Zgjedhjet parlamentare në Shqipëri, 2017


Zgjedhjet parlamentare të vitit 2017 në Shqipëri u mbajtën në Shqipëri më 25 qershor.[1] Ato fillimisht u caktuan për në 18 qershor, por pas një bojkoti të mundshëm të njoftuar nga partitë opozitare, gjatë një krize të madhe politike që zgjati 3 muaj, u arrit një marrëveshje mes të gjitha partive politike më 18 maj për të ndryshuar datën.[2] Më 26 qershor, rezultatet e pjesshme sugjeruan se socialistët kishin fituar shumicën.[3]

Zgjedhjet parlamentare shqiptare 2017
Shqipëria
2013 ←
25 qershor 2017
→ 2021

Pjesëmarrja 46.80% Decrease
 
Partia Partia Socialiste e Shqipërisë Partia Demokratike e Shqipërisë Lëvizja Socialiste për Integrim
Përqindja 48.34 28.85 14.28

 
Partia Partia për Drejtësi, Integrim dhe Unitet Partia Socialdemokrate e Shqipërisë
Përqindja 4.81 0.95


Kryeministri më parë

Edi Rama
PS

Kryeministri më pas

Edi Rama
PS

Prapavija

Redakto

Zgjedhjet e mëparshme parlamentare u mbajtën më 23 qershor 2013, që rezultoi me një fitore për Aleancën e drejtuar nga Partia Socialiste për Shqipërinë Evropiane, e cila mori 57.6% të votave, duke fituar 83 nga 140 vende. Aleanca për Punësim, Prosperitet dhe Integrim e opozitës, kryesuar nga Sali Berisha i Partisë Demokratike mori pothuajse 39.5% të votave dhe fitoi 57 vendet e tjera. Partia Socialiste e udhëhequr nga Edi Rama formoi qeverinë.

Sistemi zgjedhor

Redakto

140 anëtarë të Parlamentit u zgjodhën në dymbëdhjetë njësi zgjedhore shumë-anëtare bazuar në dymbëdhjetë qarqe duke përdorur përfaqësimin proporcional të listës së mbyllur me një prag zgjedhor prej 3% për partitë dhe 5% për aleancat.[4] Vendet u ndanë për aleancat duke përdorur metodën D'Hondt, pastaj për partitë politike duke përdorur metodën Sainte-Laguë.[5]

Ndryshimet demografike çuan në disa ndryshime në numrin e vendeve për disa zona elektorale; Tirana fitoi dy vende dhe Durrës një, ndërsa Korça, Berati dhe Kukësi humbën nga një vend.[6]

# Qarku Popullsia e vitit 2016 Vende
1 Berat 139,815 7
2 Dibër 134,153 6
3 Durrës 278,775 14
4 Elbasan 298,913 14
5 Fier 312,448 16
6 Gjirokastër 70,331 5
7 Korçë 221,706 11
8 Kukës 84,035 3
9 Lezhë 135,613 7
10 Shkodër 215,483 11
11 Tiranë 811,649 34
12 Vlorë 183,105 12
Burimi: Instat (popullata)

Partitë

Redakto
Emri Shkurtesa Ideologjia Lideri
Partia Bashkimi Demokristian Shqiptar PBDKSH Eduart Ndocaj
Aleanca Demokristiane ADK Zef Bushati
Partia Kristian Demokrate PKD Dhimitër Muslia
Partia Komuniste PKSH Qemal Cicollari
Democratic Alliance AD Eduart Abazi
Partia Demokratike PD Qendra e djathtë, konservatizmi liberal, konservatizmi, nacionalizmi, pro-evropianizmi, liberalizmi ekonomik
Lulzim Basha
Libra LIBRA Centrizmi, liberalizmi social, nacionalizmi qytetar, pro-evropianizmi
Ben Blushi
Aleanca Arbnore Kombëtare AAK Gjet Ndoj
Fryma e Re Demokratike FRD Bamir Topi
Partia për Drejtësi, Integrim dhe Unitet PDIU E djathta, nacionalizmi, nacionalizmi etnik, çështja çame
Shpëtim Idrizi
Minoriteti Etnik Grek për të Ardhmen MEGA Kristaq Kiço
Aleanca Popullore për Drejtësi APD Bilal Kola
Partia Republikane PR E djathta, Konservatizmi kombëtar, pro-evropianizmi
Fatmir Mediu
Sfida për Shqipërinë SFIDA! Centrizëm, Pro-evropianizëm
Hektor Ruci
Partia Demokracia Sociale PDS Paskal Milo
Lëvizja Socialiste për Integrim LSI Qendra e majtë, demokracia sociale, progresivizmi
Ilir Meta
Partia Socialiste PS Qendra e majtë, Demokracia Sociale, Rruga e Tretë, Progresivizmi, Liberalizmi Social
Edi Rama

Rezultati

Redakto
Vendet në Kuvend
PS
52.9
PD
30.7
LSI
13.6
PDIU
2.1
PSD
0.7
 
Partia Vota % Ulëse +/–
Partia Socialiste e Shqipërisë 764,791 48.34 74 +9
Partia Demokratike e Shqipërisë 456,481 28.85 43 –7
Lëvizja Socialiste për Integrim 225,975 14.28 19 +3
Partia për Drejtësi, Integrim dhe Unitet 76,064 4.81 3 –1
Partia Libra 19,756 1.25 0 Parti e re
Partia Social Demokrate e Shqipërisë 14,987 0.95 1 +1
Fryma e Re Demokratike 5,118 0.32 0 0
Sfida për Shqipërinë 3,534 0.22 0 Parti e re
Partia Republikane e Shqipërisë 3,217 0.20 0 -3
Partia Kristian Demokrate e Shqipërisë 2,473 0.16 0 0
Aleanca Demokristiane 2,415 0.15 0 –1
Minoriteti Etnik Grek për të Ardhmen 2,287 0.14 0 0
Aleanca Popullore për Drejtësi 1,491 0.09 0 Parti e re
Partia Komuniste e Shqipërisë 1,029 0.07 0 0
Partia Bashkimi Demokristian Shqiptar 920 0.06 0 Parti e re
Aleanca Demokristiane 767 0.05 0 0
Aleanca_Demokratike 541 0.03 0 0
Aleanca Arbnore Kombëtare 349 0.02 0 0
Vota të pavlefshme / bosh 32,188
Gjithsej 1,614,479 100 140 0
Votuesit e regjistruar / pjesëmarrja 3,452,324 46.80
Source: CEC (99.96% e raportimit të vendvotimeve)

Referime

Redakto
  1. ^ "Presidenti Nishani e dekreton: 25 qershori data e zgjedhjeve parlamentare". gsh.al. 21 maj 2017.
  2. ^ Agreement unveiled, Parliamentary Elections on June 25 Albania Daily News
  3. ^ Albanian Socialists to get parliamentary majority, partial vote count shows Reuters, 26 June 2017
  4. ^ Election Profile Arkivuar 4 mars 2016 tek Wayback Machine IFES
  5. ^ Electoral system IPU
  6. ^ Harta e re elektorale, një mandat më pak Kukësit, Korçës e Beratit Arkivuar 8 shkurt 2017 tek Wayback Machine Shqiptarja, 3 December 2016