Informacione mbi serialin
Familja moderne.gif
Intro i serialit
Titulli shqip: Familja moderne
Titulli origjinal: Familja moderne
Shteti i prodhimit: Kosova
Viti i prodhimit:
(Vitet e prodhimit):
2001–2011
Kohëzgjatja e një episode: rreth 40 minuta
Episode: 318 në 7 sezona
Gjuha origjinale: Shqip
Intro: nga Virtual Studio dhe Liridon Metushi
Studio / Prodhuesi(t): RTK
Krijuesi(t): Virtyt Kelmendi
Zhanri: Komedi
Transmetimi i parë në TV: 2001
Interpretojnë

Familja moderne është një serial shqiptar që filloi të emitohet që në vitet e pas luftës në Kosovë. Ky serial u transmetua në RTK nga viti 2001 deri në janar të 2011-ës[1] dhe gjithashtu është produksion i këtij stacioni televiziv.[2][3]

PërmbajtjaRedakto

Ky serial televiziv përmes satirës dhe humorit na e paraqet fotografinë e vërtetë të gjendjes në Kosovë duke përfshirë jetën e pasluftës në përgjithësi si konfliktet mes gjeneratave dhe rajoneve ashtu edhe tendencat për t'i tejkaluar ato përmes ndryshimeve. Autori i serialit është Virtyt Kelmendi i cili kishte krijuar skenarin e parë në fund të vitit 2001.

Personazhet dhe aktorëtRedakto

Aktori Personazhi Nofka
Leze Qena Antigona Fishekxhiu Hoxha Gjyshja, mama
Dibran Tahiri Shemsedin Gashi Dini, abeja, baci
Myrvete Kurtishi Drita Gashi
Luan Jaha Skender Hoxha Daja Skender, profesori
Yllka Gashi Zana Gashi
Nëntor Fetiu Korab Gashi Kulleri
Armond Morina Ardian Gashi Ardi, haveri
Vlora Merovci Alma Gashi
Xhejlane Godanci Burbuqe Buqja e Iljazit
Ilir Prapashtica Longar B. Gashi
Ernest Malazogu Fisnik Altiparmak Daja Fisnik
Gresa Pallaska Trendelina Plepolli
Ahmet Spahiu Mixha Bajram
Kushtrim Hoxha Fita
Blerta Syla Ema
Lulzim Guhelli Hektor
Fatos Berisha Gjon
Lekë Berisha Robert

Në role të tjeraRedakto

 • Dua Lipa - Shoqja e Robertit[4]
 • Edita Dula
 • Arta Selimi
 • Edita Sllamniku
 • Reshat Arbana
 • Lyra Gjoci
 • Ron Ajeti
 • Ambi Haziri
 • Jakup Çoçaj
 • Izet Osmani
 • Gazmend Bulliqi
 • Nexhmedin Berisha
 • Ergjan Safçi
 • Kushtrim Kryeziu
 • Fjolla Nushi
 • Adnan Qerka
 • Enis Sllovinja
 • Dion Berisha
 • Hana Shehu
 • Remzi Abdullahu
 • Ramadan Malaj
 • Engjëll Spaqi
 • Zymer Leci
 • Søren Jessen-Petersen
 • Shkumbin Istrefi

ProduksioniRedakto

 • Regjia: Fatos Berisha
 • Skenari: Virtyt Kelmendi, Visare Aliu
 • Dramaturg dhe asistent regjie: Visare Aliu
 • Redaktor përgjegjës: Ilir Shaqiri
 • Producent ekzekutiv: Antonio Gashi
 • Producent: Isa Abdyli
 • Skenografia: Afrim Gora
 • Rekuizitat: Zana Ramadani
 • Kostumografia: Anita Baraku
 • Garderobier: Idriz Konushevci
 • Dekori: Sejdi Ibrahimi, Jakup Havolli
 • Punëtorë skene: Ragip Gashi, Halit Ndreci
 • Grimi: Mukadeze Gorani
 • Kameramanë: Ekrem Perjuci, Agim Rukovci, Gëzim Jolla, Burim Tufa
 • Kabllomanë: Luan Osmani, Blerim Ruhani
 • Udhëheqës teknik: Selatin Pllana
 • Mjeshtër toni: Agron Morina
 • Mjeshtër ndriçimi: Ymer Sadiku
 • Ndriçues: Mehmet Mehmeti
 • Montazhi: Bardhyl Bekteshi, Albin Xharra
 • Realizimi televiziv: Blerim Vitia

ReferencaRedakto