Përdoruesi diskutim:Puntori/Arkivi005

Shto një temë
Active discussions
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi përdoruesin Puntori/Arkivi005. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk u binden rregullave kryesore.
Fillo një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

  • Përmbajuni temës!
  • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtatshëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë apo çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.

Bunter Teppich.JPG

ONLINE LINE
:- EMAIL: --> Nëse ndokush ju shqetëson, postoni ankesën tuaj këtu. : <-- EMAIL © Puntori
ARKIVI I DISKUTIMEVE: Arkiva:- Arkivi: 000 | 001 | 002 | 003 | 004 | 005 | 006 | 007
IslamSymbolAllahComp.PNG
Mecca.jpg
Flag map of Albania.svg
Albania state emblem.png
Old timer structural worker.jpg
Negombo dutch canal.jpg
Modeli u dizajnua nga Puntori
MODELI ËSHTË I LIRUAR PËR PËRDORIM TË PËRGJITHSHËM

Pershendetje Puntori ... 30.06.2008Redakto

E çmoj shume punen tuaj. Faleminderit per verejtjen tuaj te mehershme. Artikujt e Historise qe i kam derguar, i kam marrr nga Historia e Popullit Shqiptar, bot. i vitit 1985. Me vjen keq pse nuk e kam shkruar referencen, por beso, ka qene vetem nga harresa. E shtojcen e kam bere i shqetesuar se pse historia e bujshme e kombit shqiptar ishte e paraqitur vetem ne disa rreshta. Gjithashtu jam duke e plotesuar faqen e Kosoves. E normal kam kontribu qe nga fillimi edhe per Njohja e Pavaresise se Kosoves. flm per mirekuptim dhe te lutem sqaroma qka te bej ne lidhje me shtimin e referencave ne artikujt ku nuk i kam vendosur ato, e kam fjalen tek historia e shqiperise. me nderime Perdoruesi:Lulezim

Thjesht mund te ri editosh ate artikull duke shtuar ne fund burimin e te dhenave, nese tanime vec nuk e ke bere. Burimi i te dhenave e ben wikipedian me serioze dhe me te besueshme si dhe verteton se edituesi (ne ket rast ju) eshte serioz dhe neutral dhe jo i nje anshem, nacionalist ose me tipare tjera jo neutrale. Te peruroj per punen qe ke bere Puntori 1 Korrik 2008 01:26 (CEST)

FaleminderitRedakto

puntori, rrofsh per editimin e etherealit (wireshark).

Pune te mbare

Shpresoj qe gjithmon te kemi bashkepunim te mire dhe te ndihmojme njeri tjetrin per te permiresuar kualitetin e informatave te cilat do te ndihmonin rinine tone shume. Pershendetje. (Puntori 10 Janar 2008 21:00 (UTC))

Gadishulli BallkanikRedakto

gabim e kam editu artikullin per gadishullin ballkanik, i njejti ekziston , kurese un gabim e kam shtyp titullin,Planeti 14 Janar 2008 11:06 (UTC) Te lutem grise kete artikull Planeti

Ok, ta shoh t'i bashkoj se nuk e paskam verejt se titulli eshte gabim. (Puntori 14 Janar 2008 11:09 (UTC))
Ok, u kry. (Puntori 14 Janar 2008 11:12 (UTC))

tungRedakto

jam per here te pare duke dalur jash shtetit dhe dua ta beje nje kerkese per te me caktuar terminin per viz shengen ne ambasaden e greqise, pa me ndihmo te lutem

Nuk di, per bese. Kurr skam qen ne Greqi. (Puntori 16 Janar 2008 14:40 (UTC))

Per GrisjeRedakto

Preshendetjete e mija ju kisha lutur ta grisni kete Figur(Figura:TheDirtyDozen.jpg), sepse i mungonte licenca tash kam dhene nje version te ri te saj me licenc une jam autori qe kam ngarkuar. Pune te mbare.--Niki007 16 Janar 2008 05:19 (UTC)

Me vjen keq qe skam mundur te te ndihmoj me kohe. Keto dite jam i zene me pune shume dhe nuk jam aq aktiv ne wiki. Nese keni dicka per shpejt me shkruani me siper tek emaili sepse ate gjithnje ekam nen kontroll. (Puntori 16 Janar 2008 14:42 (UTC))
Faleminderit por e kuptoj ska gje megjithe se nuk ishte aq urgjente. si do qofte faleminderit per mirkuptim reciprok q`do here. Pune te mbare--Niki007 16 Janar 2008 14:49 (UTC)

Kategoria shqip tek WikifjaloriRedakto

Puntori, A ka ndonje mundesi me vendos permes ndonje bot kategorin shqip - [[Category:Shqip]] tek wikifjalori tek germa A?Kur isha duke punuar tek germa A nuk kam vendos kategorin shqip askund. E tashti me fillu me vendos ka shume pune.

Edhe nje pyetje tjeter. Nje editues i paregjistruar ka shtuar shqip ne permbajte (shiko tek: Ndryshime se fundmi te dates 19.Jan.2008). Mua mu duk si ide e mire. A mendon se duhet te vazhdoj te vendos ne fillim te permbajtjes shqip per fjalet shqip apo te vazhdoj ashtu si isha duke edituar. Faleminderit, Zeke 19 Janar 2008 12:20 (UTC)

ShtetetRedakto

Kategorit e shteteve më së miri është t´i lamë ashtu si janë d.m.th Shtete dhe shteti përkatës sepse ipas kontinenteve vetëm se janë kutiat, po më duket për të gjitha kontinente.--Hipi Zhdripi 30 Janar 2008 01:19 (UTC)

Upsss! Në kategorit e kontintinenteve mund të i fusim kutiat përkatëse.

Ok. Une i futa ne kontinente sepse eshte edhe edukative dmth kekuesi i informatave mundet automatikisht ne kategorin e nje kontineti te shoh se cilat shtete gjenden ne at kontinent. (Puntori 30 Janar 2008 08:05 (UTC))

Faleminderit !Redakto

Faleminderit për zhvendosjen e artikulli Suhareka --Bindicapriqi 1 Shkurt 2008 13:17 (UTC)

Me nder qofsh. (Puntori 1 Shkurt 2008 13:18 (UTC))

217.24.240.8Redakto

This's an open proxy IP, could you block it? (6 month/1 year should be enough). Thanks--Nick1915 5 Shkurt 2008 10:57 (UTC)

JashariRedakto

I did it bg:Рагип Яшари but I'm having problems finding the name of his village in Serbian cause we use in Bulgarian the Serbian names (almost identical languages) - is it this one [1]?--84.238.210.38 11 Shkurt 2008 16:16 (UTC)

I found it - it's this one [2].--84.238.210.38 11 Shkurt 2008 17:18 (UTC)
But now I see that you could have done it yourself since you come from RM. :-)))) Проектът Македония на Българската Уикипедия е много добър, но албанската гледна точка я нема - добре дошъл си да я добавиш. Или поне виж bg:Лояне. Поздрави.--84.238.210.38 11 Shkurt 2008 17:32 (UTC)
Hi,
Maybe you have right, maybe I could have done but I have never wrote something in Bulgarian so it's dificult to think to write this Jashari article :). Thank you for your help.
I hope our vic-versa help will continue in good way. Thank you again.
Best Regards, (Puntori 12 Shkurt 2008 08:07 (UTC))
OK - you can still try someday if you are in the mood of experimenting :-) let's say with Ali Aliu or some other big name among Macedonian Albanians or the other way - our bg:Бобощица article is good and your Boboshtica is bad cause it's written entirely by me :-)))))) Bye.--Miko 12 Shkurt 2008 11:42 (UTC)

LutjeRedakto

Ju falimenderit per vrejtjen, edhe qofshi te lumtur gjith jeten dhe pun te mbar me sukses , e tash po ju pyes per faqen (F.Vërbjani) a eshte e mundun te hapet perseri n'qoft se po ju lutem me ndihmen e juaj a mund ta vazhdoj portalin me punu ? Përshëndetje...

