Super Mario Bros. (njohur gjithashtu si Super Mario Bros.: The Movie) është një film aventurë fantazi nga viti 1993,[7] i bazuar në serinë e lojërave video Super MarioNintendo. Ky ishte filmi i parë me metrazh të gjatë i bazuar në një videolojë, i drejtuar nga ekipi i bashkuar i Rocky Morton dhe Annabel Jankel, shkruar nga Parker Bennett, Terry Runté dhe Ed Solomon, dhe u shpërndarë nga Buena Vista Pictures përmes Hollywood Pictures. Filmi ndjek vëllezërit Mario (Bob Hoskins) dhe Luigi Mario (John Leguizamo) në kërkimin e tyre për të shpëtuar Princeshën Daisy (Samantha Mathis) nga një univers paralel dystopik që udhëhiqet nga presidenti i pamëshirshëm Koopa (Dennis Hopper).

Super Mario Bros.
Regjia nga
Shkruar nga
Bazuar nëStampa:Based on
Prodhuesi
Luajnë
KinematografiaDean Semler
MontazhiMark Goldblatt
MuzikaAlan Silvestri

Kompanitë prodhuese
Shpërndarë ngaBuena Vista Pictures Distribution (Shtetet e Bashkuara)[1]
Entertainment Film Distributors (Mbretëria e Bashkuar)[2]
Data e publikimit
Stampa:Film date
Kohëzgjatja
104 minuta[3]
Shtetet
 • Shtetet e Bashkuara[2]
 • Mbretëria e Bashkuar[2]
GjuhaAnglisht
Buxheti$42–48 millionë[4][5]
Fitimi$38.9 millionë[6]

Zhvillimi filloi kur producenti Roland Joffé mori të drejtat e filmit Mario nga Nintendo. Pas marrjes së një licence falas krijuese nga Nintendo, e cila besonte se marka Mario ishte mjaft e fortë për eksperimente, skenaristët përfytyruan Super Mario Bros si një komedi subversive të ndikuar nga Ghostbusters (1984) dhe The Wizard of Oz (1939). Ambienti u frymëzua nga loja Super Mario World (1990) me elementë të nxjerrë nga përrallat dhe kultura bashkëkohore amerikane. Produksioni inovoi dhe prezantoi shumë teknika të krijimit të filmave që tani konsiderohen të rëndësishme në kalimin nga efektet vizuale praktike në ato dixhitale, përfshirë përdorimin e Autodesk Flame. Xhirimet u zhvilluan nga maji deri në korrik 1992.

Komplot Redakto

Pas goditjes së një meteori në Tokë 65 milionë vjet më parë, universi ndahet në dy dimensione paralele. Dinozaurët e mbijetuar arratisen në dimensionin e ri, duke evoluar në një racë humanoide dhe duke themeluar qytetin e Dinohattan. Në vitin 1973, një vezë e madhe dhe një shkëmb lihen në një institucion katolik, ndërsa veza çelet dhe shfaqet në një vajzë të vogël njerëzore.

Njëzet vjet më vonë, vëllezërit italo-amerikanë Mario dhe Luigi Mario, të cilët punojnë si hidraulik në Brooklyn, janë afër largimit nga biznesi nga kompania e ndërtimit e mafiozit Anthony Scapelli. Luigi takon Daisy-n, një studente e arkeologjisë në NYU, e cila i tregon se ajo ka qenë duke gërmuar për eshtrat e dinosaurëve nën Urën e Bruklinit. Aty dëshmojnë se njerëzit e Scapellit e sabotojnë atë duke lënë të hapur tubat e ujit. Mario dhe Luigi e rregullojnë atë, por Iggy dhe Spike - pasardhës dhe kushërinj të Presidentit Koopa, udhëheqësi i dimensionit tjetër - rrëmbejnë Daisy-n pasi rrëmbyen gabimisht vajza të tjera, duke përfshirë të dashurën e Marios, Daniella. Vëllezërit i ndjekin përmes një portali ndërdimensional për në Dinohattan, ku humbasin gjurmët e Daisit dhe shkëmbin, i cili është vjedhur nga Big Bertha, gënjeshtarja në Barin Boom-Boom.

