Jugoton ishte shtëpia më e madhe diskografike dhe dyqani zinxhir i disqeve më i madh në ish- Jugosllavi me seli në Zagreb, RS e Kroacisë .

Jugoton
label1 = Kompania mëmë
Krijuarkorrik 10, 1947; 77 vite më parë (1947-07-10)[1]
U mbyll1990
ZhanriVarious
Vendi i origjinësSFR Yugoslavia
VendndodhjaZagreb, SR Croatia
Website zyrtarCroatia Records official website

Historia

Redakto

Jugoton u themelua në vitin 1947. Njihet për publikimin e disa prej disqeve më të rëndësishme të pop-it dhe rock-ut të ish-Jugosllavisë. Për më tepër, kompania zotëronte një rrjet të gjerë të dyqaneve të disqeve në të gjithë RSF të Jugosllavisë.

Kompania ndryshoi emrin e saj në Croatia Records në 1991, pasi Kroacia u shkëput nga Jugosllavia.

Artistët

Redakto

Jugotoni shquhet për nënshkrimin e shumë akteve eminente pop dhe rock të ish-Jugosllavisë. Disa nga artistët që kanë nënshkruar me Jugoton përfshijnë:

 
Një regjistrim i Jugotonit.

Jugoton publikoi gjithashtu albumin kompilues me ndikim Paket aranžman. Shumë artistë që përfaqësuan Jugosllavinë në Eurovision Song Contest u nënshkruan me Jugoton, duke përfshirë fituesin e vitit 1989 Riva .

Ashtu si labet e tjerë ish-jugosllavë, Jugoton gjithashtu kishte një licencë për të nxjerrë tituj të huaj për tregun jugosllav duke përfshirë yje të shquar të muzikës popullore ndërkombëtare si: Rick Astley, The Beatles, David Bowie, Kate Bush, Deep Purple, Eurythmics, Iron Maiden, Kraftwerk, John Lennon, Madonna, Gary Moore, Mötley Crüe, Elvis Presley, Pink Floyd, Public Image Limited, Queen, The Rolling Stones, Scorpions, U2, Whitesnake, Kim Wilde dhe të tjerë.

Konkurenca

Redakto

Labelat e të tjerë kryesorë në ish-Republikën Socialiste Federative të Jugosllavisë ishin: PGP-RTB dhe Jugodisk nga Beogradi, Suzy nga Zagrebi, Diskoton nga Sarajeva, ZKP RTLJ nga Lubjana, Diskos nga Aleksandrovac, dhe të tjerë.

Trashëgimia

Redakto

Jugonostalgjia

Redakto
 
Ngjitëse çmimesh e viteve 1980 me logon e kompanisë Jugoton. Çmimi është në dinarë jugosllavë

Jugotoni, si pjesë e rëndësishme e kulturës së ish-Jugosllavisë, është një nga subjektet e Jugonostalgjisë .

Ish dyqani diskografik Jugoton i vendosur në qendrën kryesore tregtare në Shkup ( Gradski Trgovski Centar ), Maqedonia e Veriut, ende funksionon me të njëjtin emër të menaxhuar nga kompania diskografike maqedonase Lithium Records.

Një shembull i tjetër lloji është stacioni online i radios dhe televizionit në internet i quajtur Jugoton i cili vepron në diasporën jugosllave në Vjenë, Austri. Ai luan muzikë nga ish-Jugosllavia, por edhe nga të gjitha vendet bashkëkohore të ish-Jugosllavisë, duke përfshirë pop, rock dhe folk. Megjithatë, ai nuk është formalisht e lidhur me Jugotonin aktual dhe jo të gjithë artistët jugosllavë të përfaqësuar në programin e tij kishin nënshkruar me të vërtetë me labelin.

Jugoton

Redakto

Yugoton është një album polak i dalë në nder të skenës së ish- rokut jugosllav i lëshuar në 2001. Titulli i tij është një shenjë për Jugoton.

Linqe te jashtme

Redakto

Referime

Redakto
  1. ^ "Jugoton je proizvodio više od 16 milijuna vinila godišnje". Novi list (në kroatisht). 14 shtator 2015. Marrë më 13 janar 2020.