Rizvan
Pershendetje
Jo artikulli ashtu F.Vërbjani nuk mund të hapet, por si i till mund të hapet artikulli : Vërbjani dhe këtu të shkruhet mbi fshatin. Në këtë mënyr janë të hapur tëgjithë artikujt. Nëse me këtë emër ekziston edhe fshat tjetër në tjetër vend atëherë më trego dhe une e rregulloj situaten.
Përshendetje. (Puntori 15 Shkurt 2008 13:47 (UTC))

special:GadgetsRedakto

Dear Puntori! Is there a reason for the deletion of MediaWiki_talk:Gadgets-definition? Best regards user:Gangleri
‫·‏לערי ריינהארט‏·‏T‏·‏m‏:‏Th‏·‏T‏·‏email me‏·‏‬ 15 Shkurt 2008 08:06 (UTC)

Hi,
Yes, it was in english and many editors add things in english (and this is Albanian Wiki) so sometimes I don't have time to controll those edits and I delete them. I restored the deletion.
Best Regards, (Puntori 15 Shkurt 2008 13:28 (UTC))

Hi!Redakto

Could you please translate me the following:

"Doktrina e shenjt serbe"
"Millosh Obrenoviqi është ndër inspiruesit e parë të Doktrinës së shejt serbe për asgjësimin dhe dëbimin e shqiptarëve nga trojet e tyre që nga ifiltrimi i popullit sllav në këto anë në shekullin XII.".
"Ilija Garashanin kultivues i Doktrinës së shejt serbe, përgaditi platformen në vepren famkeqe “ Naçertanje ”[1], e cila bazohej në programin e shfarosjës dhe dëbimit të shqiptarve me dhunë. Pasardhësit e Garashaninit si Pashiqi, kral Nikolla, Çubrilloviqi, Andriqi, Rankoviqi, Mugosha, Tempo, Joviçi, Trajkoviçi, Millosheviçi … këto forma të luftës me shqiptarët etnik të Kosovës arriten t’i adaptojnë, mvarësisht prej rjedhave politike në botë, dhe vazhduan etnocidin që mund të merret si shembull më flagrant i aplikimit të fashizmit të heshtur që veproj në formë institucionale, pa ndonjë reagim serioz nga jashtë. Kjo politikë fashiste dhe shfarosëse ndaj shqiptarëve, mund të jetë si moster e krimit të organizuar shtetëror, gjithnjë duke u mbështetur dhe vepruar në kuadër të institucionit. Urrejtja patologjike e tyre ndaj një populli të pafajshëm, e ka gjenezën thellë në shpirtin dhe qenjen e okupatorëve karpatian."

Thanks in advance! --EnglishWikipedia 19 Shkurt 2008 12:03 (UTC)

Well? EnglishWikipedia 19 Shkurt 2008 22:59 (UTC)
Sorry for takeing time, but I realy don't know your intention, so please give me at least one link with your profile, then I'll translate it. I hope you'll understand me. Best Regards. (Puntori 20 Shkurt 2008 07:52 (UTC))
I have no intention, just want to read the Albanian Wikipedia. :) I don't understand what you mean. --EnglishWikipedia 20 Shkurt 2008 15:55 (UTC)

?Redakto

[3], [4] ? --Λeternus 19 Shkurt 2008 18:11 (UTC)

Don te ta dergoj emailin privat qe ma ka derguar dhe pergjigjen qe ja kam derguar? (Puntori 19 Shkurt 2008 18:13 (UTC))
Jo. Vetëm atë desha ta verifikoj. --Λeternus 19 Shkurt 2008 19:43 (UTC)
Ska dert. E kuptoj shqetesimin tend. Flm per mirekuptim. (Puntori 19 Shkurt 2008 20:02 (UTC))

sq.wikipedia.orgRedakto

Hi Puntori, first please forgive me to write You in English, we could also talk in German if You prefer this. I happened to see Your message to Az on meta and would like to share my thoughts with You.
Also I would like to speak for Az, who is now somehow caught in the middle of two sides and please don't blame him for his action, he did this because he thinks it is the best for sq.wikipedia. There have been many discussions and debates lately around the message on the mainpage and even board members asked it to be removed. Because Az is present in these channels he was inquired several times to remove it because he has sysop rights here. Please note that I understand You to have this message on the mainpage but because this website is an encyclopedia only and not a private website, it should not be there. I admire the work You are doing here and sometimes drop by to help removing vandalism.
I ask You therefore kindly to remove it again, many thanks in advance --Spacebirdy 19 Shkurt 2008 18:35 (UTC)

Yes of course. Az's reactio was some kind of vandalism because we here have team and editors which are ready to disscusse about different isues also about this message. I will remove this message even this is not a message of private web page, but message of 15 million Albanianas shortly sad this is a message of sq.wiki (Albanians.wiki). So nothing is private from my side here. In some way this message is invitation to come here Albanians and visite much more this information source. Also plase don't forget that even big wikipedia as en.wikipedia and others have no neutrality in many isues. We just show this in light those historical days.
Best Regards. (Puntori 19 Shkurt 2008 18:47 (UTC))
Thank You very much for Your decision, I think it is very wise and will reduce the tensions. Just please don't think bad of Az now, he is on Your side and spoke for sq.wikipedia and he was very much under preasure. Thanks and best regards, --Spacebirdy 19 Shkurt 2008 19:06 (UTC)
(conflicted) I think this is the core of the issue: sq is not albanians or kosova.wiki, but wikipedia in albanian language like so en wiki is wikipedia in english. National or "ethical" (with their own legitimate POV) wiki doesn't and shouldn't exist (--Nick1915 19 Shkurt 2008 19:09 (UTC)
Nick1915 please don't think that you are smart and I'm stupid. I know that wikipedia is and also know whant in other wikipedias such as en., de., sr., hr. mk. and some other languages what I understand. So don't attack me (and us sq.wikipedia) when your wiki's are full of propaganda (in one or other way). If sq.wikipedia is not Albanian (we do not poses it don't think I'm stupid) than who is working to grow this part? You? Please YOU don't make the tension hight here.
I sad in you talk page that you are vandal because you were vandal by editing Main Page without discussin with sq.wikipedia editors.
(I don't know you, so don't think tha I hate you). Best Regards (Puntori 19 Shkurt 2008 19:30 (UTC))
Please, I didn't use that word (stupid), never! And I didn't attack you, nor sq community. I've rollbacked main page due to NPOV policy, so don't call me "vandal". There're several open discussions here in your talk and Ko.S.ystem.OV@' one and so this was not an one-sided action. My previous comment was just a "remind" of "What Wikipedia is not". Thanks--Nick1915 19 Shkurt 2008 19:52 (UTC)
If a language edition of Wikipedia contains non-factual information, lacking neutrality or citations, please state so and notify the local communities. We will take care of that. Any kind of NPOV issue does no on the other hand give any editor in wikipedia to add non-encyclopedic content, such as congratulation greetings on a new-born country. If you feel like celebrating, that's completely fine. Please do it outside. -- Mathias Schindler 19 Shkurt 2008 20:14 (UTC)
You can see my discussins in en.wikipedia about an isue, and nothing happened what I discussed about. And now that article is all propaganda. The power makes the role sonevere, and not the "right way of informing". I see, please don't try to argue it. It's funny when I see sugestions like this and when I compare those sugestions with the reality. Anyway thank you for the sugestions. I respect good people and good intentions.
P.S. My discussins END with this comment in this isue.
Best Regards. (Puntori 19 Shkurt 2008 20:38 (UTC))

Engjëll ShehuRedakto

I nderuar puntor, ne kategorine agronome shqiptar eshte postuar se fundi nje kontribut per Engjëll Shehu. Nuk jam ne dijeni te arritjeve te tij, por mendoj qe nuk duhet te perfshihet ne kete kategori, ku deri me sot jane perfshire pena te forta ne lemin e bujqesise. Me nderime everjung

Mendon se duhet larguar Engjëll Shehu nga ajo kategori? (Puntori 21 Shkurt 2008 21:11 (UTC))

Pikerisht. Te faleminderit

Mirë le të jet ashtu. (Puntori 21 Shkurt 2008 21:36 (UTC))

Te lutem shikoje edhe nje here kategorine agronome shqiptare. te faleminderit

Tek kategoria agronomë shiptarë nuk paraqiten artikuj tjerë përveç atyre artikujve të cilët kan në veti këtë: [[category:agronomë shqiptarë]] . (Puntori 27 Shkurt 2008 08:59 (UTC))

tungRedakto

halla të koft. po shum i shpejt je , më habite , menzi e kuptova, se qka u bë. peshendetje.Planeti 22 Shkurt 2008 11:09 (UTC)

pershendetje
mos ma zin për të madhe nese te kam pengu sepse nese e lë tash pastaj e harroj përmirësimin që e kam ndërmend të e bej.Nëse at që e kam përmirësu në realitet e kam prish. Ujdise si mendon se është më mirë.
Tung (Puntori 22 Shkurt 2008 11:10 (UTC))

edhe njiher te pershendesRedakto

Flm ne bashkpunim, tungPlaneti 22 Shkurt 2008 11:18 (UTC)

