Dua Lipa

këngëtare angleze dhe shqiptare (lindur 1995)

Dua Lipa (22 gusht 1995)[2] është një këngëtare, tekstshkruese dhe modele angleze dhe shqiptare, që jeton në Londër, Angli.[3] Në vitin 2015, ajo nënshkroi kontratë me Warner Music Group dhe publikoi albumin e saj të parë Dua Lipa në vitin 2017. Albumi u rendit në vend të tretë në Grafikun e Albumeve të Mbretërisë së Bashkuar dhe përmbante nëntë këngë, duke përfshirë "Be the One" dhe "IDGAF", si dhe këngën numër një në Mbretërinë e Bashkuar, "New Rules", e cila u radhit në vend të gjashtë në Shtetet e Bashkuara. Në vitin 2018, Lipa fitoi çmimin Brit Awards për kategoritë Solo Artistja më e Mirë dhe Artistja më e Mirë e Re.

Dua Lipa
Lipa në 2022
U lind në (1995-08-22) 22 gusht 1995 (28 vjeç)
Londër, Angli
ArsimiParliament Hill School
Profesioni
 • këngëtare
 • tekstshkruese
 • modele
 • dizajnere e modës
Vite aktiviteti2014–sot
Works
Gjatësia1.73 m (5 ft 8 in)
ÇmimetLista e plotë
Karierra Muzikore
Zhanret
Instrument(et)Vokal
Labeli
Websitedualipa.com
Nënshkrimi

E publikuar në prill të vitit 2018, kënga "One Kiss" në bashkëpunim me Calvin Harris, mbërriti të radhitet e para në Mbretërinë e Bashkuar dhe ishte kënga që qëndroi më gjatë në vendin e parë nga një këngëtare. Me këtë këngë, ajo e fitoi çmimin Brit Award për Këngën e Vitit. Në vitin 2019, ajo fitoi çmimin Grammy Award për kategorinë Artistja më e Mirë e Re. Ndërsa, kënga "Electricity", një bashkëpunim me Silk City, fitoi çmimin Grammy Award për kategorinë "Best Dance Recording". Suksesi i këngëve e ndihmoi albumin të bëhet njëri nga albumet më të transmetuara në Spotify dhe të arrijë të marrë vlerësime platini. Albumi i saj i dytë në studio Future Nostalgia zuri vendin e parë në Grafikun e Albumeve në Mbretërinë e Bashkuar dhe në territore të tjera në botë. Albumi remiks Club Future Nostalgia, pasoi në gusht 2020 dhe mori vlerësime kritike universale.

Lipa ka fituar shumë çmime gjatë karrierës së saj, duke përfshirë tri çmime Grammy, pesë çmime Brit, një çmim American Music dhe dy çmime MTV Europe Music. Ajo është nominuar edhe për shtatë Billboard dhe dhjetë çmime MTV Video Music.

Jeta e hershme

Redakto

Dua Lipa u lind në Westminster, Londër, në një familje shqiptare nga Kosova të larguar nga Prishtina në vitin 1992. Në lidhje me emrin e saj, Lipa shtjelloi: "Tani jam krenare për të. [...] Por kur isha e vogël, e gjitha që doja ishte të quhesha Hana, Sara, Ela... diçka normale. Sepse me emrin "Dua", njerëzve duhet t'ua shpjegoj: Jam nga Kosova."[4] Babai i saj, Dukagjin Lipa është menaxher marketingu dhe vokalisti kryesor në një grup roku në Kosovë, Oda. Ndërsa nëna e saj, Anesa Lipa (Rexha) punon në turizëm.[5][6] Lipa ka edhe një motër e një vëlla më të vegjël.[7] Ajo, me gjysmë orari, ka ndjekur shkollën Sylvia Young Theatre School, një shkollë artistike teatrale,[8] para se të zhvendosej me familjen e saj në Kosovë në vitin 2006, kur babai i saj gjeti një vend pune.[9] Në Kosovë, ajo ndoqi shkollën "Mileniumi i Tretë" në Prishtinë[10] dhe u bë fanse e artistëve hip hop, të cilët do të ndikonin në stilin e saj muzikor.[11]

Në moshën 14-vjeçare, Lipa filloi të postojë në YouTube versionet e kënduara vetë, të këngëve të saj të preferuara nga artistë si: Pink, dhe Nelly Furtado.[12][13][14] Pas një viti, ajo u rikthye në Londër me qëllimin që të bëhet këngëtare,[15] jetoi me një shoqe dhe studioi në Parliament Hill School gjatë javës dhe në Silvya Young Theatre School të shtuneve.[16][17] Për të fituar para për qëllimet e saj muzikore, Lipa pati profesione të ndryshme, si menaxhimi i restoranteve dhe klubeve të natës.[18] Ajo punoi edhe si modele në katalogun online ASOS Marketplace, kur ishte 16 vjeçe, me qëllimin e vetëm që të takonte njerëz që mund ta ndihmonin ta ndiqte karrierën e saj muzikore, por dha dorëheqje pasi një menaxher i tha të humbte peshë. Në vitin 2013, këngëtarja mori pjesë në një reklamë televizive për The X Factor.[19]

Karriera

Redakto

2015-2018: Fillimet e karrierës dhe albumi Dua Lipa

Redakto

Në vitin 2013, Lipa nënshkroi një kontratë me Tap Management, drejtuar nga Ben Mawson dhe Ed Millett, ndërsa punonte si kameriere në një bar kokteji. Më pas, ata i ofruan asaj një pagë mujore për ta lënë punën e saj dhe të përqëndrohej në regjistrimin e muzikës.[20] Gjatë njërës prej seancave, Lipa shkroi këngën Hotter than Hell,[20] e cila përfundimisht do ta çonte në nënshkrimin e saj të një marrëveshjeje me Warner Music Group në verën e vitit 2015.[21] Millett deklaroi në mënyrë retrospektive: "Dua ishte me të vërtetë e zgjuar. Ajo nënshkroi me Warner Bros, pasi ata nuk kishin një artiste të madhe femër pop dhe kishin nevojë për një të tillë. Ata me të vërtetë e donin atë, kështu që ajo e kishte në fokus ekipin që nga dita e parë." Në gusht të vitit 2015, Lipa publikoi këngën e saj të parë "New Love",[22] prodhuar nga Emile Haynie dhe Andrew Wyatt. Kënga e saj e dytë, "Be the One", u publikua për suksesin evropian në tetor të vitit 2015,[23] duke arritur numrin një në Belgjikë,[24] Poloni dhe Sllovaki, si dhe top 10 më të mirëve në mbi njëmbëdhjetë territore evropiane. Në Australi dhe Zelandën e Re, kënga arriti një sukses, duke arritur respektivisht numrat 6 dhe 20.[25] Turneu i saj i parë në Mbretërinë e Bashkuar dhe Evropë filloi në janar të vitit 2016 dhe përfundoi në nëntor, 2016.[26]

 
Lipa në vitin 2016

Më 18 shkurt 2016, Lipa publikoi këngën e saj të tretë "Last Dance", e ndjekur nga "Hotter than Hell" më 6 maj. Kjo e fundit u bë një hit në mbarë botën, veçanërisht në Mbretërinë e Bashkuar, ku u rendit e 15-a.[27] Më 26 gusht, u publikua kënga e pestë "Blow Your Mind (Mwah)", duke zënë vendin 30 në MB. Kënga shënoi hyrjen e parë e këngëtares në Billboard Hot 100 të SHBA-së, duke u rendituar e 72-a. Kënga gjithashtu kryesoi tabelën e Këngëve Billboard Dance Club[28] dhe arriti numrin 23 në tabelën Billboard Mainstream Top 40. Lipa u shfaq në këngën e Sean Paul-it "No Lie", nëntor 2016,[29] e cila arriti numrin dhjetë në MB.[30] Muajin vijues, një dokumentar për Lipën me emrin "See in Blue" u realizua nga revista Fader.[31] Në janar 2017, Lipa fitoi Çmimin EBBA Publik Award,[32] dhe publikoi këngën "Scared to Be Lonely", një bashkëpunim me Martin Garrix, duke arritur numrin 14 në MB.[33] Në maj të vitit 2017, ajo performoi në përvjetorin e kanalit televiziv indonezian SCTV dhe u dha si Artistja e re dhe premtuese ndërkombëtare në SCTV Music Awards.[34][35]

Albumi i parë në studio i Lipës, Dua Lipa u publikua më 2 qershor 2017.[36] Kënga e gjashtë e albumit, "New Rules", e publikuar një muaj më pas u bë kënga e parë e saj që arrin vendin e parë në Mbretërinë e Bashkuar dhe kënga e parë nga një femër që arrin këtë vend që prej këngës "Hello" nga Adele në vitin 2015.[37] Kënga më e shitur e saj deri më tani u fut në dhjetëshen e parë edhe në shtete të tjera, duke përfshirë vendin e dytë në Australi, vendin e gjashtë në Shtetet e Bashkuara dhe vendin e shtatë në Kanada.[38] Lipa ka performuar në Festivalin Glastonbury në qershor.[39] Në muajin pasardhës, ajo performoi edhe në We the Fest, një festival muzikor indonezian në Xhakarta.[40] Ajo performoi në emisionin Later... with Jools Holland në kanalin BBC në tetor. Në dhjetor, Lipa u emërua femra më e dëgjuar e vitit 2017 në Mbretërinë e Bashkuar nga Spotify.[41] Katër nga këngët e saj arritën të hynë në dhjetëshen e parë në MB në vitin 2017, duke përfshirë "Be the One", "New Rules", "No Lie" dhe "Bridge over Troubled Water", një këngë në shenjë bamirësie për familjet e viktimave të zjarrit në Kullën Grenfell në Londër.[42]

Në janar të vitit 2018, Dua Lipa u nominua për pesë kategori në Brit Awards, më shumë nominime se secili artist atë vit. Ajo u nominua për kategorinë MasterCard British Album of the Year për albumin Dua Lipa; për kategorinë British Single of the Year për New Rules; British Female Solo Artist dhe British Breakthrough Act dhe fitoi në dy kategoritë e fundit.[43] Kjo ka qenë hera e parë që një artiste nominohet për pesë kategori.[44][45] Ajo performoi në ceremoninë e dhënies së çmimeve, mbajtur më 21 shkurt në arenën The O2 Arena në Londër.

 
Lipa në Hollywood Palladium në shkurt 2018

Këngëtarja bashkëpunoi me Whethan, një DJ amerikan në këngën "High" për kolonën zanore të filmit Fifty Shades Freed, publikuar në shkurt të vitit 2018.[46] Ajo filloi të krijojë material të ri për albumin e saj të dytë në mars të vitit 2018.[47] Më 6 prill, Lipa dhe Calvin Harris publikuan këngën "One Kiss"[48], e cila kryesoi në grafikët e këngëve të Mbretërisë së Bashkuar më 20 prill, duke e bërë atë këngën e dytë të Lipës që radhitet në atë pozicion.[49] Kjo ishte kënga më e shitur dhe më suksesshme e vitit 2018 në MB duke qëndruar në vend të parë për tetë javë të njëpasnjëshme.[50] Ajo performoi në ceremoninë hapëse të finales së UEFA Ligës së Kampionëve 2018Kiev më 26 maj.[51] U njoftua se gjatë atij viti, Lipa do të publikonte bashkëpunime me artistë të tjerë, si Mark Ronson dhe Silk City.[52] Më vonë, Ronson konfirmoi se titulli i këngës do të ishte "Electricity"[53] dhe do të publikohej më 9 shtator. Lipa është përfshirë edhe në "If Only", një këngë nga albumi i gjashtëmbëdhjetë i këngëtarit italian Andrea Bocelli, .[54]

Lipa performoi në Grand Prix F1 në Singapor në shtator.[55] Në të njëjtin muaj, Lipa promovoi makinën e re elektrike të markës britanike Jaguar, I-PACE. Marka krijoi një remiks të këngës së Lipës "Want To" dhe nisi një shërbim, ku tifozët mund të krijojnë versionin e tyre të këngës së Dua Lipës x Jaguar në faqen e internetit Join the Pace, bazuar në sjelljen e tyre të makinës ose muzikës që ata dëgjojnë, dhe ndajnë në medie sociale. Sipas skuadrës së Lipës, Jaguar dhe Lipa vendosën rekordin botëror për "këngën më të rimodeluar ndonjëherë".[56] Në tetor, këngëtarja publikoi Dua Lipa: The Complete Edition, një version i zgjeruar i albumit të saj debutues që përfshin tri këngë të reja, përfshirë këtu edhe "Want To", dhe bashkëpunimet e saj të mëparshme me artistë të tjerë.[57] Kjo përfshinte një bashkëpunim me grupin e vajzave të Koresë së Jugut Blackpink të quajtur "Kiss and Make Up".[58]

2018-sot: Future Nostalgia

Redakto
 
Lipa në 2019 American Music Awards

Në janar të vitit 2018, Lipa publikoi këngën "Swan Song" si pjesë e kolonës zanore të filmit Alita: Battle Angel.[59][60] Në të njëjtin muaj, ajo deklaroi se e ka kaluar vitin paraprak në procesin e shkrimit të albumit të saj të dytë në studio.[61] Derisa diskutoi për tingujt e albumit, Lipa komentoi se do të jetë inçizim pop "nostalgjik" që "duket sikur ushtrimet në një kurs vallëzimi".[62] Në gusht të vitit 2019, Lipa krijoi partneritet me markën Yves Saint Laurent për ta promovuar aromën e tyre, Libre.[63]

Pas publikimit të këngës kryesore "Don't Start Now", u lajmërua albumi i dytë i Dua Lipës Future Nostalgia dhe turneu i tij shoqërues në dhjetor krahas publikimit të këngës "Future Nostalgia", këngës së parë promovuese të albumit.[64][65][66] "Don't Start Now" arriti të renditej numër dy në MB dhe u bë top dhjetështja e dytë e Lipës në US Billboard Hot 100.[67] Po ashtu arriti të renditej numër një në US Billboard Mainstream Top 40 chart.[68] Kënga e tretë që printe para publikimit të albumit ishte kënga "Physical".[69] Kënga është publikuar më 30 janar 2020, kurse videoja muzikore e këngës është publikuar të nesërmen. "Physical" u radhit numër 60 në US Billboard Hot 100.[70] Një version remix i kësaj kënge është publikuar më 17 mars, duke përfshirë këngëtaren jugkoreane Hwasa.[71] Future Nostalgia u publikua më 27 mars për t'u duartrokitur nga kritikët,[72] pas publikimit të këngës së tretë të albumit "Break My Heart" më 25 mars.[73] Future Nostalgia u radhit i dyti në Official UK Albums Chart, 5550 kopje pas albumit Calm nga 5 Seconds of Summer.[74] Future Nostalgia arriti të vendosej numër një në Official UK Albums Chart në javën pasuese në prill të vitit 2020, derisa tri këngët teke të albumit u futën në top dhjetëshe në Official Singles Chart.[75]

Më 11 gusht 2020, ajo u emërua ambasadore globale e markës Évian. Njoftimi u bë nga Lipa në mediet sociale në të cilën ajo deklaroi se "kishte qenë një nder" të punonte me markën.[76]

Më 13 gusht 2020, Lipa publikoi ​​një remiks të këngës "Levitating" me artistët amerikanë Madonna dhe Missy Elliott.[77] Shërben si kënga kryesore teke nga Club Future Nostalgia, një koleksion remiks i këngëve të albumit Future Nostalgia nga The Blessed Madonna dhe Mark Ronson, i cili u publikua më 28 gusht.[78]Lipa më 28 nëntor të vitit 2022 për festen e pavarësisë së Shqipërisë organizoi një koncert falas në Tiranë. Me këtë koncert ajo permbylli turneun e saj boteror "Future Nostalgia".[79]

Puna artistike

Redakto

Muzika e Dua Lipës është kryesisht e zhanrit pop.[80] Lipa e përshkruan stilin e saj muzikor si "dark pop".[81] Muzika e saj, po ashtu është përshkruar si dance-pop,[82] synth-pop, R&B,[83] dream pop dhe alternative pop.[84] Ajo njihet edhe për këndimin në "një regjistër të dallueshëm, të ulët", dhe për zërin e saj "të zjarrtë".[85] Gjatë seancave të shkrimit të këngëve, Lipa ka thënë se ajo vjen në studio me një koncept dhe fillon t'i zhvillojë këngët e saj me bashkëshkruesit e saj. Ajo citon Pink, Nelly Furtado, Jamiroquai, Kendrick Lamar dhe Chance the Rapper si ndikimet e saj në muzikë.[86][87] "Ideja ime për muzikën pop ka qenë nga P!nk dhe Christina Aguilera dhe Destiny's Child dhe Nelly Furtado,..." ka thënë Lipa në një intervistë GQ në vitin 2018.[88] Future Nostalgia është frymëzuar nga artistë, të cilët ajo i ka dëgjuar gjatë adoleshencës së saj, duke përfshirë Gwen Stefani, Madonna, Moloko, Blondie dhe Outkast.[89]

Modelimi

Redakto

Në janar të vitit 2016, Lipa ishte në kopertinën e një editoriali të revistës Elle.[90] Në shkurt 2016, ajo modeloi për kopertinën e revistës Wylde.[91][92] Ajo modeloi për një editorial për Stella McCartney, publikuar më 23 shkurt 2016.[93] Në prill 2016 ajo ishte përsëri në një editorial të Elle.[94] Ajo gjithashtu modeloi për një editorial të revistës Paper, botuar më 6 qershor 2017.[95]

Në fund të shkurtit 2019, ajo ishte në një imazh për fushatën e koleksionit pranverë/verë 2019 nga Pepe Jeans London.[96]

Muaj më vonë ajo publikoi ​​një koleksion veshjesh me markën Pepe Jeans London, i përbërë nga trende veshjesh nga fundi i viteve '90 dhe fillimi i viteve 2000 dhe veshje me zinxhirë, veshje të rastësishme xhins.[97] Në vitin 2020, ajo modeloi dhe publikoi ​​një bashkëpunim të dytë në dizajn me Pepe Jeans London për koleksionin pranverë/verë 2020 frymëzuar nga moda e fundit e viteve 1980 dhe moda e fillimit të viteve 1990.[98]

Filantropia

Redakto

Së bashku me babanë e saj Dukagjinin, ajo krijoi Fondacionin Sunny Hill në vitin 2016 për të mbledhur fonde për të ndihmuar njerëzit me vështirësi financiare në Kosovë dhe në gusht 2018, ajo organizoi një festival për të mbledhur para për Fondacionin Sunny Hill, të quajtur Sunny Hill Festival. Ish-kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, i dha asaj Çelësin e Prishtinës, hera e parë që ishte dhënë.[99] Ajo priti festivalin për të dytin vit radhazi në vitin 2019, me Miley Cyrus që ishte pjesë e formacionit të interpretuesve.[100] Lipa ka 15 tatuazhe, duke përfshirë një kushtuar Sunny Hill.[101]

Në mes të nëntorit 2018, ajo ishte pjesë e një fushate të organizuar nga UNICEF të quajtur "Go Blue" në mbështetje të të drejtave të fëmijëve me rastin e Ditës Botërore të Fëmijëve më 20 nëntor. Veprimi përbëhej nga një video e shkurtër me protagonist Millie Bobby Brown, së bashku me njerëz të famshëm si Orlando Bloom, Liam Neeson dhe Lilly Singh; klipi i së cilës kishte të bënte me veshjen me blu ose shfaqjen e ngjyrës blu, në të cilën Lipa është në një studio duke ri-regjistruar tekstin e "Be the One" dhe ndryshon fjalën "e kuqe" në "blu" në këngë.[102][103][104]

