27 komunat e Rajonit UusimaaFinlandë janë të ndara në 4 nën-rajone:


Nën-rajoni HelsinkiRedakto

Nën-rajoni RaseborgRedakto

Nën-rajoni PorvooRedakto

Nën-rajoni LoviisaRedakto

External linksRedakto

  Commons: Komunat e Uusimaa – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale