Familja moderne

(Përcjellë nga Familja Moderne)

Familja moderne është një serial shqiptar që filloi të emitohet që në vitet e pas luftës në Kosovë. Ky serial u transmetua në RTK nga viti 2001 deri në Maj të 2011-ës[1] dhe gjithashtu është produksion i këtij stacioni televiziv.[2][3]

Familja moderne
Intro i serialit
Familja moderne
GjiniaKomedi
Krijuar ngaVirtyt Kelmendi
Luajnë
kompozitori i muzikës hapësenga Virtual Studio dhe Liridon Metushi
ShtetiKosova
Gjuha në prodhimin origjinalShqip
Nr. i episodeve318 në 7 sezona
Prodhimi
Kohëzgjatja40
Kompania e prodhimitRTK
Transmetimi
Transmetimi origjinal2001

Përmbajtja Redakto

Ky serial televiziv përmes satirës dhe humorit na e paraqet fotografinë e vërtetë të gjendjes në Kosovë duke përfshirë jetën e pasluftës në përgjithësi si konfliktet mes gjeneratave dhe rajoneve ashtu edhe tendencat për t'i tejkaluar ato përmes ndryshimeve. Autori i serialit është Virtyt Kelmendi i cili kishte krijuar skenarin e parë në fund të vitit 2001.

Personazhet dhe aktorët Redakto

Aktori Personazhi Nofka
Leze Qena Antigona Fishekxhiu Hoxha Gjyshja, mama
Dibran Tahiri Shemsedin Gashi Dini, abeja, baci
Myrvete Kurtishi Drita Gashi
Luan Jaha Skender Hoxha Daja Skender, profesori
Yllka Gashi Zana Gashi
Nëntor Fetiu Korab Gashi Kulleri
Armond Morina Ardian Gashi Ardi, haveri
Vlora Merovci Alma Gashi
Xhejlane Godanci Burbuqe Buqja e Iljazit
Ilir Prapashtica Longar B. Gashi
Ernest Malazogu Fisnik Altiparmak Daja Fisnik
Gresa Pallaska Trendelina Plepolli
Ahmet Spahiu Mixha Bajram
Kushtrim Hoxha Fita
Blerta Syla Ema
Lulzim Guhelli Hektor
Fatos Berisha Gjon
Lekë Berisha Robert

Në role të tjera Redakto

 • Dua Lipa - Shoqja e Robertit[4]
 • Edita Dula
 • Arta Selimi
 • Edita Sllamniku
 • Reshat Arbana
 • Lyra Gjoci
 • Ron Ajeti
 • Ambi Haziri
 • Jakup Çoçaj
 • Izet Osmani
 • Gazmend Bulliqi
 • Nexhmedin Berisha
 • Ergjan Safçi
 • Kushtrim Kryeziu
 • Fjolla Nushi
 • Adnan Qerka
 • Enis Sllovinja
 • Dion Berisha
 • Hana Shehu
 • Remzi Abdullahu
 • Ramadan Malaj
 • Engjëll Spaqi
 • Saranda Morina
 • Zymer Leci
 • Søren Jessen-Petersen
 • Shkumbin Istrefi

Produksioni Redakto

 • Regjia: Fatos Berisha
 • Skenari: Virtyt Kelmendi, Visare Aliu
 • Dramaturg dhe asistent regjie: Visare Aliu
 • Redaktor përgjegjës: Ilir Shaqiri
 • Producent ekzekutiv: Antonio Gashi
 • Producent: Isa Abdyli
 • Skenografia: Afrim Gora
 • Rekuizitat: Zana Ramadani
 • Kostumografia: Anita Baraku
 • Garderobier: Idriz Konushevci
 • Dekori: Sejdi Ibrahimi, Jakup Havolli
 • Punëtorë skene: Ragip Gashi, Halit Ndreci
 • Grimi: Mukadeze Gorani
 • Kameramanë: Ekrem Perjuci, Agim Rukovci, Gëzim Jolla, Burim Tufa
 • Kabllomanë: Luan Osmani, Blerim Ruhani
 • Udhëheqës teknik: Selatin Pllana
 • Mjeshtër toni: Agron Morina
 • Mjeshtër ndriçimi: Ymer Sadiku
 • Ndriçues: Mehmet Mehmeti
 • Montazhi: Bardhyl Bekteshi, Albin Xharra
 • Realizimi televiziv: Blerim Vitia

Referime Redakto

 1. ^ “Familja moderne” vetëm deri në janar
 2. ^ “Familja moderne” në TV Time
 3. ^ "Sot në TV - Familja moderne". Arkivuar nga origjinali më 28 tetor 2019. Marrë më 20 qershor 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Kur Dua Lipa aktronte te Familja moderne". Arkivuar nga origjinali më 3 nëntor 2018. Marrë më 20 qershor 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)