Më 13 prill 2019, ajo u bë një mbështetëse e UNICEF-it në një vizitë triditore në një kamp refugjatësh për fëmijë dhe të rinj në Beirut, Liban që mbështetet nga agjencia humanitare e përmendur; përfshirë shumë të çrrënjosur nga konflikti në Siri.[105]

Më 26 nëntor 2019, pas tërmetit të vitit 2019 në Shqipëri, Lipa u kërkoi fansave mbështetje dhe donacione për ndihmën.[106][107] Në bashkëpunim me stilistë shqiptarë, ajo bashkë-nxori një linjë të kufizuar me bluza të quajtur 'Pray for Albania' në bashkëpunim me prodhuesin e veshjeve Bond për të mbledhur fonde, ku të gjitha të ardhurat shkuan për familjet dhe viktimat e prekura nga sizmizmi.[108][109][110]

Më 16 maj 2020, ajo bëri një performancë të drejtpërdrejtë të "Break My Heart" në televizionin Graduate Together: America Honors the High School Class of 2020 që u drejtohet studentëve të shkollës së mesme, ceremonitë e diplomimit dhe premtimet e të cilave u anuluan për shkak të pandemisë së COVID-19.[111]

Në fund të majit 2020, ajo mori pjesë në një ngjarje digjitale të quajtur "Dream With Us", organizuar nga One Humanity and Constellation me qëllim mbledhjen e fondeve. Ngjarja përbëhej nga një koncert streaming 24-orësh me pjesëmarrjen e më shumë se 150 artistëve në të cilin një pjesë e të ardhurave do të shkonin për organizatat që ndihmojnë në luftimin e sëmundjes së COVID-19.[112][113]

Ajo ishte pjesë e një projekti bamirësie të organizuar për BBC Radio 1 për një kopertinë të këngës "Times Like These" të publikuar më 23 prill 2020 në segmentin Live Lounge.[114] Ajo ishte pjesë e supergrupit të bamirësisë Live Lounge Allstars në të cilin secili anëtar regjistroi dhe filmoi kontributin e tyre në këngë nga familjet e tyre përkatëse në mënyrë që të inkurajonte distancimin shoqëror në të cilin fitimet nga kënga do të shkonin kryesisht te Fëmijët në Nevojë dhe Comic Relief, si dhe Fondi i Reagimit të Solidaritetit COVID-19.[115]

Përkrahjet

Redakto

Lipa identifikohet si feministe.[116] Ajo pohoi se e mbështet arsyetimin e saj feminist me fakte që i ka lexuar në libra si Bad Feminist (2014) nga Roxane Gay, The Beauty Myth (1990) nga Naomi Wolf dhe Men Explain Things to Me (2014) nga Rebecca Solnit.[117] Ajo ka folur publikisht kundër seksizmit brenda industrisë së muzikës, duke përdorur mediet sociale për të rritur ndërgjegjësimin për problemet e grave.[118][119] Ajo mori pjesë në një film të shkurtër për një iniciativë të quajtur "Global Feminism", me regji nga The Circle of Annie Lennox në bashkëpunim me Apple Music dhe lëshuar më 7 mars 2019 përpara Ditës Ndërkombëtare të Grave. Klipi synonte të rrisë ndërgjegjësimin për mizogjininë, përdhunimin dhe dhunën ndaj grave dhe paraqiti Lipën duke treguar statistikën e mëposhtme: "1 në 3 gra dhe vajza ndikohen nga dhuna fizike ose seksuale gjatë jetës së tyre".[120]

 
Lipa duke valëvitur një flamur të LGBT në një prezantim te Hollywood Palladium në qytetin Los Angeles[121]

Lipa ka avokuar për barazinë sociale midis komunitetit LGBT.[122] Më 12 shkurt 2018, ajo ngriti një flamur me ylber ndërsa interpretoi këngën e saj "Be the One" në një prezantim në Hollywood Palladium në qytetin e Los Angeles si pjesë e turneut The Self-Titled.[123] Më 12 mars 2018, ajo tundi një flamur LGBT ndërsa interpretoi "Blow Your Mind (Mwah)" në një koncert në Teatrin PalaisMelburnit.[124] Ajo kritikoi trajtimin e grave në Arabinë Saudite me dekretin e Mbretit Salman të shpallur në shtator 2017 që nuk do të ishte efektiv deri në vitin pasardhës, një fakt të cilin ajo e përshkroi si "një hap drejt barazisë".[125]

Më 12 shtator 2018, disa fansa u larguan nga sigurimi nga një koncert i Dua Lipës në Ekspozitën Kombëtare dhe Qendrën e Kongreseve të Shangait për pretendimin se valëvitnin flamuj me ylber, pavarësisht se homoseksualiteti ishte dekriminalizuar në Kinë në vitin 1997.[126] Në përgjigje, Lipa tha se ishte "krenare" dhe "mirënjohëse" ndaj njerëzve që treguan krenarinë e tyre në shfaqje.[127] Në nëntor 2019, Lipa u njoftua se do të ishte prezantuesja e festës kryesore për paradën e Sydney Gay dhe Lesbian Mardi Gras në vitin 2020.[128] Më 29 shkurt 2020, ajo ishte pjesë e paradës,[129] para se të interpretojë disa këngë.[130][131]

Në përgjigje të reagimeve në mediat sociale pasi ajo së bashku me Rosalía, Lil Nas X dhe Lizzo morën pjesë në një mbrëmje pas Grammy Awards 2020 në një klub striptizmi në Los Angeles, ku ajo u hodhi para striptistëve, Lipa tha se "të gjithë po argëtoheshin" në ngjarje dhe se ajo "beson në mbështetjen e grave në të gjitha fushat e punës", duke shtuar "asgjë në atë festë nuk ishte nënçmuese".[132] Kritikët e kishin akuzuar atë si "anti-feministe" dhe duke kontribuar në një punë që "fjalë për fjalë të lejon t'i objektivizosh gratë".[133] Ajo gjithashtu mori mbështetje nga fansat.[134]

Në maj të vitit 2019, Lipa foli në favor të të drejtave të abortit në Shtetet e Bashkuara pas ndalimit të abortit në Alabama; ajo pohoi se "asnjë burrë nuk duhet të merrte një vendim kaq themelor mbi trupin e një gruaje" ndërsa pyeste "se si aborti ndalohet para armëve".[135] Tre muaj më vonë, ajo tregoi mbështetjen e saj për një fushatë të quajtur "Bans Off My Body" të organizuar nga Planned Parenthood kundër kufizimeve të abortit në Shtetet e Bashkuara.[136]

Lipa gjithashtu ka treguar mbështetje për lëvizjen Black Lives Matter,[137] dhe më 3 qershor 2020, ajo mori pjesë në një protestë BLM në Londër me familjen dhe të dashurin e saj Anwar Hadid në prag të protestave për George Floyd.[138] Po atë muaj, në një postim në Instagram, ajo citoi hashtagun #BlackTransLivesMatter.[139]

Në korrik të vitit 2020, Lipa mbështeti një fushatë të quajtur "Let the Music Play" në të cilën po mbështeste një letër të hapur dërguar Oliver Dowden për thirrje për mbështetje nga qeveria e Mbretërisë së Bashkuar për industrinë e muzikës live në Mbretërinë e Bashkuar për shkak të humbjes ekonomike që industria do të vuante, të shkaktuara nga distancimi social që u krijua nga pandemia e COVID-19.[140] Në nëntor të të njëjtit vit, ajo foli për ndikimin që media sociale dhe ngacmimi në internet kanë pasur në shëndetin e saj mendor, për të cilin ajo ka refuzuar kulturën e anulimit duke e quajtur atë "toksike" dhe "të rrezikshme".[141] Në të njëjtin muaj, ajo u shpreh e pajtuar me një fushatë në favor të abortit në Argjentinë e cila kishte për qëllim të provokonte legalizimin e Projektligjit të Ndërprerjes Vullnetare të Shtatzënisë.[142][143]

Jeta personale

Redakto

Dua Lipa flet anglisht dhe shqip.[144][145] Në vitin 2013, Lipa filloi një marrëdhënie, përsëri me shefin anglez Isaac Carew. Çifti u nda së fundmi në qershor 2019.[146] Që nga 14 qershori 2019 Lipa është në lidhje me Anwar Hadid, vëllain e vogël të modeles amerikane Gigi Hadid.[147]

Pikëpamjet politike dhe polemikat

Redakto

Në prill 2018, Lipa ishte kritike ndaj politikave të imigrimit dhe refugjatëveDonald Trump gjatë presidencës së tij në Shtetet e Bashkuara, duke deklaruar se "asnjë refugjat nuk largohet nga vendi i tyre pa u dashur" dhe "më vonë në vijën që do të jemi në gjendje të shohim shumë qartë çfarë shkoi keq duke vendosur dikë si Trump në pushtet”.[148]

Më 21 shtator 2018, ajo ritheksoi komentin që nxirrte në pah citimet e kandidatit brazilian për Presidencë Jair Bolsonaro në të cilin ai deklaroi "ai do të preferonte që djali i tij më mirë të vdiste sesa të ishte homoseksual" dhe i tha një kongresisteje "ai nuk do ta përdhunonte atë sepse ajo ishte e shëmtuar"; në retweet-in Lipa thjesht shtoi hashtagun #EleNão, një lëvizje shoqërore që shkoi kundër Bolsonaro dhe fushatës së tij presidenciale 2018.[149] Më 27 shtator 2018, modelja braziliane Liziane Gutiérrez tha në Instagram se Lipa e kishte dëbuar atë nga zona VIP e koncertit të saj në Las Vegas për veshjen e një bluze me hashtag #EleSim që simbolizonte mbështetjen për Bolsonaron.[150]

