Rene Krhin (lindur më 21 Maj 1990Maribor) është një futbollist slloven i cili luan me klubin italian Inter dhe me kombëtaren sllovene si mesfushor qëndror.

Rene Krhin
Rene Krhin - Inter Mailand (1).jpg
Të dhënat personale
Emri i plotëRene Krhin[1]
Data e lindjes (1990-05-21) 21 Maj 1990 (29 vjeç)
Vendi i lindjesMaribor, RSF Jugosllavi
Gjatësia1,89 m (6 ft 2+12 in)
PozicioniMesfushor qëndror
Informacionet për klubin
Klubi aktualInternazionale
Numri44
Karriera në rini
1999–2007Maribor
2007–2009Internazionale
2010–2012Bologna Primavera
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
2009–2010Internazionale5(0)
2010–2014Bolonja59(1)
2014–Internazionale1(0)
2015–Córdoba (Huazim)5(0)
Ekipi kombëtar
2008–2009Sllovenia U–199(1)
2008–2013Sllovenia U–217(0)
2009–Sllovenia16(1)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 13 nëntor 2014.

† Ndeshje (Gola).

‡ Ndeshjet dhe golat në kombëtare deri më 13 nëntor 2014

KarrieraRedakto

InterRedakto

Ai firmosi me Interin sëbashku me yllin tjetër premtues Vid Belec[2] duke u larguar nga klubi i qytetit Maribor në moshën 16 vjeçare si një lojtari i Bashkimit Evropian, ai filloi të luajë me skuadrën U–17 Allievi Nazionali.[3]

 
Krhin duke luajtur me Interin

Në korrik 2009, ai u thirr nga trajneri Jose Mourinho për tu bashkuar me skuadrën e parë për turin para-sezonal në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, dhe çuditërisht luajti në disa ndeshje miqësore. Për sezonin kompetitiv 2009–10, ai u thirr si pjesë e skuadrës së parë për ndeshjet e ardhshme, por nuk bëri debutimin e tij zyrtar në tre ndeshjet e para, kundër LaziosSupercoppa Italiana, Barit, dhe Milanit. Krhin bëri debutimin e tij të papritur me Interin kundër Parmës në ndeshjen e javës së tretë të Serie A, duke hyrë në fushë si zëvëndësues në vend të hollandezit Wesley Sneijder. Ai luajti një tjetër ndeshje duke hyrë në fushë në vend të Sulley Muntarit në minutën e 84 të ndeshjes kundër Catanias më 24 tetor. Më 1 nëntor 2009, ai luajti ndeshjen e tij të parë si titullar në ligë në fitoren 2–0 kundër Livornos.

BolognaRedakto

Më 27 korrik 2010, ai u transferua te klubi tjetër i Serie A, Bologna, në një marrëveshje bashkpronësie[4] për 2 milion ,[5] dhe do të paguhej në tre këste deri në vitin 2013.[4][6] Më 11 Mars 2012, Krhin shënoi golin e parë në Serie A në fitoren 3–1 kundër Lazios.[7]

Rikthimi te InterRedakto

Në korrik 2014, Krhin u rikthye te Inter sëbashku me portierin italian veteran Tommaso Berni. Ai bëri debutimin e tij në Ligën e Europës më 23 tetor në barazimin pa Gola me francezët e AS Saint-Étienne, ai hyri në fushën e lojës në minutën e 85 të ndeshjes në vend të Zdravko Kuzmanović. Krhin bëri debutimin e tij në ligë duke hyrë në fushë në minutën e 89 në vend të Mateo Kovačić në fitoren 1–0 në San Siro kundër Sampdorias.[8]

Karriera ndërkombëtareRedakto

Krhin ka qënë gjithnjë i pranishëm dhe kapiten me Slloveninë U–19kualifikueset e Europianit 2009, por nuk mori pjesë në finalet e turnamentit për shkak të angazhimeve me klubin.[9] Ai bëri debutimin e tij me kombëtaren e parë më 5 shtator 2009, në humbjen 1–2 kundër Anglisë, ku ai hyri në fushën e lojës si zëvëndësues.[10] Kjo gjë e bëri atë një nga lojtarët më të rinj që ka debutuar me kombëtaren sllovene, vetëm 19 vjeç, 3 muaj e 15 ditë.[11] Krhin shënoi golin e parë ndërkombëtarë më 7 qershor 2013 në një ndeshje kualifikuese të Kupës së Botës 2014 kundër Islandës.

Golat me kombëtarenRedakto

Lista e golave dhe rezultateve.
# Data Vendi Kundërshtari Goli Rezultati Kompedicioni
1. 7 qershor 2013 Laugardalsvöllur, Reykjavík, Islandë   Islanda 4–2 4–2 Kualifikueset e Kupës së Botës 2014

StatistikatRedakto

KlubetRedakto

Redaktuar më 13 nëntor 2014 [12][13][14][15]

Klubi Sezoni Liga Kupa Kontinenti Tjetër Total
Ndeshje Gola Ndeshje Gola Ndeshje Gola Ndeshje Gola Ndeshje Gola
Inter 2009–10 5 0 0 0 0 0 0 0 5 0
Total 5 0 0 0 0 0 0 0 5 0
Bologna 2010–11 4 0 1 0 5 0
2011–12 7 1 2 0 9 1
2012–13 21 0 1 0 22 0
2013–14 27 0 1 0 28 0
Total 59 1 5 0 0 0 0 0 64 1
Inter 2014–15 2 0 0 0 1 0 3 0
Total 2 0 0 0 1 0 0 0 3 0
Karriera në total 66 1 5 0 1 0 0 0 72 1

KombëtarjaRedakto

Redaktuar më 23 tetor 2014 [16]

Kombëtarja sllovene
Viti Ndeshje Gola
2009 2 0
2010 2 0
2011 2 0
2012 2 0
2013 7 1
2014 1 0
Total 16 1

TrofeRedakto

KlubetRedakto

Inter

Jeta personaleRedakto

Krhin ka luajtur në Maribor, në ditët e sotme qytet i Sllovenisë dhe e shpenzoi rininë e tij në Jakobski Dol.

ReferimeRedakto

 1. ^ "FIFA World Cup South Africa 2010: List of Players" (PDF). FIFA. 4 qershor 2010. f. 27. Marrë më 16 prill 2014.
 2. ^ "THREE NEW PLAYERS FOR INTER PRIMAVERA". Uebfaqja zyrtare e Interit. 5 janar 2007. Marrë më 7 shtator 2009.
 3. ^ "SLOVENIAN U17 PLAYER FOR ACADEMY". FC Internazionale Milano. 19 janar 2007. Marrë më 7 shtator 2007.
 4. ^ a b "Krhin è al Bologna". Uebfaqja zyrtare e Bolonjës. 27 korrik 2010. Marrë më 27 korrik 2010.
 5. ^ "Bilancio intermedio al 31 dicembre 2010: Nota integrativa: part1" (PDF). Uebfaqja zyrtare e Bolonjës. 4 prill 2011. Marrë më 14 qershor 2011.
 6. ^ "Bilancio intermedio al 31 dicembre 2010: Nota integrativa: parte 2" (PDF). Uebfaqja zyrtare e Bolonjës. 4 prill 2011. Marrë më 14 qershor 2011.
 7. ^ "Lacio s'e ka kaluar dehjen e derbit". Panorama Sport. 12 mars 2012. Marrë më 14 qershor 2014.
 8. ^ "Ikardi shpëton Maxarrin, Interi fiton "in extremis"". Panorama Sport. 31 tetor 2014. Marrë më 13 nëntor 2014.
 9. ^ "Rene Krhin: "Igranje za reprezentanco mi pomeni zelo veliko"". NZS.si. Marrë më 16 qershor 2009.
 10. ^ "Match Report". ESPNsoccernet. 5 shtator 2009. Marrë më 5 shtator 2009.
 11. ^ Rok Plestenjak (17 shkurt 2012). "'Slave' o Vučkiću: Kalkulacij se ne grem". Siol. Arkivuar nga origjinali origjinali më 5 tetor 2013. Marrë më 17 shkurt 2012.
 12. ^ "Slovenia - R. Krhin - Profile with news, career statistics and history". Soccerway. Marrë më 30 tetor 2014.
 13. ^ "Football : Rene Krhin". Football DataBase. Marrë më 30 tetor 2014.
 14. ^ "Profile of Rene Krhin at footballzz.co.uk". footballzz.co.uk. Marrë më 30 tetor 2014.
 15. ^ "Profile of Rene Krhin at Scoresway.com". Scoresway.com. Arkivuar nga origjinali origjinali më 30 tetor 2014. Marrë më 30 tetor 2014.
 16. ^ "Rene Krhin - National Football Team". National Football Team. Marrë më 23 tetor 2014.

Lidhje të jashtmeRedakto