KategorizimiRedakto

Kategorite fidane bime etj. do ishte mire te futeshin ne Krye-rubriken Agrikulture dhe te kishin se paku nje lidhje me Bujqesine. Vete termi Agrikulure dikur, dikur do te ishte mire te zevendesohej, sepse nuk eshte shqip. Tung everjung

Ok. (Puntori 22 Shkurt 2008 12:28 (UTC))

GabimeRedakto

I nderuari puntori prap un Rizvani kam gabime në punimet e mia Më falni gabimet ! Ju falimenderit Rizvan.

Ska dert, per gabimet permiresohen vetem me vjen keq se duhet punumet me ti gris. Per me u mesu me punu shih kete: Wikipedia:Si redaktohet një faqe. (Puntori 22 Shkurt 2008 20:49 (UTC))

fotografiRedakto

ju lutem kete fotografi me fshatin Verbjan un tu mendu ta ngarkoj ne faqen time edhe nuk munda ta rregulloj.prapeseprape ne punim kam gabime,ju lutem ne qofte se mundeni regulloje per mu.ju falemenderoj shume.perdoruesi Rizvan.

OK. (Puntori 24 Shkurt 2008 19:56 (UTC))
Ktu : Vërbjani (Rostushë) e rregullova. (Puntori 24 Shkurt 2008 19:59 (UTC))

Categori:urdherin naim frasheriRedakto

I nderuar puntor, kur me pas pak kohe te lutem ndrysho kete categori:"Urdhërin" ne "Urdhëri Naim Frashëri". Te faleminderit. Tung everjung

Ok, u kry. (Puntori 26 Shkurt 2008 20:34 (UTC))


Te faleminderit EJ

Historia e agrikulturësRedakto

I nderuar puntor, lidha dy artikuj te bujqesise ilire me "historine e agrikultures" duke e dhene si category. Ne te vertete doja ti fusja te "Historia e agrikulturës", titill nen Agrikultura. Tung

OK, u kry. (Puntori 28 Shkurt 2008 22:57 (UTC))

NDERIMERedakto

I nderuar Përdoruesi:Puntori!

Miqtë tanë më thanë se ke shkëputur ‘Lidhjet e jashtme” nga faqet e tyre. Vetëkuptohet ato që kanë të bëjnë me revistën “Krahu i shqiponjës”.

I nderuar, besoj se e di se është e vetmja revistë që lartëson emrin e themeluesit të saj Bilal Xhaferri, trajton çështjen shqiptare, problemin e Kosovës, Çamërisë, shqiptarëve në Maqedoni, në Diasporë e gjektë.

Pas mbylljes së gazetës “Drita”, përkohësisht, nga përplasja me shtetin, është e vetmja revistë ku miqtë tanë publikojnë krijimtarinë e tyre. Me shumë halle ajo revistë mundohet të mbijetojë në sajë të kontributeve të miqve tanë dhe shkon deri në SHBA, Kanada e gjektë, për të përcjellë, ashtu me halle, vlerat kombëtare dhe veçanërisht problemin çam, tani pas shpalljes së Kosovës të pavarur.

Unë si atdhetar nga Kosova e ti, atdhetar shqiptar, nga Maqedonia, siç thua, në faqen tënde, e dimë se sa e vështirë është të mbijetosh kur trajton çështjen shqiptare. Shikoji mirë kontributet e Qemal Velija Ulqinit, Axhem Çapoe Fatos Rrapaj Labit se si lodhen njëlloj si Namik Mane Çami, si tërë çamët për Çamërinë, dhe askush nuk di t'ia dijë për ta, ve] kësaj reviste.

Duke lidhur faqet e tyre edhe me faqen e revistës “Krahu i shqiponjës”, nuk është bërë ndonjë lidhje elektrike e paligjshme që të vijë KESH shqiptar e ta presë. Nuk është as çështje reklame se kjo revistë, pasi botohet me shumë mundime, shpërndahet falas për ata që kanë sy e veshë për çështjen shqiptare. Shikoje njëherë “gjeografinë” e bashkëpunëtorëve të saj dhe do të kuptosh se nuk ka asgjë personale te kontribuesit e saj.

