Andrej Tarkovski

Regjisori dhe shkrimtari rus

Andrej Arsenijeviç Tarkovski (ose Tarkovskij, Андре́й Арсе́ньевич Тарко́вский, Zavrazhe, oblasti Ivanovskaja Promishlenaja, RSFSR, BRSS, 4 prill 1932 – Paris, Francë, 29 dhjetor 1986)[1] ka qenë një kineast, teoricien filmi dhe regjisor teatri dhe operash rus, njëri prej autorëve më të rëndësishëm dhe klasikë të filmit. Tarkovski është vlerësuar shpesh si regjizori më i madh që doli prej Bashkimit Sovjetik pas Luftës së Dytë Botërore.[2]

Andrei Tarkovsky
Андре́й Тарко́вский
Skeda:Andrei Tarkovsky.jpg
Lindi më 4 Prill 1932(1932-04-04)
Vdiq më 29 Dhjetor 1986 (54 vjeç)
Paris, Francë
Profesioni Regjisor filmi, skenarist
Vepra të njohura Ivan's Childhood (1962)
Andrei Rublev (1966)
Solaris (1972)
Mirror (1975)
Stalker (1979)
Bashkëshortja Irma Raush (1957–70)
Larisa Tarkovskaya (1970–86)
Prindër Arseny Tarkovsky (1907–1989)

ReferimetRedakto

  1. ^ Faqja e Tarkovskit në sitin IMDb (në anglisht).
  2. ^ Andrei Tarkovsky: The Poet of Appocalypse, Toronto International Film Festival, nëntor 2017