Cast Redakto

Prodhimi Redakto

Zhvillimi Redakto

Ideja për një adaptim live-action të videolojërave u paraqit për herë të parë nga Roland Joffé gjatë një takimi për skenarin në kompaninë e tij të prodhimit, Lightmotive. Joffé takoi presidentin e Nintendo të Amerikës dhe dhëndrin e Hiroshi Yamauchi, Minoru Arakawa. Ai prezantoi një draft fillestar të skenarit te Arakawa. Një muaj pas takimit të tyre, Joffé udhëhoqi në selinë e Nintendo në Kioto për të takuar Hiroshi Yamauchi. Ai prezantoi skenarin, duke bërë që Nintendo të shfaqte interes për projektin. Joffé u largua me një kontratë me vlerë 2 milionë dollarë, duke i dhënë kontrollin e përkohshëm të karakterit të Mario Joffé. Nintendo mbajti të drejtat e tregtimit për filmin përmes një "partneriteti krijues" me Lightmotive.[8]

Kur Yamauchi e pyeti Joffén pse Nintendo duhet të shesë të drejtat e Lightmotive në një kompani të madhe, Joffé i siguroi ata se Nintendo do të kishte më shumë kontroll mbi filmin. Megjithatë, Nintendo nuk kishte asnjë interes për kontrollin krijues dhe besonte se marka Mario ishte mjaft e fortë për të lejuar një eksperiment me një industri të jashtme. Joffé tha: "Unë mendoj se ata e shikonin filmin si një lloj krijese të çuditshme që ishte disi mjaft intriguese për të parë nëse mund të ecnim apo jo". Ai pyeti veten: "Si mund ta kapim këtë përzierje të mrekullueshme imazhesh, inputesh dhe të çuditshme?" Skenari i parë u shkrua nga skenaristi fitues i Oskarit, Barry Morrow. Historia e tij ndoqi vëllezërit Mario dhe Luigi në një udhëtim ekzistencial rrugor, aq të ngjashëm me atë të mëparshme të "Rain Man" të Morrow, saqë produksioni titulloi skenarin "Drain Man".[9] Morrow e përshkroi skenarin e tij si "një studim në kontrast, si Laurel dhe Hardy ose Abbott dhe Costello", që do të kishte "një odise dhe një kërkim" si vetë loja. Bashkëprodhuesi Fred Caruso tha më vonë se historia e Morrow ishte "më shumë një pjesë dramatike serioze në krahasim me një komedi argëtuese".

Skenaristët Jim Jennewein dhe Tom S. Parker u pranuan për të shkruar një përshtatje më tradicionale. Jennewein tha, "Kështu që menjëherë kuptuam se mënyra më e mirë për ta bërë këtë është që në thelb të kemi një udhëtim në këtë botë, jo ndryshe nga 'Magjistari i Ozit'." Mendimi i tyre për historinë ishte të përmbysnin dhe satirizonin klishetë e përrallave dhe të përqëndroheshin në marrëdhënien midis Marios dhe Luigxit. Jennewein tha, "Në thelb, ajo që bëmë ishte ajo që bëri 'Shrek' [...] Dhe ne e dinim se historia duhej të kishte të bënte me vëllezërit dhe se linja emocionale do të ishte për vëllezërit." Greg Beeman, i njohur për "License to Drive", u bashkangjitur në drejtim dhe zhvillimi ishte tashmë në fazën e paraprodhimit. Megjithatë, dështimi i fundit i filmit "Mom and Dad Save the World" çoi në shkarkimin e tij nga prodhuesit nervozë. Joffé më pas i ofroi postin e drejtorit Harold Ramis, por megjithëse ishte një adhurues i lojërave video, Ramis refuzoi mundësinë, duke e cilësuar më vonë vendimin si "i kënaqur". Associated Press vlerësoi se ishte "vendimi i tij më i zgjuar në karrierë".

Që hedh Redakto

Pas sigurimit të të drejtave për filmin, Lightmotive filloi procesin e zgjedhjes së rolave për personazhet. Fillimisht, Dustin Hoffman shprehu interes për të luajtur rolin e Marion. Megjithatë, Arakawa nuk kishte bindje se ai ishte i përshtatshëm për këtë rol. Danny DeVito iu ofrohet edhe roli i Marios dhe regjisorit. Arnold Schwarzenegger dhe Michael Keaton u afruan për të luajtur rolin e Koopa, por të dy refuzuan ofertën. Studioja më pas ka konsideruar Tom Hanks për rolin e Luigi-t, por disa dështime financiare të fundit e detyruan atë të tërhiqej nga shqyrtimi për këtë rol. Në fund, aktorët Bob Hoskins dhe John Leguizamo u zgjodhën përfundimisht për të luajtur rolet e Mario-s dhe Luigi-t, respektivisht.

Xhirimet Redakto

Disa javë para fillimit të xhirimeve, Disney bleu të drejtat e shpërndarjes së filmit dhe kërkoi ndryshime të konsiderueshme në skenar. Morton theksoi se rezultati përfundimtar ishte një skenar që nuk kishte asnjë ngjashmëri me atë që ai, Jankel dhe ekipi kishin nënshkruar për të filmuar, dhe toni i skenarit të ri nuk kishte asnjë përputhje me skenat që kishin tashmë ndërtuar. Leguizamo shprehu, "Lojtarët e lojërave janë tetë-vjeçarë dhe filmi duhej të përshtatej për ta. [...] Por [regjisorët] vazhduan të përpiqeshin të shtojnë materiale të reja. Ata xhiruan skena me striptiste dhe përmbajtje të tjera eksplicite seksuale, të cilat përfundimisht u ndryshuan të gjitha."[10]

Dizajni i prodhimit Redakto

Projektuesi i produksionit, David Snyder, u afrua shndërrimit të Mbretërisë së Kërpudhave në mjedisin e veprimit të drejtpërdrejtë të Dinohattan (njohur gjithashtu si DinoYawk ose Koopaville) duke "[kapur] të gjithë elementët që janë në videollogari" dhe duke i "[kthyer] ato në një metaforë dhe duke i kombinuar ato me personazhe 3-D dhe reale". Drejtori i artit, Walter P. Martishius, tha, "Koopa merr një paraqitje të vetme të Manhattanit në fillim të filmit". Kjo e frymëzon Koopën për të rikrijuar Dinohattan-in, por "ai nuk e kupton atë siç duhet. Vendi është i shtrembëruar, jashtë ekuilibrit, ndryshe. Dhe ai nuk e di këtë."[11]

Efektet vizuale Redakto

Super Mario Bros inovoi dhe prezantoi shumë teknika të konsideruara thelbësore në kalimin nga efektet vizuale praktike në ato dixhitale. Është filmi i parë që ka përdorur softuerin Autodesk Flame, tani një standard i industrisë. [12] Është gjithashtu filmi i parë i skanuar me një ndërmjetës dixhital, duke lejuar kompozimin e më shumë se 700 shkrepjeve me efekte vizuale. [13] Efekti i shpërbërjes për shkrirjen ndërdimensionale u frymëzua nga transportuesi nga Star Trek . [14]

Pritja Redakto

Arkë Redakto

Në Shtetet e Bashkuara dhe Kanada, "Super Mario Bros." mblodhi vetëm 8,5 milionë dollarë gjatë fundjavës së hapjes, duke u renditur në vendin e katërt në arkën nën "Cliffhanger", "Made in America" dhe "Dave". Ai fitoi 20,915,465 dollarë, me afërsisht 5,059,000 bileta të shitura në Shtetet e Bashkuara. Në Azi, filmi fitoi ¥¥ milion (2,7 milionë dollarë) nga qiratë e shpërndarjes në Japoni, dhe shiti 106,083 bileta në kryeqytetin e Koresë së Jugut, Seuli. Në Evropë, filmi fitoi ££ (4,232,558 dollarë) në Mbretërinë e Bashkuar, shiti 391,800 bileta në Francë dhe shiti 290,098 bileta në Gjermani. Në total, filmi fitoi 17,997,000 dollarë ndërkombëtarisht, për një total prej 38,912,465 dollarë në mbarë botën.

Përgjigje kritike Redakto

Rotten Tomatoes, filmi ka një vlerësim miratimi prej 29%, bazuar në 42 komente, me një vlerësim mesatar prej 4.1/10. Konsensusi i faqes thotë: "Pavarësisht seteve të mrekullueshme dhe efekteve speciale, Super Mario Bros është shumë e lehtë në histori dhe substancë për të qenë diçka më shumë se një risi." Metacritic, i cili përdor një mesatare të ponderuar, caktoi një rezultat prej 35 nga 100 bazuar në 23 kritikë, duke treguar "vlerësime përgjithësisht të pafavorshme". Publiku i anketuar nga CinemaScore i dha filmit një notë "B+" në shkallën nga A+ në F.[15]

Media në shtëpi Redakto

Filmi u publikua për herë të parë në VHS në vitin 1994 dhe në DVD në Shtetet e Bashkuara më 3 qershor 2003 dhe më pas përsëri në vitin 2010. Publikimi i DVD-së shfaqet në ekran të gjerë jo-anamorfik me një pjesë audio angleze Dolby Digital 5.1.