I nderuar Përdoruesi:Puntori, besojmë se do t’i riktheni lidhjet në faqet e miqve tanë ashtu siç i kanë vendosur bashkëpunëtorë të ndryshëm të Enciklopedisë së Lirë Wikipedia!

Me konsideratën më të lartë vëllazërore!

Vllau nga Kosova

Përdoruesi:Xanxari

Më 4 shkurt 2008

Ju lutemi krijoni dhe një Category: Disidentë shqiptarë me Arbnorin, Kodrën, Trebeshinën, Xhaferrin, etj.

Pershendetjet e mia i nderuar Përdorues:Xanxari,
përpjekjet e mia vullnetare këtu janë pozitive po aq sa të juajat. Shpresoj se keni mirëkuptim.
Në Wikipedia si burime të të dhënave merren ato të cilat kanë të bëjnë direkt me një temë. Duke iu vënë pas kësaj rregulle unë kam larguar lidhjen [http://krahuishqiponjes.blogspot.com Krahu i shqiponjës] nga artikujt të cilët kishin të bënin me personalitetin në fjalë. Këtë e kam bërë sepse ajo faqe nuk ka të bëj me një person të caktuar, por siç thoni dhe ju, është një revistë dhe kjo revistë dita ditës rritet, zgjerohet dhe ndoshta në faqen e sajë kryesore mund të ket dicka mbi ose nga personat tek të cilët është vendosur kjo lidhje, e ndoshta jo. Ky labilitet e bën burimin e marr të pa qëndrueshëm si referencë (lidhje e jashtme) e një pesoni ose artikulli.
Sado që të jetë lidhje e dashur nëse nuk plotëson nevojën për të sqaruar një artikull atëherë nuk i takon atij artikulli.
Sugjerim: Unë e di që këto lloj web programimi si blog etj kan lidhje arkivi të cilat janë të qëndrueshme dhe nuk ndryshojnë (përveç nëse grisen), pra lidhni këto lidhje arkivi tek artikujt e personave. Ja si shembull po e marr artikullin Qemal Velija dhe po e rregulloj, ashtu që ju dhe miqt tuaj të mundë t'i rregullojnë artikujt tjerë si dhe ata artikuj që mund të krijohen në të ardhmen e që mund të ken të bëjnë me revistën.
Respekt. (Puntori 4 Mars 2008 15:19 (UTC))

Tung dhe pershendetjet e mia. Tekisha lut qe ta kontrollosh artikullin per vendbanimin Kokaj, me duket se duhet pemirsuar, per shkak te ndryshimeve te fundit. Eshte fjala per nji pjes te futur te shtuquajtur Personalitete publike. Flm ne mirkuptim.Planeti 8 Mars 2008 14:18 (UTC)

Tung. O jam para 1 "laptopi te hamamit" e sun po punoj rahat se skam as maus as tastatur ekternal. Nese muj me bo dicka po baj nese jo shnosh dit tjeter. (Puntori 8 Mars 2008 14:29 (UTC))

Ok Tumg flm.Planeti 8 Mars 2008 14:33 (UTC)

Per ndryshimetRedakto

I nderuar z. Puntori Kam kontakt të përditshëm me Wikipedian. Më ka ndihmuar jashtëzakonisht në punën time (merrem kryesisht me përkthime) dhe prandaj më lindi dëshira që të kontribuoj edhe unë sadopak në rritjen e cilësisë së saj. Përdor Wikipedian ne gjuhë të tjera, ku niveli në përgjithësi është shumë i lartë, dhe këtë gjë dua të shikoj edhe te Wikipedia shqipe. Treguesi i parë formal është drejtshkrimi. Pajtohem me ju kur thoni se duhen ndryshuar 1000 artikuj për hir të një korrigjimi në një artikull të vetëm, por besoj se do ta keni parasysh për të ardhmen. Shoh se bëni një punë të lavdërueshme. Që Wikipedia shqip të jetë në lartësinë e simotrave të saj në gjuhë të tjera duhet të përpiqemi të gjithë duke pasur parasysh, besoj, dy gjëra: formalisht të jetë pa gabime drejtshkrimore dhe esencialisht të ketë informacion cilësor dhe neutral. Faleminderit për vërejtjet tek mesazhi juaj.