Në nëntor 2018, Lipa shprehu pakënaqësinë për tërheqjen e Mbretërisë së Bashkuar nga Bashkimi Evropian për shkak të Brexit, duke thënë "ajo e kupton rëndësinë e përkatësisë në bashkësinë e thënë politike sepse ajo është nga Kosova".[151]

Më 2 dhjetor 2019, Lipa promovoi partinë Labour në zgjedhjet e përgjithshme të Mbretërisë së Bashkuar 2019, duke ndarë politikat e të dy laburistëve dhe konservatorëve për çështje të ndryshme në një postim në Instagram dhe duke shkruar se ishin "zgjedhjet më të rëndësishme në një brez".[152] Më 3 mars 2020, ajo u bëri thirrje votuesve amerikanë të zgjidhnin Bernie Sanders për kandidatin Demokrat për president të Shteteve të Bashkuara.[153]

Në qershor të vitit 2020, Lipa ndau, dhe më vonë e fshiu, një postim që përshkruante forcat izraelite të sigurisë duke arrestuar të mitur palestinezë,[154] i cili thoshte se njerëzit "e rremë" hebrenj në qeverinë izraelite dhe "të krishterët e rremë" në Shtetet e Bashkuara kishin krijuar Hamasin që njerëzit të "besojnë se Hamasi është arsyeja e okupimit, shtypjes, spastrimit etnik dhe vrasjes me vlerë dekadash."[155]

Më 18 korrik 2020, Lipa ndau një postim në historinë e saj në Instagram duke thënë "Pse Kosova nuk është dhe nuk do të jetë kurrë, Serbi", duke u bërë thirrje ndjekësve të nënshkruajnë një peticion që i kërkon Apple që të përfshijë Kosovën në shërbimet e tyre të hartës.[156] Të nesërmen, më 19 korrik 2020, Lipa postoi një imazh të një banderole të lidhur zakonisht me nacionalizmin ekstrem shqiptar[157][158][159] në mediat e saj sociale,[160] që përshkruan një hartë irredentiste të Shqipërisë së Madhe, me mbishkrimin "autokton" që aludon në teorinë ilire të origjinës së shqiptarët. Si përgjigje, përdoruesit e Twitterit, shumë prej tyre maqedonas, grekë, malazezë dhe serbë, e akuzuan atë për etno-nacionalizëm.[161][162] Lipa u përgjigj duke postuar në Twitter se postimi i saj "nuk kishte për qëllim nxitjen e urrejtjes" dhe tha se ishte "keqinterpretuar".[163]

Në tetor 2020, Lipa shprehu mbështetjen për kandidatin demokrat Joe Biden për t'u bërë president i SHBA-së dhe ajo mori pjesë në një ngjarje në internet të organizuar nga komuniteti shqiptaro-amerikan për të mbledhur fonde për fushatën e tij.[164]

Më 6 janar 2021, ajo shprehu pakënaqësinë mbi mësymjen e Kapitolit të Shteteve të Bashkuara të vitit 2021 në historinë e saj në Instagram, ku ajo i quajti protestuesit pro-Trump si "terroristë".[165]

Si një avokate për të drejtat e njerëzve të humbur, ajo përkrahu presidenten e Kosovës Vjosa Osmani në gusht 2021 në kërkim të civilëve të zhdukur gjatë luftës së Kosovës.

Diskografia

Redakto


Videografia

Redakto
Televizion
Viti Titulli Roli Data e transmetimit Shënime
2004 Familja Moderne Shoqja e Robertit 20 qershor 2004 Rol i vogël[166]
2016 Le Grand Journal Vetvetja 12 prill 2016 Mysafire muzikore[167]
Taratata 27 maj 2016 Mysafire[168]
Schlag den Star 9 korrik 2016 Daniel Aminati vs Tom Beck[169]
Inas Nacht 16 korrik 2016 Sezoni 12, episodi 2[170]
The Tonight Show Starring Jimmy Fallon 2 gusht 2016 Sezoni 3, episodi 190[171]
Sommarkrysset 13 gusht 2016 Sezoni 12, episodi 6[172]
Sunday Brunch 2 tetor 2016 Sezoni 5, episodi 34[173]
Go' morgen Danmark 18 tetor 2016 Mysafire[174]
2017 The Tonight Show Starring Jimmy Fallon 22 mars 2017 Sezoni 4, episodi 118[175]
Jimmy Kimmel Live! 20 prill 2017 Mysafire muzikore[176]
Good Morning America 19 qershor 2017 Mysafire muzikore[177]
Live with Kelly and Ryan 28 qershor 2017 Mysafire muzikore[178]
Por el mundo 17 shtator 2017 Sezoni 5, episodi 5: Londres[179][180]
The Jonathan Ross Show 7 tetor 2017 Sezoni 12, episodi 6[181]
Quotidien 18 tetor 2017 Mysafire[182]
Sounds Like Friday Night Vetvetja (bashkëprezantuese) 8 dhjetor 2017 Sezoni 1, episodi 6[183][184]
La Voz Vetvetja 22 dhjetor 2017 Sezoni 5, episodi 13[185]
Alan Carr: Chatty Man 25 dhjetor 2017 Special për Krishtlindje 2017[186]
2018 Saturday Night Live 3 shkurt 2018 Episodi: "Natalie Portman/Dua Lipa"
The Ellen DeGeneres Show 13 shkurt 2018 Sezoni 15, episodi 102[187]
14 mars 2018 Sezoni 15, episodi 118[188]
Jimmy Kimmel Live! 19 mars 2018 Mysafire muzikore[189]
Quotidien 3 prill 2018 Mysafire[190]
The Graham Norton Show 20 prill 2018 Mysafire muzikore[191]
The Voice 22 maj 2018 Sezoni 14, episodi 28[192]
The Late Show with Stephen Colbert 26 korrik 2018 Sezoni 3, episodi 180[193]
Jimmy Kimmel Live! 10 tetor 2018 Mysafire muzikore[194]
Watch What Happens Live with Andy Cohen 6 dhjetor 2018 Sezoni 15, episodi 198[195]
2019 The Graham Norton Show 1 nëntor 2019 Sezoni 26, episodi 6[196]
The Voice of Germany Vetvetja/Këshilltare 10 nëntor 2019 Sezoni 8; ekipi i Mark Forsterit
The Tonight Show Starring Jimmy Fallon Vetvetja 18 dhjetor 2019 Sezoni 7, episodi 69[197]
19 dhjetor 2019 Mysafire muzikore[198]
Good Morning America 20 dhjetor 2019 Mysafire muzikore[199]
Dick Clark's New Year's Rockin' Eve 31 dhjetor 2019 Performuese[200]
2020 The Ellen DeGeneres Show 6 janar 2020 Sezoni 17, episodi 74[201]
9 janar 2020 Mysafire muzikore[202]
The One Show 4 shkurt 2020 Mysafire[203]
Skavlan 13 mars 2020 Mysafire[204]
The Late Late Show with James Corden 30 mars 2020 Sezoni 6, episodi 87[205]
Lorraine 1 prill 2020 Mysafire[206]
The Tonight Show Starring Jimmy Fallon 8 prill 2020 Mysafire muzikore[207]
E poi c'è Cattelan 21 prill 2020 Sezoni 7, episodi 3[208]
Live with Kelly and Ryan 6 maj 2020 Sezoni 32, episodi 167[209]
Graduate Together: America Honors the High School Class of 2020 16 maj 2020 TV Special
Jimmy Kimmel Live! 10 gusht 2020 Prezantuese mysafire[210]
Saturday Night Live 19 dhjetor 2020 Mysafire muzikore