Filmi u lëshua në Blu-ray nga Second Sight Films në Mbretërinë e Bashkuar më 3 nëntor 2014, dhe u ripublikua si një botim i kufizuar Blu-ray SteelBook nga Zavvi në Mbretërinë e Bashkuar në shkurt 2017. Ai u lëshua në Blu-ray në Japoni më 22 dhjetor 2017, duke patur të njëjtat veçori dhe shtesa si lëshimi i Filmave të Dytë Sight.[16]

Trashëgimia Redakto

Në një intervistë të vitit 2007, Hoskins u pyet se çfarë ai e konsideronte zgjedhjen më të keqe në karrierën e tij të aktrimit. Ai u përgjigj: "Super Mario Bros. ishte një makth i ndyrë. E gjithë përvoja ishte një makth. Kishte një ekip burrë e grua që drejtonte, arroganca e të cilëve ishte ngatërruar me talentin. Pas kaq javësh agjenti i tyre u tha atyre për të dalë nga grupi! Një makth i ndyrë. Idiotë të ndyrë." Ai dhe Leguizamo ishin të dehur para çdo dite të xhirimeve dhe vazhduan të pinin mes xhirimeve. Në një intervistë të vitit 2011, ai u pyet: "Cila është puna më e keqe që keni bërë?", "Cili ka qenë zhgënjimi juaj më i madh?" dhe "Nëse do të mund të ndryshonit të kaluarën tuaj, çfarë do të ndryshonit?" Përgjigja e tij për të tre ishte Super Mario Bros. Djali i tij, Jack Hoskins, është një fans i serialit Mario si dhe filmit dhe vlerësoi performancën e tij.

Ndikimi kulturor Redakto

Ryan Hoss, një fans i gjatë i filmave, ka ndërmarrë nismën e quajtur "Super Mario Bros.: The Movie Archive", duke e shpjeguar për Playboy rreth 25-vjetorit të filmit. "Unë kisha këtë koleksion dhe interneti po zhvillohej në mënyrë të shpejtë për fansat gjatë fundit të viteve '90. Gjithashtu, unë gjithmonë e dija se filmit të Mario Bros i kishte shpërfillur shumë njerëz dhe ishte një pikë e diskutuar në mendjet e tyre - veçanërisht, mënyra si ai u paraqit në internet, duke e cilësuar si 'filmi më i keq ndonjëherë'. Ai përshkroi sitin: "Kjo është një mënyrë për të nderuar vetë filmin dhe për të treguar punën e të gjithë atyre që kanë pasur një rol në të - të mirat dhe të këqijat, të gjitha bashkë."

Temat Redakto

Thomas Leitch ka shkruar se "Super Mario Bros." është një shembull i përshtatjes post-letrare dhe se "heq referencat fantastike" për "Magjistarin e Ozit", "Star Wars" dhe "Doctor Zhivago".[17] Stephen Hunter i Baltimore Sun i krahasoi Goombas me majmunët me krahë të Magjistarit të Ozit, duke sugjeruar se ata në mënyrë të ngjashme ndjellin një "përzierje keqardhjeje dhe terrori". Fraza "Trust the Fungus" është krahasuar me "Le të jetë Forca me ju" nga "Star Wars".

Vazhdim uebkomik Redakto

Në vitin 2013, redaktorët e fansave, Steven Applebaum dhe Ryan Hoss, u bashkuan me një nga skenaristët origjinalë të filmit, Parker Bennett, në një vazhdim të komikeve në internet. Zhvillimi i vazhdimit filloi pas një interviste të vitit 2010 në të cilën Bennett pranoi se fiksimi i vazhdimit ishte më shumë një homazh për fundin e origjinalit "Back to the Future" dhe nuk ishte një tregues serioz i një vazhdimësie të mundshme. Megjithatë, Applebaum dhe Hoss më vonë e pyetën Bennett se çfarë do të kishte bërë nëse do t'i jepej mundësia, dhe Bennett dha pika të gjera për pasojat e filmit të parë dhe temat që ata do të kishin eksploruar.

Prerje e zgjatur Redakto

Më 1 qershor 2021, redaktori dhe restauratori i filmit Garrett Gilchrist, së bashku me anëtarët e Arkivit The Super Mario Bros. (Film), publikuan një restaurim "gjysmë zyrtar" të prerjes së zgjeruar të Super Mario Bros. Kjo restaurim u quajt The Morton-Jankel Cut, duke marë emrin nga krijuesit e filmit, pasi bazohet në një gjurmë pune të mëparshme VHS të filmit që ishte zbuluar. Garrett Gilchrist punoi me kujdes për të përfituar maksimumin nga materialeve me cilësi të ulët të VHS. Në këtë prerje, filmi zgjatet me njëzet minuta, duke shtuar skena të tjera si Koopa që përdor një teknikë të llumit për krimin e teshtitjes, rivalitetin e Marios me kompaninë hidraulike Scapelli të lidhur me mafien, dhe një rep anti-Koopa nga Spike dhe Iggy në Boom Boom Bar, i shoqëruar nga kërcimtarë hardhucash të veshura pak.

Edhe pse planifikohet që The Morton-Jankel Cut të jetë një shtesë e mundshme për Blu-ray zyrtar, aktualisht nuk ka plane për një lëshim të tillë. Në vend të kësaj, ky restaurim u zbulua në Arkivin e Internetit. Në tetor 2021, një Blu-ray Australian nga Umbrella përdori një modifikim të papërpunuar të printimit të punës VHS, duke mos përdorur restaurimin e Gilchrist.[18]

Kolona zanore Redakto

Stampa:Music ratingsAlbumi "Almost Unreal", i lansuar më 10 maj 1993 nga Capitol Records, përmban dy këngë nga Roxette: "Pothuajse Unreal", e cila u publikua si një këngë, dhe "2 Cinnamon Street", një version alternativ i këngës "Cinnamon Street" nga albumi i Roxette, "Tourism". Videoklipi për "Almost Unreal" u frymëzua nga filmi, duke përfshirë skena nga filmi dhe një temë de-evolucioni.

"Pothuajse Unreal" u shkrua fillimisht për filmin "Hocus Pocus", por në vend të kësaj u përdor për një këngë të grupit En Vogue. Më pas, Roxette e përdori këngën për filmin "Mario". Bashkëthemeluesi i Roxette, Per Gessle, tha se "filmi doli të ishte qesharak (kështu mendoi Dennis Hopper, meqë ra fjala... E takova në një garë të Formula 1 shumë vite më parë duke diskutuar këtë...), por kënga nuk është ajo keq".

Track listing
# TitulliPerformed by Gjatësia
1. "Almost Unreal"  Roxette 3:59
2. "Love Is the Drug" (Originally performed by Roxy Music)Divinyls 4:35
3. "Walk the Dinosaur" (Originally performed by Was (Not Was))George Clinton & The Goombas 4:06
4. "I Would Stop the World"  Charles & Eddie 4:24
5. "I Want You"  Marky Mark and the Funky Bunch 6:11
6. "Where Are You Going?"  Extreme 4:34
7. "Speed of Light"  Joe Satriani 5:10
8. "Breakpoint"  Megadeth 3:29
9. "Tie Your Mother Down"  Queen 3:46
10. "Cantaloop (Flip Fantasia)"  Us3 Featuring Rahsaan & Gerrard Prescencer 4:29
11. "Don't Slip Away [ * ]"  Tracie Spencer 5:19
12. "2 Cinnamon Street [ * ]"  Roxette 5:06
55:16

Rinisja e filmit të animuar 2023 Redakto

Thashethemet për një film të animuar të Mario në kinema u nisën në fund të vitit 2014, kur email-et mes producentit të filmit Avi Arad dhe kreu i Sony Pictures, Tom Rothman, zbuluan se Sony po mendonte të prodhonte filmin. Më 14 nëntor 2017, Universal Pictures dhe Illumination njoftuan një film të animuar kompjuterik për Mario. Më 31 janar 2018, Nintendo of America njoftoi partneritetin e tyre me Illumination, duke deklaruar se filmi do të bashkëprodhohej nga Shigeru Miyamoto dhe. Më 6 nëntor 2018, Meledandri shpalli se filmi do të ishte një "prioritet" për studion, me një datë tentative të daljes në 2022, dhe ripohoi se Miyamoto do të kishte një rol kyç në krijimin e filmit. Duke folur për sfidën e përshtatjes së serialit në një film të animuar, Meledandri tha se filmi do të ishte "një detyrë ambicioze... për të marrë elementë që janë kaq të njohur në formën e tyre origjinale dhe për të gjetur thellësi që nuk humb brezat e fansave të Mario, por gjithashtu do të kishte një ndjenjë organike ndaj ikonografisë dhe do të ndiqte një strukturë me tre akte." John Leguizamo kritikoi mungesën e diversitetit etnik në rolitë dhe refuzoi të përkrahte filmin si rezultat.[19]