FalimenderimRedakto

Ju falimender për hapjehn e galeris për Fshatin Vërbjan(Rostushë)Po kstu e ka hakun po un nu mundi me i rregillu edhe me vjen rond se u bezdisi edhe juve e lexova edhe diskutimin Falimender per ndihmën tuaj. Rizvani --pun pun nat e dit për me pa pak drit 9 Mars 2008 19:44 (UTC)

per perdorimin e - ë, Ë, ç dhe ÇRedakto

Si ja kalon Punetor e lexova komentin qe me kishe lene per perdorimin e ë, Ë, ç dhe Ç ne fakt sinqerisht nuk kam dhe aq kohe te merrem me zevendesimin e te gjithe germave, po di nje gje qe ne shqipen e shkruar sidomos versioni on-line perdorimi i germave te mesiperme nuk eshte dhe aq i nevojshem, per kete arsye dhe nuk i kam dhene dhe aq rendesi.

Nejse te uroj pune te mbare dhe gjithe te mira...

Pershendetje,
Po e di se online ne per disa gazeta, neper shume web faqe edhe neper forume nuk perdoren shkronjat shqipe ë, Ë, ç dhe Ç, por ne enciklopedi duhet perdorur sepse eshte gje shume me serioze se keto qe ceka me siper. (Puntori 10 Mars 2008 10:33 (UTC))

njësi administrative të shqipërisëRedakto

Shiko se po më duket Komuna nuk ka më Shqipëri. Unë kam mendu për të gjetur një emrues të përbashkët të njësive administrative, por kam dështu, si duket më kanë munguar njohurit në këtë lëmi. Kam ardhr në përfundim se pika zero (piknisja) e njësive administrative të një shteti duhet të jetë kvendi i një njësie administrative teritoriale që në Kosovë thirret "komuna" (ndoshta ka kuvende edhe nën këtë njësi që unë nuk e di). Si duhet të shkohet më tutje nuk e di. Po më duket që një premje/kufizim duhet të bëhet mes kuvendeve autonome (njësi shtetrore) dhe kuvendeve të varrura plotësisht nga qendra. Në Shqipëri ende nuk kamë mundur të kuptojë çka është gjithë ajo "byrokraci". --Hipi Zhdripi 15 Mars 2008 03:02 (UTC)

Ndoshta është thjeshtë Bashkitë nuk kanë të bëjnë me atë që ne e mendojmë por me ekzekutivin ose gjykatat. Më duket edhe në Francë është një sistem i till.

Kur po menojë, po më del që duhet të bëjmë edhe ne dallimin në mes të ndarjeve organizuesve të jetës së banorëve pa pushtet dhe "hyqimetit" që e ka pushtetn në dorë.--Hipi Zhdripi 15 Mars 2008 03:12 (UTC)

Pershendetje
Kerkoj ndjes per pergjigje te vonuar, por kete kohe kam qen i shkeputur nga wikipedia per ate dhe skam mundur te te pergjigjem.
Te dhenat e radhitura ne njeri administrive sic jan tani tek ato te Shqiperise jane te marra nga ketu: [5] dhe [6] (Puntori 24 Mars 2008 18:44 (UTC))

Sofia RotaruRedakto

Hello, could you help please to translate at least the introduction of the article Sofia Rotaru from English for example. Thank you very much in advance. I could help you to translate an article of your choice in Russian, Romanian or English--83.202.7.134 25 Mars 2008 20:20 (UTC)

Ok, I'll try when I'll have time. (Puntori 26 Mars 2008 10:05 (UTC))

PermirsimRedakto

Ju lutem per figuren Fli palicenc ne qoft se mundet rregullonie ju per mu se un nuk e kam e qart se si duhet me u rregullu. Shum Falimender nga un Perdoruesi Rizvan.

Nese din se ne ndonje web faqe ka foto (ose ju keni foto tuajen) me tematike te tille dhe ajo foto eshte e lejuar, merreni dhe kete qe e keni ngarkuar zevendesojeni me ate. Nese jo atehere duhet grisur. (Puntori 2 Prill 2008 11:10 (UTC))

Figurat dhe trandferimi i tyre në CommonsRedakto

Pasi që ligjet e përdorimit të figurave nuk janë për gjithë botën njëjtë duhet që të ndërmmarrim diçka në këtë drejtim. Shkurt shqip, ka figura që për përdorim brenda "botëkupimit shqptar" personat i lëshojnë në përdorim, por vetem përbrenda kësaj ata tolerojnë në të mirë të informimit të brendëshem. Në rastë se nuk ndërmarrim një hapë të till për parandalimin që figurat e tilla të transferohen në projekte tjera, atëherë duhet të i grisim.