Çmime dhe kandidime

Redakto


Shiko edhe

Redakto

Referime

Redakto
 1. ^ http://www.allmusic.com/artist/dua-lipa-mn0003426731
 2. ^ Yeung, Neil Z. "Dua Lipa Biography" [Biografia e Dua Lipës] (në anglisht). AllMusic. Marrë më 28 janar 2020.
 3. ^ Savage, Mark (2016-02-09). "Dua Lipa: A pop star in waiting" [Dua Lipa: Një yll i muzikës pop në pritje]. BBC News (në anglisht). Marrë më 2020-04-27.
 4. ^ Dua Lipa (4 tetor 2017). "Patrizia meets Dua" [Patrizia e takon Duan] (Intervistë) (në anglisht dhe italisht). Intervistuar nga Patrizia Pepe. Marrë më 15 dhjetor 2017 – nëpërmjet YouTube.
 5. ^ Savage, Mark (9 shkurt 2016). "Dua Lipa: A pop star in waiting" [Dua Lipa: një yll në rritje] (në anglisht). BBC News. Marrë më 7 maj 2016.
 6. ^ Lester, Paul (1 janar 2016). "Shake it up: the future female pop stars of 2016" [Shkundeni: yjet e ardhshme femra të estradës së vitit 2016]. The Guardian (në anglisht). Marrë më 7 maj 2016.
 7. ^ Laviola, Erin (25 qershor 2018). "Rina Lipa, Dua Lipa's Sister: 5 Fast Facts You Need to Know" [Rina Lipa, Motra e Dua Lipës: 5 fakte të shpejta që duhet t'i dini]. Heavy. (në anglisht). Marrë më 18 tetor 2018.
 8. ^ "The Realest It Gets: Dua Lipa" [Më realja: Dua Lipa]. Clash (në anglisht).
 9. ^ "Meet your new favourite popstar Dua Lipa - just don't call her the new Lana Del Rey" [Njihuni me popstaren tuaj të re të preferuar Dua Lipa - thjesht mos e quani atë Lana Del Rey e re] (në anglisht). DigitalSpy. 11 dhjetor 2015.
 10. ^ "Në cilën shkollë shkoi Dua Lipa në Prishtinë (Foto)". Telegrafi. 17 mars 2016.
 11. ^ "Dua Lipa Recovered from a Rough Modeling Career to Become a Pop Sensation" [Dua Lipa u shërua nga një karrierë e lodhshme modelizimi për t'u bërë një ndjesi pop]. Harper's Bazaar (në anglisht). Marrë më 19 janar 2020.
 12. ^ Weber, Lindsey (9 dhjetor 2015). "Meet Dua Lipa, A Restless Spirit with a Mighty Big Voice" [Njihuni me Dua Lipën, Një Shpirt i Qetë me një Zë të Madh të Fuqishëm]. The Fader (në anglisht).
 13. ^ "'I want to work with A$AP Rocky' – Dua Lipa talks dark pop and hip hop influences" ['Unë dua të punoj me A$AP Rocky' - Dua Lipa flet për ndikime të errëta në pop dhe hip hop] (në anglisht). BBC Radio 1. 10 dhjetor 2015.
 14. ^ "Interview: 2016 Must-Know – Dua Lipa" [Intervista: Duhet ta Njihni 2016 – Dua Lipa]. Coup de Main Magazine (në anglisht). Marrë më 19 janar 2020.
 15. ^ Gore, Sydney (23 tetor 2015). "Band Crush: Dua Lipa" [Simpati Grupi: Dua Lipa]. Nylon (në anglisht).
 16. ^ Godwin, Richard (1 nëntor 2017). "Dua Lipa: meet pop's hottest property" [Dua Lipa: takoni pronën më të nxehtë të estradës]. London Evening Standard (në anglisht). Marrë më 18 qershor 2018.
 17. ^ "Dua Lipa talks about her teen years in Kosovo and why it's tough for new music artists to break through" [Dua Lipa flet për vitet e saj të adoleshencës në Kosovë dhe pse është e vështirë për artistët e rinj të muzikës të depërtojnë]. London Evening Standard (në anglisht). Marrë më 19 janar 2020.
 18. ^ "Dua Lipa" (në anglisht). South by Southwest. Marrë më 19 janar 2020.
 19. ^ Murphy, Lauren (30 gusht 2017). "Watch: Turns out Dua Lipa appeared on an ad for The X Factor back in 2013" [Shikoni: Rezulton se Dua Lipa u shfaq në një reklamë për The X Factor përsëri në 2013] (në anglisht). entertainment.ie. Marrë më 3 dhjetor 2017.
 20. ^ a b "'Artists have the best chance of success when they get things rolling themselves.'" ['Artistët kanë shansin më të mirë për sukses kur i lënë gjërat të ecin vetë.'] (në anglisht). Music Business Worldwide. Marrë më 18 janar 2020.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 21. ^ "'Dua Lipa is a musician with a lot to say. Her album will show the breadth of her personality.'" ['Dua Lipa është një muzikante që ka shumë për të thënë. Albumi i saj do të tregojë gjerësinë e personalitetit të saj.'] (në anglisht). Music Business Worldwide. Marrë më 18 janar 2020.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 22. ^ "Lana Del Rey's management have a new artist and she is amazing" [Menaxhmenti i Lana Del Rey ka një artiste të re dhe është e mahnitshme.] (në anglisht). Popjustice. 21 gusht 2015.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 23. ^ Lester, Paul (9 nëntor 2015). "The playlist: new bands – with the Prettiots, Dua Lipa and Mind Enterprises" [Lista për dëgjim: grupe të reja - me Prettiots, Dua Lipa dhe Mind Enterprises]. The Guardian (në anglisht).{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 24. ^ "Discografie Dua Lipa" [Diskografia e Dua Lipës] (në holandisht). Ultratop. Hung Medien. Marrë më 3 maj 2016.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 25. ^ Pozicionimet në Australi:
 26. ^ "Dua Lipa Tickets" [Biletat për Dua Lipën] (në anglisht). Livenation. 13 maj 2016.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 27. ^ "Dua Lipa" (në anglisht). Official Charts Company. Marrë më 14 maj 2016.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 28. ^ "Dua Lipa – Chart history | Billboard" [Dua Lipa - Historiku i tabelës | Billboard]. Billboard (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2 janar 2017. Marrë më 5 janar 2017.
 29. ^ "Watch Sean Paul Get Reflective With Dua Lipa in 'No Lie' Video: Exclusive" [Shikoni Sean Paul Reflektues Me Dua Lipën në Videon 'No Lie': Ekskluzive]. Billboard (në anglisht). Marrë më 27 janar 2017.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 30. ^ "Official Singles Chart Top 100" [Top 100 në Official Singles Chart] (në anglisht). Official Charts Company. Marrë më 4 shkurt 2017.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 31. ^ The Fader (20 dhjetor 2016). "Dua Lipa – See in Blue (Documentary)" [Dua Lipa - Shoh kaltër (dokumentar)] (në anglisht). Marrë më 5 janar 2017.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 32. ^ Legrand, Emmanuel (12 janar 2017). "Dua Lipa scoops Public Choice Award at the EBBAs" (në anglisht). Marrë më 13 janar 2017.
 33. ^ "Martin Garrix and Dua Lipa Drop New 'Scared to Be Lonely' Video: Watch". Billboard (në anglisht). Marrë më 27 janar 2017.
 34. ^ Liputan6.com (16 maj 2017). "Dua Lipa Hibur SCTV Music Awards 2017". liputan6.com (në indonezisht). Marrë më 1 dhjetor 2019.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Emra shifrorë: lista e autorëve (lidhja)
 35. ^ Liputan6.com (16 maj 2017). "Artis Internasional Dua Lipa Ramaikan SCTV Music Awards 2017". liputan6.com (në indonezisht). Marrë më 1 dhjetor 2019.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Emra shifrorë: lista e autorëve (lidhja)
 36. ^ Sonis, Rachel (24 gusht 2016). "Dua Lipa Reveals Cover Art For Self-Titled Album" (në anglisht). Idolator. Marrë më 24 gusht 2016.
 37. ^ Copsey, Rob (18 gusht 2017). "Dua Lipa's New Rules becomes the first solo female UK Number 1 single since Adele's Hello: 'This means a lot'" (në anglisht). Official Charts Company. Marrë më 19 gusht 2017.
 38. ^ Trust, Gary (8 janar 2018). "Ed Sheeran & Beyonce's 'Perfect' No. 1 on Hot 100, Camila Cabello's 'Havana' Back Up to No. 2". Billboard (në anglisht). Marrë më 9 janar 2018.
 39. ^ Daly, Rhian (23 qershor 2017). "Dua Lipa pulls one of the biggest crowds at Glastonbury 2017 so far with hit-packed set". NME (në anglisht). Marrë më 26 gusht 2017.
 40. ^ "Persembahan Dua Lipa untuk Para Korban Patah Hati di We The Fest 2017". Kumparan (në anglisht). 13 gusht 2017. Marrë më 19 tetor 2018.
 41. ^ Laura Snapes (5 dhjetor 2017). "How Dua Lipa became the most streamed woman of 2017". The Guardian (në anglisht). Marrë më 6 dhjetor 2017.
 42. ^ "Official Singles Chart Top 100" (në anglisht). Official Charts Company. Marrë më 11 janar 2018.
 43. ^ "Brit Awards 2018: The winners and nominees" (në anglisht). BBC. 13 janar 2018. Marrë më 22 shkurt 2018.
 44. ^ "Dua Lipa has made BRIT awards history". NME. Marrë më 1 mars 2018
 45. ^ Savage, Mark (13 janar 2018). "Dua Lipa makes Brit Awards history" (në anglisht). BBC. Arkivuar nga origjinali më 9 dhjetor 2018. Marrë më 7 dhjetor 2018.
 46. ^ "EDM's Upcoming 18-Year-Old Star Reveals New Collab with Dua Lipa". Your EDM (në anglisht). 8 janar 2018. Marrë më 20 janar 2018.
 47. ^ "Dua Lipa Is Starting Work On Her Second Album". MTV. Marrë më 1 mars 2018
 48. ^ "iTunes – Music – One Kiss – Single by Calvin Harris, Dua Lipa" (në anglisht). iTunes Store.
 49. ^ "Calvin Harris and Dua Lipa depose Drake in UK chart" (në anglisht). BBC. 13 maj 2018.
 50. ^ "Calvin Harris & Dua Lipa – One Kiss" (në anglisht). discogs. Marrë më 14 maj 2018.
 51. ^ "Dua Lipa to Perform at UEFA Champions League Opening Ceremony: 'There'll Be a Whole Lot of Girl Power'". Billboard (në anglisht). 13 maj 2018.
 52. ^ "Diplo and Mark Ronson Debut Silk City, Confirm Dua Lipa Collab Is Coming – HipHop Magz" (në anglisht). 23 maj 2018. Arkivuar nga origjinali më 20 tetor 2020. Marrë më 12 gusht 2020.
 53. ^ "Dua Lipa's new single co-written by Florence Welch and The xx" (në anglisht). Official Charts Company. 17 korrik 2018. Marrë më 18 korrik 2018.
 54. ^ "Andrea Bocelli 'Si' Album to Feature Duets With Dua Lipa, Ed Sheeran & More". Billboard (në anglisht). 20 shtator 2018. Marrë më 6 dhjetor 2018.
 55. ^ Raguraman, Anjali. "Dua Lipa and Martin Garrix share the stage at Singapore Grand Prix concert". The StraitsTime (në anglisht). Marrë më 19 tetor 2018.
 56. ^ "Jaguar Remixes Dua Lipa and Invites Fans to Do the Same" (në anglisht). Little Black Book. 3 tetor 2018. Marrë më 27 tetor 2019.
 57. ^ White, Jack. "Dua Lipa will release a super deluxe edition of her debut album featuring three new songs this October". Official Charts (në anglisht). Marrë më 25 tetor 2018.
 58. ^ "Dua Lipa Announces BLACKPINK Collab 'Kiss And Make Up': Get The Details". iheart.com (në anglisht). Marrë më 23 prill 2019.
 59. ^ "'Alita: Battle Angel' to Feature New Song by Dua Lipa". Variety (në anglisht). 18 dhjetor 2018. Marrë më 19 dhjetor 2018.
 60. ^ "Swan Song (From the Motion Picture "Alita: Battle Angel") - Single by Dua Lipa on iTunes". iTunes (në anglisht). 24 janar 2019. Marrë më 26 janar 2019.
 61. ^ Sheffield, Rob (16 janar 2019). "Dua Lipa's New Rules for 2019". Rolling Stone (në anglisht). Marrë më 8 dhjetor 2019.
 62. ^ Savage, Mark (5 korrik 2019). "Dua Lipa reveals nerves about new album". BBC News (në anglisht). Marrë më 8 dhjetor 2019.
 63. ^ Hanra, Hanna. "New Beauty Rules: Dua Lipa Is the Face of Yves Saint Laurent's Latest Fragrance". Vogue (në anglisht). Marrë më 24 tetor 2019.
 64. ^ Reilly, Nick (2 dhjetor 2019). "Dua Lipa announces 2020 UK arena tour and shares new album title". NME (në anglisht). Marrë më 2 dhjetor 2019.
 65. ^ "Dua Lipa's New Song 'Don't Start Now' Will Drop Next Week". Capital FM (në anglisht). 24 tetor 2019. Marrë më 31 tetor 2019.
 66. ^ Alston, Trey (13 dhjetor 2019). "Dua Lipa teaches self-confidence amid a disco hurricane on 'Future Nostalgia'". MTV (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 13 dhjetor 2019. Marrë më 15 dhjetor 2019.
 67. ^ "Dua Lipa is the UK's Number 1 with 'Don't Start Now'". The Official Big Top 40 (në anglisht). 10 nëntor 2019. Arkivuar nga origjinali më 13 dhjetor 2019. Marrë më 15 dhjetor 2019.
 68. ^ "Pop Songs Chart" Arkivuar 7 prill 2020 tek Wayback Machine. Billboard. Retrieved 10 March 2020. (Week of 29 February 2020).
 69. ^ Aniftos, Rania (30 January 2020). "Dua Lipa Gets 'Physical' in Energetic New Video: Watch". Billboard. Retrieved 8 February 2020.
 70. ^ "The Hot 100". Billboard. Retrieved 11 February 2020. (Week of 15 February 2020).
 71. ^ Benjamin, Jeff (18 mars 2020). "Mamamoo's Hwa Sa and Dua Lipa Team Up For K-Pop Remix of 'Physical': Listen". Billboard (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 18 mars 2020. Marrë më 19 mars 2020.
 72. ^ "Dua Lipa Emotionally Announces 'Future Nostalgia' Has A New Earlier Release Date". Uproxx (në anglisht). 23 mars 2020. Marrë më 24 mars 2020.
 73. ^ Inc, Midwest Communications. "Dua Lipa bumps up album release date to this Friday; new track "Break My Heart" out Wednesday". 104.5 and 96.1 The Point (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 24 mars 2020. Marrë më 24 mars 2020. {{cite web}}: |last= ka emër të përgjithshëm (Ndihmë!)
 74. ^ "5 Seconds Of Summer Are 'Calm' With Chart-Topping U.K. Debut". Billboard (në anglisht). 3 prill 2020. Marrë më 26 korrik 2020.
 75. ^ "Dua Lipa's 'Future Nostalgia' Is Racing to No. 1 In U.K." Billboard (në anglisht). 7 prill 2020. Marrë më 9 prill 2020.
 76. ^ Pauly, Alexandra (12 gusht 2020). "Dua Lipa Named Evian Global Brand Ambassador". Hypebae (në anglisht). Marrë më 7 shtator 2020.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 77. ^ Spanos, Brittany (13 gusht 2020). "Dua Lipa Recruits Madonna, Missy Elliott for 'Levitating' remix". Rolling Stone (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 13 gusht 2020. Marrë më 13 gusht 2020.
 78. ^ Copsey, Rob (11 gusht 2020). "Dua Lipa announces delay to upcoming remix album" (në anglisht). Official Charts Company. Arkivuar nga origjinali më 11 gusht 2020. Marrë më 11 gusht 2020.
 79. ^ toppchanel. "dualipakoncertinetirane".
 80. ^ Yeung, Neil Z. "Dua Lipa | Biography & History" (në anglisht). AllMusic. Marrë më 15 korrik 2017.
 81. ^ "Pop Corner: Dua Lipa saves the Last Dance; Adele is done with James Bond". The Irish Times (në anglisht). Marrë më 2 shtator 2017.
 82. ^ Gonzalez, Sandra (11 shkurt 2019). "Grammys 2019: Kacey Musgraves has a golden night with album of the year win" (në anglisht). CNN. Marrë më 11 shkurt 2019.
 83. ^ Green, Chris (27 janar 2016). "Dua Lipa, O2 ABC, Glasgow, review: Jazz-infused songs recall a smoke-filled cabaret bar". The Independent (në anglisht). Marrë më 22 korrik 2016.
 84. ^ St. Asaph, Katherine (19 dhjetor 2017). "The 20 Best Pop and R&B Albums of 2017". Pitchfork (në anglisht). Marrë më 31 tetor 2019.
 85. ^ "Sick Of Formulaic Pop? Dua Lipa Is Here To Shake Things Up". Elle (në anglisht). Marrë më 19 janar 2020.
 86. ^ "Vogue Meets Dua Lipa". Vogue (në anglisht). Marrë më 19 janar 2020.
 87. ^ Daly, Rhian (10 prill 2020). "Dua Lipa: "If somebody told me not to discuss issues I'm passionate about? I wouldn't listen"". NME (në anglisht). Marrë më 7 maj 2020.
 88. ^ Carley, Brennan. "Dua Lipa Is Changing the Rules of Pop Music". GQ (në anglisht). Marrë më 10 prill 2020.
 89. ^ Reilly, Nick (2 dhjetor 2019). "Dua Lipa announces 2020 UK arena tour and shares new album title". NME (në anglisht). Marrë më 2 dhjetor 2019.
 90. ^ "Boom Boom Tick - Dua Lipa (Elle US)". Models.com (në anglisht). 21 maj 2020.
 91. ^ "Wylde Magazine- Dua Lipa". Models.com (në anglisht). 21 maj 2020.
 92. ^ "The Wylde Interview: Dua Lipa". WYLDE MAGAZINE (në anglisht). 21 maj 2020.
 93. ^ "One City, One Girl: London". Stella McCartney (në anglisht). 21 maj 2020.
 94. ^ "Dua Lipa (Elle UK)". Models.com (në anglisht). 21 maj 2020.
 95. ^ "Dua Lipa Is On the Rise". Paper (në anglisht). 21 maj 2020.
 96. ^ Ullate, Sarah (20 maj 2020). "Dua Lipa protagoniza la nueva campaña de Pepe Jeans London". Harper's Baazar (në spanjisht).
 97. ^ Ullate, Sara (21 maj 2020). "El debut de Dua Lipa como diseñadora de la mano de Pepe Jeans London viene cargado de 'glitter' y lencería". Harper's Bazaar (në spanjisht).
 98. ^ "Dua Lipa se convierte en la nueva musa Pepe Jeans London para su campaña primavera-verano 2020". Elle (në spanjisht). Marrë më 21 maj 2020.
 99. ^ McNeilage, Ross (11 gusht 2018). "Dua Lipa Was Given The First Ever Key To Hometown in Kosovo" (në anglisht). MTV UK. Marrë më 9 maj 2020.
 100. ^ Seemayer, Zach. "Dua Lipa on Why It Was So Special to Have Miley Cyrus Perform at Her Sunny Hill Festival in Kosovo (Exclusive)" (në anglisht). Entertainment Tonight. Marrë më 6 prill 2020.
 101. ^ "Dua Lipa Talks About Her First Tattoo – & Why It's Still Her Favorite" (në anglisht). Refinery29. Marrë më 18 janar 2020.
 102. ^ Ferguson, Sarah (19 nëntor 2018). "Go Blue For UNICEF On World Children's Day". Forbes. Marrë më 27 korrik 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 103. ^ Maxourls, Christina (21 nëntor 2018). "'Stranger Things' star Millie Bobby Brown is now UNICEF's youngest-ever Goodwill Ambassador". CNN (në anglisht). Marrë më 27 korrik 2020.
 104. ^ "Go Blue This World Children's Day". YouTube. 15 nëntor 2018. Marrë më 27 korrik 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 105. ^ Aniftos, Rania (16 prill 2019). "Dua Lipa Meets Refugees in Lebanon with UNICEF" (në anglisht). Billboard. Marrë më 2 maj 2020.
 106. ^ "Albania quake toll hits 51 as search for survivors ends" (në anglisht). Deutsche Welle. 30 nëntor 2019. Marrë më 30 nëntor 2019.
 107. ^ "Pop stars rally for Albania following deadly earthquake" (në anglisht). Al Jazeera. 29 nëntor 2019. Marrë më 30 nëntor 2019.
 108. ^ "Pray for Albania T-Shirt - Dua Lipa Shop" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 4 janar 2020. Marrë më 2 maj 2020.
 109. ^ Rees, Katrina. "Dua Lipa releases charity t-shirt in aid of victims of the Albania Earthquake" (në anglisht). CelebMix.com. Marrë më 2 maj 2020.
 110. ^ Muñoz, Sandra (4 dhjetor 2019). "Dua Lipa diseña una camiseta para ayudar a las víctimas del terremoto de Albania" (në spanjisht). Harper's Bazaar. Marrë më 2 maj 2020.
 111. ^ Daw, Stephen (16 maj 2020). "Barack Obama, Jonas Brothers & Karol G and More: 5 Key Moments From 'Graduate Together'". Billboard (në anglisht). Marrë më 27 korrik 2020.
 112. ^ Mamo, Heran (28 maj 2020). "Dua Lipa, Jason Derulo, Becky G, Maluma & More Stars Join OneHuManity's 'Dream With Us' 24-Hour Livestream". Billboard (në anglisht). Marrë më 27 korrik 2020.
 113. ^ Darmon, Aynslee (29 maj 2020). "Avril Lavigne, Dua Lipa And More Join OHM Live's 24 Hour Livestream". ET Canada (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 12 qershor 2020. Marrë më 27 korrik 2020.
 114. ^ "BBC - BBC Radio 1 to record biggest ever Live Lounge for charity amid Coronavirus crisis, featuring Dua Lipa, Chris Martin of Coldplay, AJ Tracey, Rita Ora, Ellie Goulding, YUNGBLUD and more". BBC (në anglisht). 20 prill 2020. Marrë më 23 prill 2020.
 115. ^ Rowley, Glen (20 prill 2020). "Dua Lipa, Chris Martin to Cover Foo Fighters' 'Times Like These' for Charity". Billboard (në anglisht). Marrë më 19 gusht 2020.
 116. ^ Barr, Sabrina (19 shkurt 2020). "Dua Lipa: Eight of the Brit Award winner's top feminist moments". The Independent. Marrë më 16 gusht 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 117. ^ Nathanson, Hannah (9 maj 2018). "Dua Lipa's New Life Rules". Elle (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 14 maj 2018. Marrë më 13 janar 2021.
 118. ^ Barr, Sabrina (20 prill 2019). "Dua Lipa: Eight of the Brit Award winner's top feminist moments". The Independent. Marrë më 2 maj 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 119. ^ Faulkner, Noelle (21 mars 2020). "Dua Lipa on fame, the feminist wave in music and her love-hate relationship with social media". Vogue Australia (në anglisht). Marrë më 28 korrik 2020.
 120. ^ Kenneally, Cerys (7 mars 2019). "Dua Lipa, Ed Sheeran, Biffy Clyro, and more join Annie Lennox's Global Feminism initiative". The Line of Best Fit (në anglisht). Marrë më 28 korrik 2020.
 121. ^ Daw, Stephen (13 shkurt 2018). "Dua Lipa Waves LGBTQ Pride Flag at L.A. Performance". Billboard. Marrë më 28 korrik 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 122. ^ Bote, Joshua (10 tetor 2018). "Dua Lipa On the Importance of LGBTQ Activism: 'You Have a Duty to Speak Up'". Billboard (në anglisht). Marrë më 28 korrik 2020.
 123. ^ Daw, Stephen (13 shkurt 2018). "Dua Lipa Waves LGBTQ Pride Flag at L.A. Performance". Billboard. Marrë më 28 korrik 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 124. ^ Jones, Jesse (13 mars 2018). "Dua Lipa waves rainbow flag for LGBTI rights at Melbourne concert". Star Observer (në anglisht). Marrë më 28 korrik 2020.
 125. ^ Armstrong, Megan (27 shtator 2017). "Rihanna, Dua Lipa & Others React to Saudi Arabia Lifting Ban on Women Driving". Billboard (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 27 shtator 2017. Marrë më 13 janar 2021.
 126. ^ "Dua Lipa Commends Fans Who Waved Rainbow Flags at Shanghai Show: 'I Will Stand By You'". Billboard (në anglisht). 13 shtator 2018. Marrë më 28 korrik 2020.
 127. ^ Snapes, Laura (13 shtator 2018). "Dua Lipa 'proud' of fans ejected from concert for waving LGBT flags". The Guardian (në anglisht). Marrë më 28 korrik 2020.
 128. ^ "Dua Lipa To Headline 2020 Mardi Gras Party". The Music.com.au (në anglisht). 8 nëntor 2019. Marrë më 5 maj 2020.
 129. ^ "DUA LIPA LIT UP THE 2020 MARDI GRAS OFFICIAL PARTY". Warner Music Australia (në anglisht). Marrë më 5 maj 2020.
 130. ^ "Events: Party". Sydney Gay and Lesbian Mardi Gras (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 3 prill 2020. Marrë më 5 maj 2020.
 131. ^ Martin, Josh (29 shkurt 2020). "Sydney Mardi Gras: Smith appears in surprise float, Dua Lipa performs 'Physical' for the first time". NME (në anglisht). Marrë më 5 maj 2020.
 132. ^ Snapes, Laura (3 prill 2020). "Dua Lipa: 'You have to be made of steel not to let words get to you'". The Guardian (në anglisht). Marrë më 28 korrik 2020.
 133. ^ Ritschel, Chelsea (28 janar 2020). "Dua Lipa fans defend singer after backlash over strip club visit". The Independent (në anglisht). Marrë më 28 korrik 2020.
 134. ^ O'Malley, Katie (29 janar 2020). "Dua Lipa Receives Support From Fans Following Backlash For Visiting Strip Club With Lizzo". Elle UK (në anglisht). Marrë më 28 korrik 2020.
 135. ^ D’Zurilla, Christie (15 maj 2019). "Here's how Lady Gaga and other stars are reacting to new abortion laws". Los Angeles Times (në anglisht). Marrë më 5 tetor 2020.
 136. ^ Garvey, Marianne (27 gusht 2019). "Billie Eilish, Ariana Grande, Lizzo and 133 other artists join Planned Parenthood's 'Bans Off My Body' campaign". CNN (në anglisht). Marrë më 5 tetor 2020.
 137. ^ "Liam Payne, Niall Horan, Jorja Smith, And Dua Lipa Among The Celebs Joining UK Protests For Black Lives Matter". Capital FM (në anglisht). 4 qershor 2020. Marrë më 28 korrik 2020.
 138. ^ Reilly, Nick (4 qershor 2020). "Primal Scream, Dua Lipa, Ghostpoet and more show solidarity by attending London Black Lives Matter protest". NME (në anglisht). Marrë më 28 korrik 2020.
 139. ^ Zavala, Cristina (3 qershor 2020). "Dua Lipa añade el arco iris al negro contra el racismo". Los 40 (në spanjisht). Marrë më 28 korrik 2020.
 140. ^ "Let The Music Play: Pop Stars Including Little Mix And Dua Lipa Call For Support For UK's Live Music Scene". Capital FM (në anglisht). 2 korrik 2020. Marrë më 6 tetor 2020.
 141. ^ "Dua Lipa says viral dance video 'messed with mental health'". Attitude (në anglisht). 8 nëntor 2020. Arkivuar nga origjinali më 8 nëntor 2020. Marrë më 7 janar 2021.
 142. ^ "Dua Lipa en TN: habló de la pandemia, el "gran vino argentino" y el desafío de hacer shows por streaming". TN (në spanjisht). 24 nëntor 2020. Arkivuar nga origjinali më 24 nëntor 2020. Marrë më 7 janar 2021.
 143. ^ "Aborto legal: las artistas internacionales que militaron el proyecto". TN (në spanjisht). 30 dhjetor 2020. Arkivuar nga origjinali më 30 dhjetor 2020. Marrë më 7 janar 2021.
 144. ^ "Dua Lipa answers the questions fans really want to know". YouTube. 12 maj 2020. Marrë më 26 shtator 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 145. ^ "Dua Lipa e gëzuar që është në Prishtinë, pret me padurim koncertin e saj të parë në Kosovë". YouTube. 7 gusht 2016. Marrë më 26 shtator 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 146. ^ "Dua Lipa & Isaac Carew Have Split Up A Year & A Half After Getting Back Together". Capital FM (në anglisht). 6 qershor 2019. Marrë më 2 gusht 2020.
 147. ^ Gonzales, Erica (14 qershor 2020). "Dua Lipa and Anwar Hadid's Relationship Timeline". Harper's Bazaar (në anglisht). Marrë më 1 gusht 2020.
 148. ^ Lamont, Tom (15 prill 2018). "Dua Lipa: 'Pop has to be fun. You can't get upset about every little thing'". The Guardian (në anglisht). Marrë më 27 shtator 2020.
 149. ^ Daw, Stephen (22 shtator 2018). "Dua Lipa, Imagine Dragons & More Speak Out Against Anti-LGBTQ Brazilian Presidential Candidate Jair Bolsonaro". Billboard (në anglisht). Marrë më 28 shtator 2020.
 150. ^ "Dua Lipa expulsó del VIP de su concierto a modelo brasileña que apoya a Bolsonaro". CNN Chile (në spanjisht). 12 tetor 2018. Marrë më 28 shtator 2020.
 151. ^ "Dua Lipa talks new music, refugees and Brexit". CNN. 15 nëntor 2018. Marrë më 27 shtator 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 152. ^ Skinner, Tom (3 dhjetor 2019). "Dua Lipa calls on fanbase to support Labour in general election: "Your vote counts"". NME (në anglisht). Marrë më 27 shtator 2020.
 153. ^ Diavolo, Lucy (3 mars 2020). "Dua Lipa Asked Super Tuesday Voters to Pick Bernie Sanders as Their Democratic Nominee". Teen Vogue (në anglisht). Marrë më 27 shtator 2020.
 154. ^ Frot, Mathilde (2 qershor 2020). "Dua Lipa shares anti-Israel post on Instagram". The Jerusalem Post (në anglisht). Marrë më 20 korrik 2020.
 155. ^ Frot, Mathilde (1 qershor 2020). "Dua Lipa criticised over Israel Instagram post referencing 'fake' Jews". The Times of Israel (në anglisht). Marrë më 4 korrik 2020.
 156. ^ Maričić, Slobodan (19 korrik 2020). "Dua Lipa, Kosovo i Srbija: O Eplu, granicama i tome ko je prvi došao". BBC (në serbisht). Marrë më 20 korrik 2020.
 157. ^ "Dua Lipa sparks controversy with 'Greater Albania' map tweet". BBC News (në anglishte britanike). 2020-07-21. Marrë më 2021-01-16. British pop star Dua Lipa has sparked a huge reaction online with a tweet often associated with supporters of extreme Albanian nationalism.{{cite news}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 158. ^ "Dua Lipa Explains Herself After Facing Major Backlash Following A 'Greater Albania' Tweet". MTV Australia (në anglishte australiane). 2020-07-22. Marrë më 2021-01-16. Dua Lipa has explained what she meant by her tweet sent out earlier this week that some people took as her supporting extreme Albanian nationalism.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 159. ^ Edwards, Eve (2020-07-22). "Fans want to know Dua Lipa's religion following Kosovo support post". HITC (në anglishte britanike). Arkivuar nga origjinali më 28 janar 2021. Marrë më 2021-01-16. On Sunday, July 19th, Dua Lipa shared an image of a banner which has been associated with supporters of extreme Albanian nationalism over the years.
