Çernena

fshat në Shqipëri, në Qarkun e Dibrës

Çernena është një fshat në Shqipëri...

Çernena
Noimage.png
Popullsia
 • Gjithsej516

Gjeografia

Redakto

Ndodhet ne qarkun e dibres. Ben pjese ne rrethin e Dibres. Ben pjese ne komunen e Maqellares Ka nje popullsi rreth 550 banore. Ndodhet ne verilindje te Shqiperise. Dhe ne jug e juglindje te shqiperise.

Demografia

Redakto

Ekonomia

Redakto

Jeta ne kete fshat ka ndryshuar nga vitet e meparshme. Sot nuk ka shume banore qe merren me bujqesine.

Historia

Redakto

Çernena eshte nje fshat i vjeter. Eshte krijuar ne kohen qe kemi e pushtimit te turkut. Emrin "çernen" e lanë turqit shumë kohe me pare.

Shih dhe këtë

RedaktoLidhje të jashtme

Redakto