X2 (gjithashtu tregtohet si X2: X-Men United,[2][5] dhe ndërkombëtarisht si X-Men 2)[6][7] është një film superhero amerikan i vitit 2003 me regji nga Bryan Singer dhe shkruar nga Dan Harris dhe David Hayter, nga një histori e Singer, Hayter dhe Zak Penn. Filmi bazohet në ekipin e superheronjve X-Men që shfaqet në Marvel Comics. Është vazhdimi i X-Men (2000), si dhe pjesa e dytë në filmserinë X-Men, dhe përmban një kast ansambli duke përfshirë Patrick Stewart, Hugh Jackman, Ian McKellen, Halle Berry, Famke Janssen, James Marsden, Rebecca Romijn-Stamos, Brian Cox, Alan Cumming, Bruce Davison, Shawn Ashmore, Aaron Stanford, Kelly Hu, dhe Anna Paquin. Komploti, i frymëzuar nga romani grafik God Loves, Man Kills, ka të bëjë me kolonelin gjenocidal William Stryker që drejton një sulm në shkollën e Profesor Xavier për të ndërtuar versionin e tij të kompjuterit të Xavier për gjurmimin e mutantëve, Cerebro, në mënyrë që të shkatërrojë çdo mutant në Tokë dhe për të shpëtuar racën njerëzore prej tyre, duke i detyruar X-Men të bashkohen me Vëllazërinë e Mutantëve për të ndaluar Stryker dhe për të shpëtuar racën mutant.

X2
Regjia ngaBryan Singer
Skenari nga
Historia nga
Bazuar nëX-Men
nga Stan Lee
Jack Kirby
Prodhuesi
Luajnë
KinematografiaNewton Thomas Sigel
Montazhi
MuzikaJohn Ottman

Kompanitë prodhuese
Shpërndarë nga20th Century Fox
Data e publikimit
24 prill 2003 (Londër, MB)
2 maj 2003 (Shtetet e Bashkuara)
Kohëzgjatja
134 minuta[1]
ShtetiShtetet e Bashkuara
GjuhaAnglisht
Buxheti$110–125 million[2][3][4]
Fitimi$407.7 million[2]

Zhvillimi i vazhdimit filloi menjëherë pasi filmi i parë u publikua më 14 korrik 2000 nga 20th Century Fox. David Hayter dhe Zak Penn shkruan skenarë të veçantë, duke kombinuar ato që ata mendonin se ishin elementët më të mirë të të dy skenarëve në një skenar. Michael Dougherty and Dan Harris u punësuan përfundimisht për të rishkruar veprën dhe ndryshuan karakterizimet e Beast, Angel, dhe Lady Deathstrike. Sentinels dhe Dhoma e Rrezikshme u vendosën të shfaqeshin përpara se të fshiheshin për shkak të shqetësimeve buxhetore nga Fox. Premisa e filmit u ndikua nga tregimet e Marvel Comics, Return to Weapon X dhe God Loves, Man Kills. Xhirimet filluan në qershor 2002 dhe përfunduan atë nëntor, kryesisht duke u zhvilluar në Vancouver Film Studios, objekti më i madh i prodhimit të Amerikës së Veriut jashtë Los Anxhelosit. Dizajneri i prodhimit Guy Hendrix Dyas përshtati dizajne të ngjashme nga John Myhre nga filmi i mëparshëm.

X2 u lëshua në Shtetet e Bashkuara më 2 maj 2003 nga 20th Century Fox dhe mori vlerësime pozitive për historinë e tij, sekuencat e veprimit dhe performancat. Filmi fitoi 407 milionë dollarë në mbarë botën dhe mori tetë nominime për çmimet Saturn. Një vazhdim, X-Men: The Last Stand, u publikua më 26 maj 2006.

Aktorët & Rolet

Redakto
 
X-Men
Aktori Roli
Patrick Stewart Professor Charles Xavier
Hugh Jackman Wolverine / Logan
Ian McKellen Magneto / Eric Lensherr
Halle Berry Storm / Ororo Munroe
Famke Janssen Jean Grey
James Marsden Cyclops / Scott Summers
Anna Paquin Rogue / Marie
Rebecca Romijn-Stamos Mystique / Raven Darkholme
Brian Cox William Stryker
Alan Cumming Nightcrawler / Kurt Wagner
Bruce Davison Senator Robert Kelly
Shawn Ashmore Iceman / Bobby Drake
Aaron Stanford Pyro / John Allerdyce
Kelly Hu Deathstrike / Yuriko Oyama
Katie Stuart Shadowcat / Kitty Pryde
Kea Wong Jubilee / Jubilation Lee
Daniel Cudmore Colossus / Peter Rasputin
Shauna Kain Siryn / Theresa Rourke

Referime

Redakto
  1. ^ "X2 (12A)". British Board of Film Classification (në anglisht). 16 prill 2013. Arkivuar nga origjinali më 22 prill 2016. Marrë më 2 maj 2016.
  2. ^ a b c "X2: X-Men United (2003)". Box Office Mojo (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 14 tetor 2007. Marrë më 6 mars 2008.
  3. ^ "X2 (2003) – Financial Information". The Numbers (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 30 mars 2018. Marrë më 29 mars 2018.
  4. ^ Jensen, Jeff (8 maj 2003). "Why X2 is the perfect movie adaptation". Entertainment Weekly (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 30 mars 2018. Marrë më 29 mars 2018.
  5. ^ Schmitz, Greg Dean. "Greg's Preview – X2: X-Men United" (në anglisht). Yahoo!. Arkivuar nga origjinali më 9 janar 2008.
  6. ^ "X-Men 2 Poster #6" (në anglisht). IMPAwards.com. Arkivuar nga origjinali më 1 gusht 2015. Marrë më 20 gusht 2012.
  7. ^ "X-Men 2 Poster #7" (në anglisht). IMPAwards.com. Arkivuar nga origjinali më 22 korrik 2015. Marrë më 20 gusht 2012.

Lidhje të jashtme

Redakto