 160. ^ "Dua Lipa sparks controversy with 'Greater Albania' map tweet". BBC. 20 korrik 2020. Marrë më 20 korrik 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 161. ^ Milton, Josh (20 korrik 2020). "Absolutely nobody had 'Dua Lipa comes out as an Albanian nationalist' on their 2020 bingo cards, so everyone is confused". PinkNews (në anglisht). Marrë më 20 korrik 2020.
 162. ^ Savitsky, Shane (20 korrik 2020). "Dua Lipa courts controversy with tweet backing Albanian nationalism". Axios (në anglisht). Marrë më 20 korrik 2020.
 163. ^ "Dua Lipa courts controversy with nationalist tweet". BBC News. 21 korrik 2020. Marrë më 22 korrik 2020. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 164. ^ Mejdini, Fatjona (30 tetor 2020). "Biden Counts on History to Help Win Albanian American Vote" (në anglisht). Balkan Insight. Marrë më 30 tetor 2020.
 165. ^ "Dua Lipa, Cardi B, Demi Lovato o P!nk, entre los artistas que reaccionaron al asalto al Capitolio de EEUU". RTVE (në spanjisht). 7 janar 2021. Arkivuar nga origjinali më 7 janar 2021. Marrë më 7 janar 2021.
 166. ^ "Dua Lipa on Familja Moderne". Arkivuar nga origjinali më 3 nëntor 2018. Marrë më 20 qershor 2018.
 167. ^ ""Le grand journal de Canal+" Episode dated 12 April 2016 (TV Episode 2016)". IMDb. Marrë më 29 korrik 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 168. ^ ""Taratata" Episode dated 27 May 2016 (TV Episode 2016)". IMDb. Marrë më 29 korrik 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 169. ^ ""Schlag den Star" Daniel Aminati vs Tom Beck (TV Episode 2016)". IMDb. Marrë më 29 korrik 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 170. ^ ""Inas Nacht" Axel Prahl, Rocko Schamoni, Lina Maly, Dua Lipa (TV Episode 2016)". IMDb. Marrë më 29 korrik 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 171. ^ ""The Tonight Show Starring Jimmy Fallon" Jonah Hill/Jaden Smith/Dua Lipa (TV Episode 2016)". IMDb (në anglisht). Marrë më 29 korrik 2020.
 172. ^ ""Sommarkrysset" Episode #12.6 (TV Episode 2016)". IMDb. Marrë më 16 gusht 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 173. ^ ""Sunday Brunch" Episode #5.34 (TV Episode 2016)". IMDb. Marrë më 16 gusht 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 174. ^ ""Go' morgen Danmark" Episode dated 18 October 2016 (TV Episode 2016)". IMDb. Marrë më 16 gusht 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 175. ^ ""The Tonight Show Starring Jimmy Fallon" Woody Harrelson/John Cena/Martin Garrix & Dua Lipa (TV Episode 2017)". IMDb. Marrë më 18 gusht 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 176. ^ ""Jimmy Kimmel Live!" Magic Johnson/Gabourey Sidibe/Dua Lipa (TV Episode 2017)". IMDb. Marrë më 18 gusht 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 177. ^ ""Good Morning America" Episode dated 19 June 2017 (TV Episode 2017)". IMDb. Marrë më 16 gusht 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 178. ^ ""Live with Kelly and Ryan" Guest Co-Hostess Busy Philipps/Ansel Elgort/Dua Lipa (TV Episode 2017)". IMDb. Marrë më 18 gusht 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 179. ^ ""Por el mundo" Londres (TV Episode 2017)". IMDb. Marrë më 16 gusht 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 180. ^ "Programa 05 con Mariana Nannis en Londres - Por El Mundo 2017". YouTube. 11 shtator 2017. Marrë më 16 gusht 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 181. ^ ""The Jonathan Ross Show" Kit Harington, Liv Tyler, Mary J. Blige, Sue Perkins, Rob Beckett and Dua Lipa (TV Episode 2017)". IMDb. Marrë më 16 gusht 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 182. ^ ""Quotidien" Episode dated 18 October 2017 (TV Episode 2017)". IMDb. Marrë më 16 gusht 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 183. ^ ""Sounds Like Friday Night" Episode #1.6 (TV Episode 2017)". IMDb. Marrë më 16 gusht 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 184. ^ "Sounds Like Friday Night". Radio Times (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 13 tetor 2020. Marrë më 16 janar 2021.
 185. ^ ""La voz" Episode #5.13 (TV Episode 2017)". IMDb. Marrë më 16 gusht 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 186. ^ ""Alan Carr: Chatty Man" Christmas Special 2017 (TV Episode 2017)". IMDb. Marrë më 16 gusht 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 187. ^ ""The Ellen DeGeneres Show" Jerry Seinfeld/Nick Foles/Dua Lipa (TV Episode 2018)". IMDb. Marrë më 18 gusht 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 188. ^ ""The Ellen DeGeneres Show" Sean Hayes/Nick Robinson/Dua Lipa (TV Episode 2018)". IMDb. Marrë më 18 gusht 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 189. ^ ""Jimmy Kimmel Live!" Tyler Perry/Jensen Ackles/Dua Lipa (TV Episode 2018)". IMDb. Marrë më 18 gusht 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 190. ^ ""Quotidien" Episode dated 3 April 2018 (TV Episode 2018)". IMDb. Marrë më 16 gusht 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 191. ^ ""The Graham Norton Show" Benedict Cumberbatch/Matt LeBlanc/Maxine Peake/Calvin Harris feat. Dua Lipa (TV Episode 2018)". IMDb. Marrë më 16 gusht 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 192. ^ ""The Voice" Live Finale, Part 2 (TV Episode 2018)". IMDb. Marrë më 16 gusht 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 193. ^ ""The Late Show with Stephen Colbert" Jake Tapper/Michael Pena/Dua Lipa (TV Episode 2018)". IMDb. Marrë më 16 gusht 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 194. ^ ""Jimmy Kimmel Live!" Jamie Lee Curtis/Olivia Hamiton/Dua Lipa (TV Episode 2018)". IMDb. Marrë më 18 gusht 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 195. ^ ""Watch What Happens: Live" Dua Lipa & Kenan Thompson (TV Episode 2018)". IMDb. Marrë më 16 gusht 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 196. ^ ""The Graham Norton Show" Dame Julie Andrews/Jennifer Aniston/Reese Witherspoon/Ian McKellen/Dua Lipa (TV Episode 2019)". IMDb. Marrë më 16 gusht 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 197. ^ ""The Tonight Show Starring Jimmy Fallon" Paul Reiser/Helen Hunt/Dua Lipa/James Blake (TV Episode 2019)". IMDb. Marrë më 18 gusht 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 198. ^ ""The Tonight Show Starring Jimmy Fallon" Kate McKinnon/Noah Baumbach/Dua Lipa (TV Episode 2019)". IMDb. Marrë më 18 gusht 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 199. ^ ""Good Morning America" Episode dated 20 December 2019 (TV Episode 2019)". IMDb. Marrë më 16 gusht 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 200. ^ "Dick Clark's New Year's Rockin' Eve with Ryan Seacrest 2020 (2019)". IMDb. Marrë më 16 gusht 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 201. ^ ""The Ellen DeGeneres Show" Awkwafina/Mario Lopez/Dua Lipa (TV Episode 2020)". IMDb. Marrë më 18 gusht 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 202. ^ ""The Ellen DeGeneres Show" Jamie Foxx/Liv Tyler/Dua Lipa (TV Episode 2020)". IMDb. Marrë më 18 gusht 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 203. ^ ""The One Show" Episode dated 4 February 2020 (TV Episode 2020)". IMDb. Marrë më 18 gusht 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 204. ^ ""Skavlan" From London/Richard Hatchett/Dua Lipa/Nandi Bushell/Aloe Blacc (TV Episode 2020)". IMDb. Marrë më 18 gusht 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 205. ^ ""The Late Late Show with James Corden" Homefest: James Corden's Late Late Show Special (TV Episode 2020)". IMDb. Marrë më 18 gusht 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 206. ^ ""Lorraine" Episode dated 1 April 2020 (TV Episode 2020)". IMDb. Marrë më 18 gusht 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 207. ^ ""The Tonight Show Starring Jimmy Fallon" At Home Edition: Taraji P. Henson/Dua Lipa/Best of Fallon Moments (TV Episode 2020)". IMDb. Marrë më 18 gusht 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 208. ^ ""E poi c'è Cattelan (EPCC)" Episode #7.3 (TV Episode 2020)". IMDb. Marrë më 18 gusht 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 209. ^ ""Live with Kelly and Ryan" Live's Cooking in Quarantine Week - Day 1 (TV Episode 2020)". IMDb. Marrë më 18 gusht 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 210. ^ ""Jimmy Kimmel Live!" Dua Lipa/Gwen Stefani (TV Episode 2020)". IMDb. Marrë më 18 gusht 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme

Redakto


Çmimet dhe arritjet
Parardhësi 
Alessia Cara
Grammy Award për Artisten më të Mirë të Re
2019
Pasardhësi 
Billie Eilish
Parardhësi 
Emeli Sandé
Brit Award për Solo Artistja Britanike
2018
Pasardhësi 
Jorja Smith
Parardhësi 
Rag'n'Bone Man
Brit Award për Artisten më të Mirë të Re
2018
Pasardhësi 
Tom Walker