Referime Redakto

 1. ^ a b c d e "Super Mario Bros. (1993)". AFI Catalog of Feature Films. Arkivuar nga origjinali më 19 shkurt 2018. Marrë më 18 shkurt 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ a b c "Film #53146: Super Mario Bros". Lumiere. European Audiovisual Observatory. Arkivuar nga origjinali më 16 qershor 2020. Marrë më 16 qershor 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Super Mario Bros. (PG)". British Board of Film Classification. 9 qershor 1993. Arkivuar nga origjinali më 21 mars 2023. Marrë më 26 prill 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Stampa:Cite The Numbers
 5. ^ Stampa:Cite Box Office Mojo
 6. ^ Klady, Leonard (3 janar 1994). "Int'l top 100 earn $8 bil". Variety. fq. 1. {{cite magazine}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Super Mario Bros". Allrovi. Rovi Corporation. Arkivuar nga origjinali më 25 janar 2012. Marrë më 19 shtator 2011.
 8. ^ Stayton, Richard (16 gusht 1992). "The Bros. Mario Get Super Large". Los Angeles Times. Arkivuar nga origjinali më 8 gusht 2019. Marrë më 22 qershor 2018.
 9. ^ San, Jonn (28 maj 2018). "The 'Super Mario Bros.' movie turns 25: How the infamous dud was inspired by an Oscar-winning film". Yahoo! Entertainment. Arkivuar nga origjinali më 4 qershor 2018. Marrë më 4 qershor 2018.
 10. ^ "John Leguizamo Reveals Horrors of Playing Luigi in the movie Super Mario Bros – Armchair Arcade". Armchair Arcade. Arkivuar nga origjinali më 6 tetor 2014. Marrë më 24 gusht 2017.
 11. ^ Specter, Michael (16 gusht 1992). "New York, N.Y., It's Another Town". The New York Times. Arkivuar nga origjinali më 22 qershor 2018. Marrë më 22 qershor 2018.
 12. ^ Stuart, Keith (21 mars 2018). "'The stench of it stays with everybody': inside the Super Mario Bros movie". The Guardian. Arkivuar nga origjinali më 22 mars 2018. Marrë më 22 mars 2018.
 13. ^ Whalen, Andrew (1 qershor 2018). "Why 'Super Mario Bros.' Is Still Fascinating 25 Years After Flopping". Newsweek. Arkivuar nga origjinali më 6 qershor 2018. Marrë më 6 qershor 2018.
 14. ^ Yakir, Dan (July 1993).
 15. ^ "Cinemascore". CinemaScore. Arkivuar nga origjinali më 20 dhjetor 2018.
 16. ^ "「スーパーマリオ 魔界帝国の女神」初BD化、井上和彦と千葉繁によるPVも公開". Natalie. 21 dhjetor 2017. Arkivuar nga origjinali më 12 tetor 2020. Marrë më 11 tetor 2020.
 17. ^ Leitch, Thomas (29 qershor 2009). Film Adaptation & Its Discontents: From Gone with the Wind to The Passion of the Christ. Johns Hopkins University Press. ISBN 9780801885655.[lidhje e vdekur]
 18. ^ Arbeiter, M. (2 qershor 2021). "An extended cut of the Super Mario Bros movie has resurfaced". Nerdist. Arkivuar nga origjinali më 2 qershor 2021. Marrë më 4 qershor 2021.
 19. ^ Baculi, Spencer (19 nëntor 2022). "John Leguizamo Outraged That 'The Super Mario Bros. Movie' Did Not Cast An "Actor Of Color" As Title Hero: "They're Going Backwards"". Bounding Into Comics. Arkivuar nga origjinali më 20 nëntor 2022. Marrë më 13 prill 2023.