Vëllezër dhe shokë
Arkivi i filmit
[[Figura:|280px]]
Titulli shqip Stampa:Vëllezër dhe shokë
Origjinali Vëllezër dhe shokë
Vendi i prodhimit Vlorë Shqipëri
Viti i prodhimit 1980
Koha (Zëri) - (PAL/DVD) 80:06
Gjuha origjinale Shqip
Ekipi realizues
Regjia Dhimitër Anagnosti
Skenari Dhimitër Anagnosti
Muzika e filmit Hajg Zaharian
Kameramani Aleksandër Kasneci

Bashkim Asllani

Drejtori artistik Robert Gjani
Prodhuesi i filmit: Shqipëria e Re
Aktorë kryesorë
Eduart Makri
Robert Ndrenika
Ilia Shyti
Viktor Çaro
Aktorët tjerë
Anila Sula
Xhevdet Ferri
Valentina Caci
Thimi Filipi
Prokop Mima
Fane Bita


Filmi "Vëllezër dhe shokë" prodhim i vitit 1980. Regjia: Dhimitër Anagnosti, Skenari: Dhimitër Anagnosti, Producent: Shqipëria e re , Muzika: Hajg Zaharian.

Përmbajtja e filmit = Redakto

Viti 1941 lufta e Dytë Botërore. Filmi fillon me rikthimin e Vasos në fshatin e tij të lindjes. Ky komunist i ri i jep një kuptim tjetër protestave të fshatarëve kundra armiqve. Vëllai i Vasos Marko ëndërron të hakmerret kundrejt atyre që grabitën të fejuarën e tij dhe kjo hakmarrje është pjesë e një revolte të përgjithshme.

Interpretojne Redakto