: At World's End
Transformers

Kënga më e mira Redakto

prezantuar nga John Travolta
Glen Hansard dhe Marketa Irglova - "Falling Slowly" prej Once
Alan Menken dhe Stephen Schwartz - "Happy Working Song" prej Enchanted
Alan Menken dhe Stephen Schwartz - "So Close" prej Enchanted
Alan Menken dhe Stephen Schwartz - "That's How You Know" prej Enchanted
Jamal Joseph, Charles Mack dhe Tevin Thomas - "Raise It Up" prej August Rush

Muzikë filmi më e mira Redakto

prezantuar nga Amy Adams
Dario Marianelli - Atonement
Alberto Iglesias - The Kite Runner
James Newton Howard - Michael Clayton
Michael Giacchino - Ratatouille
Marco Beltrami - 3:10 to Yuma

Filmi më i miri i animuar Redakto

prezantuar nga Anne Hathaway und Steve Carell
Persepolis
Ratatouille
Surf's Up

Filmi i shkurtë më i miri i animuar Redakto

prezantuar nga Barry B. Benson (Jerry Seinfeld) nga Bee Movie
I Met the Walrus
Madame Tutli-Putli
Even Pigeons Go To Heaven
My Love
Peter and the Wolf

Filmi më i miri i shkurtë Redakto

prezantuar nga Owen Wilson
At Night
The Substitute
The Mozart of Pickpockets
Tanghi Argentini
The Tonto Woman

Filmi dokumentar më i miri Redakto

prezantuar nga Tom Hanks
No End in Sight
Operation Homecoming: Writing the Wartime Experience
Sicko
Taxi to the Dark Side
War/Dance

Filmi dokumentar i shkurtë më i miri Redakto

prezantuar nga Tom Hanks dhe ushtarët e US Army në Irak (ndërmjet satelitit)
Freeheld
La Corona
Salim Baba
Sari's Mother

Filmi më i miri i huaj Redakto

prezantuar nga Penélope Cruz
Beaufort (Izraeli) në gjuhën hebraike
Die Fälscher (Austria) në gjuhën gjermane
Katyń (Polonia) në gjuhën polake
Mongol (Kazakistani) in gjuhën mongoleze
12 (Rusia) in gjuhën ruse

Çmimet të nderuar Redakto

Oskar të nderuar: Robert F. Boyle (prezantuar nga Nicole Kidman)
Gordon E. Sawyer Award: David Grafton
John-A.-Bonner-Medaille: David Inglish