Adnan Januzaj

futbollist belg

Adnan Abedin Januzaj (lindur më 5 shkurt 1996) është një futbollist profesionist belg i cili luan si anësor për klubin spanjoll Real Sociedad dhe kombëtaren belge.

Adnan Januzaj
Januzaj and Hazard (cropped) (cropped).jpg
Januzaj gjatë Kupës së Botës 2018
Të dhënat vetjake
Emri i plotëAdnan Januzaj[1]
Datëlindja (1995-02-05) 5 Shkurt 1995 (27 vjeç)
VendlindjaBruksel, Belgjikë
Gjatësia1.80 m (5 ft 11 in)[2]
PozicioniAnësor
Mesfushor Sulmues
Të dhënat e klubit
Skuadra aktuale
Real Sociedad
Numri11
Karriera rinore
2001–2005FC Brussels
2005–2011Anderlecht
2011–2013Manchester United
Senior career*
VitetSkuadraParaqitjet(Golat)
2013–2017Manchester United50(5)
2015–2016Borussia Dortmund (huazim)6(0)
2016–2017Sunderland (huazim)25(0)
2017–Real Sociedad54(5)
Kombëtarja
2014–Belgjika12(1)
* Senior club appearances and goals counted for the domestic league only and correct as of 29 shtator 2019
‡ National team caps and goals correct as of 6 shtator 2019

I lindur dhe i rritur në Bruksel, Januzaj filloi karrierën e tij me Anderlecht përpara se të bashkohej me Manchester United në vitin 2011 në moshën 16 vjeç.

Jeta e hershmeRedakto

Januzaj ka lindur në BrukselBelgjikës, ku familja e tij shqiptaro–kosovare emigroi në vitin 1992, kështu që babai i tij Abedin mund të shpëtonte rekrutimit të ushtrisë jugosllave. Babai i tij ishte më i madhi i gjashtë fëmijëve të famijes nga Istogu, Kosovë. Xhaxhallarët e Januzajt, Januz dhe Shemsedin, ishte pjestar të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, e cila luftoi për pavarësinë kosovare në Luftën e Kosovës. Familja e mamasë së Januzaj u dëbuan për në Turqi nga autoritetet jugosllave në bazë të një plani për të shtypur nacionalizmin shqiptar. Që nga pavarësia e Kosovës e shpallur në vitin 2008, Januzaj ka vizituar rregullisht familjen e tij të zgjeruar në Kosovë gjatë verës.

Karriera me klubeRedakto

AnderlechtRedakto

Adnan Januzaj e filloi karrerën e tij profesioniste në vitin 2005, ku Januzaj u transferua nga FC Brussels tek Anderlecht. Drejtuesit e Anderlecht e konsideruan si një nga talentat më të mëdhenj të Anderlechtit. Talenti i Januzaj ra në sytë e drejtuesve të akademisë së Manchester United, të cilët bënë gjithashtu një ofertë për talentin Shqiptar. Adnan Januzaj u transferua tek Manchester United në vitin 2011, pasi Alex Ferguson e dëshironte me çdo kusht në skuadër. Manchester United, falë këmbënguljes së Alex Ferguson pagoi 300.000 € për të marrë talentin Januzaj. Kjo ishte hera e parë që Manchester United pagoi 300.000 € për një talent 16 vjeçar.

Manchester UnitedRedakto

 
Januzaj gjatë kohës me ekipin e moshave.

Në fund të sezonit 2012–13, tranjeri i Manchester United, Sir Alex Ferguson i dhuroj atij fanellën me numrin 44, megjithatë ai nuk u shfaq në fund të sezonit, edhe pse ishte lojtar rezervë në ndeshjen e fundit të Premier League midis Manchester United dhe West Bromwich Albion që përfundoi me rezultatin 5-5, Januzaj nuk luajti në këtë ndeshje.[3] Januzaj fitoi trofeun "2013 Denzil Haroun Reserve Team Player of the Year" në moshën 18 vjeçare.[4] Ai u bashkua me skuadrën e parë në sezonin 2013–14 për shkak të paraqitjeve fantastike në ndeshjet parasezonale, duke arritur të shënojë edhe një gol. Januzaj gjithashtu ishte i pranishëm në ndeshjen miqësore ku asitoi në golin e vetëm të Manchester United që humbi me rezultatin 1–3 ndaj Seviljes; Januzaj u shpall lojtari i ndeshjes.[5]

