The Pussycat Dolls është një grup muzike me 6 femra nga ShBA, që u themelua nga Robin Antin më vitin 1995, kurse karrierën muzikore e kanë filluar më vitin 2005. Karrieren e filluan më 1995 nëpër bare, kafene dhe disko si kërcimtare, ku kanë pasur mysafire të famshme si Carmen Electra, Christina Aguilera, Britney Spears, Cameron Diaz, etj.

The Pussycat Dolls
ThePussycatDolls.jpg
Në dhjetor 2005.
Informacione
PrejardhjaFlag of the United States.svg Los Angeles, Kaliforni, ShBA
ZhanriPop, R&B, hip hop, dance
Vite aktiv2004 — (si muzikantë)
1995 — (si kërcimtarë)
Anëtarët
Ashley Roberts
Carmit Bachar
Jessica Sutta
Kimberly Wyatt
Melody Thornton
Nicole Scherzinger
Ish-anëtarët
Carmen Electra, Chelsea Rafanan, Cyia Batten, Erika Le, Staci Flood, Kasey Campbell, Lindsley Allen, Kaya Jones, Rachel Sterling, Nadine Ellis, Rebecca Pickering, Kiva Dawson, Erica Gudis
Webfaqja
http://www.pcdmusic.com

AnëtaretRedakto


  Ky artikull në lidhje me muzikën është i cunguar. Ju mund të ndihmoni duke e përmirësuar këtë artikull.