Më 11 gusht 2013, Januzaj bëri debutimin e tij për skuadrën e parë në finalen e FA Community Shield kundër Wigan Athletic, ai zëvëndësoi Robin van Persie që shënoi të dy golat në fitoren 2–0. Ky ishte trofeu i parë i tij me klubin.[6] Më 5 tetor, ishte ndeshja e tij e parë si titullar dhe shënoi dy gola për ti dhënë fitoren 2–1 jashtë fushe kundër Sunderland.[7]

Karriera ndërkombëtareRedakto

Në Qershor 2013, ish trajneri i Belgjikës U18 dhe U19 Marc Van Geersom deklaroi që Januzaj kishte refuzuar ftesat e kombëtares belge, pasi ai preferon të luaj me Kombëtaren Shqiptare.[8][9]

Trajneri i Kombëtares Shqiptare, Gianni De Biasi kishte deklaruar se Januzaj ishte një talent i madh, dhe se Federata Shqiptare e Futbollit ishte duke pritur momentin e duhur për të folur me të dhe për ta afruar në kombëtare.[10]

Statistikat e karrierësRedakto

KlubeRedakto

Klubi Sezoni Liga Kupa Kupa e Ligës Europa Other[nb 1] Total
Ndeshje Gola Ndeshje Gola Ndeshje Gola Ndeshje Gola Ndeshje Gola Ndeshje Gola
Manchester United 2013–14 3 2 0 0 1 0 0 0 1 0 5 2
Total 3 2 0 0 1 0 0 0 1 0 5 2
Karriera në total 3 2 0 0 1 0 0 0 1 0 5 2
 1. ^ Përfshirë kompedicionet e tjera, përfshirë FA Community Shield

KombëtarjaRedakto

Redaktuar më 6 shtator 2019[11]
Ndeshjet dhe golat sipas ekipit kombëtar dhe vitit
Ekipi kombëtar Viti Ndsh Gola
Belgjika 2014 6 0
2018 4 1
2019 2 0
Gjithsej 12 1

TrofeRedakto

Manchester United
Manchester United U21
 • Barclays Under-21 Premier League: 2013
 • Manchester Senior Cup: 2013
Personale
 • Lojtari më i mirë i Akademisë së Manchester United F.C.: 2013

ReferimeRedakto

 1. ^ "Barclays Premier League Squad Numbers 2013/14" (në anglisht). Premier League. 16 gusht 2013. Arkivuar nga origjinali më 21 gusht 2013. Marrë më 17 gusht 2013.
 2. ^ "Adnan Januzaj" (në anglisht). ESPN FC. Marrë më 12 janar 2014.
 3. ^ "West Brom 5–5 Manchester United" (në anglisht). BBC Sport. 19 maj 2013. Marrë më 12 gusht 2013.
 4. ^ Marshall, Adam (15 maj 2013). "Januzaj voted star manUnited". ManUtd.com (në anglisht). Manchester United. Marrë më 15 maj 2013.
 5. ^ "Manchester United 1–3 Sevilla" (në anglisht). Eurosport. 9 gusht 2013. Marrë më 9 gusht 2013.
 6. ^ "Community Shield: Man Utd 2–0 Wigan" (në anglisht). BBC Sport. 11 gusht 2013. Marrë më 12 gusht 2013.
 7. ^ "Manchester United's Adnan Januzaj inspires comeback against Sunderland" (në anglisht). The Guardian. 5 tetor 2013. Marrë më 7 tetor 2013.
 8. ^ "Van Geersom: Januzaj refuzoi Belgjikën, i ati preferon Shqipërinë" (në anglisht). Gazeta Express. 7 qershor 2013. Marrë më 7 qershor 2013.
 9. ^ "Januzaj krijgt kans bij Man U" (në holandisht). Sportmagazime. 6 qershor 2013. Marrë më 13 gusht 2013.
 10. ^ "De Biasi dëshiron Januzajn në kombëtare". RTV21. 12 gusht 2013. Arkivuar nga origjinali më 19 gusht 2020. Marrë më 13 gusht 2013.
 11. ^ Benjamin Strack-Zimmerman. "Adnan Januzaj" (në anglisht). National Football Teams. Marrë më 4 nëntor 2019.

Lidhje të jashtmeRedakto