Unë mendova që të reagojmë sigur se ek Wikipedia Gjermane duke ju kujtuar përdoruesve të tyre se figura është e lejuar për përdorim vetëm për sq.wikipedia pasi që ligjet e projekteve (shteteve) tjera nuk janë kompatibel me ligjet e figurave në sq.Wikipedia.--Hipi Zhdripi 3 Prill 2008 23:55 (UTC)

Ne jemi "fort te pa marem vesh" ne drejtim te kuptimit te paralajmerimeve. Per ate mendoj se posa t'i fusim ne wikipedia dhe ti lidhim me artikuj perdoruesit do te ndjehen te lire pa i lexuar fare paralajmerimet te i marin figurat dhe t'i llogarisin jo vetem te lira por edhe "te tyre". (Puntori 4 Prill 2008 10:40 (UTC))
Kurse ajo cka me pelqen me se shumti eshte "tharja" e wikipedias shqip nga figurat dhe llojet e tjera te skedave sikur qe kan bere tek wikipedia spanjolle (0 skeda) e qe e kan reduktuar dukshem suedezet (160 skeda) e portugjezet (655 skeda). Bile nese nuk do te me merrnin per te marre do ta kisha propozuar largimin e formes qe mundeson ngarkimin e skedave dhe funtjen ne at vend te nje udhezuesi per ngarkim tek Commons dhe ngadal dale grisjen e skedave nga wikipedia shqip. Kjo na e ben te mundur clirimin nga shume pergjegjesi dhe na i largon kokecarjet me skeda ngarkuese. (Puntori 4 Prill 2008 10:46 (UTC))

Jo mër pse. Figurat vendosen ashtu që kopjimi i tyre në projektet tjera të ndalohet. Thjesht, ligjet e Shqiprisë nuk janë kompatible me ato të "Commons" dhe projektet tjera. Kur kjo shenjë të vendoset atëher edhe ngarkimet e mundshme në projekte tjera mund të ç´bëhen.--Hipi Zhdripi 4 Prill 2008 12:38 (UTC)

Upsss!!! Nja kështu ja kanë bërë gjermanët.!!! Ti po ja bon, për inat të nuses m´dektë djali--Hipi Zhdripi 4 Prill 2008 12:40 (UTC)

TemelkoRedakto

Здраво. Сакам да те замолам нешто - можеш ли да го преведеш од албански на македонски (или на англиски, ако ти е полеко) овоj текст. Ако имаш време, разбира се :-). Благодарам предварително.

Kristo Themelko U lind në fshatin Vërnik, të lokalitetit të Bilishtit më 18 prill të vitit 1915. Në vitin 1934. Pranverën e vitit 1937, zgjidhet në udhëheqjen e Degës së Tiranës të këtij Grupi, së bashku me Qemal Stafën, Hero i Popullit dhe Vasil Shanton, po Hero i Popullit. Qershori i vitit 1945 do ta gjente Kristo Themelkon të larguar nga ushtria. Gjatë punimeve të Kongresit të parë të Partisë në Tiranë nga 8 deri më 22 nëntor të vitit 1948 i akuzuar si antisovjetik, projugosllav e përjashtojnë nga Byroja Politike, shkarkohet nga detyra e drejtorit të Drejtorisë Politike dhe lirohet fare nga ushtria. Në votimet e para për në Kuvendin Popullor, Kristo Themelko u zgjodh deputet dhe për veprimtarinë e tij në Luftën Antifashiste Çlirimtare.--Miko 4 Prill 2008 14:00 (UTC)

Здраво, ај ке го преведам на брзина а ти коригирај го. Го видов ова статија (не сум го приметил порано) и не мислам оти треба да ја внесеш во МК википедија оти е крш работена. Сепак ке ти го преведам.
Кристо Темелко се роди во село Врник, Билишти во 18 април, 1915 година. Во пролетта на 1937 година се избра водник во Тирана заено со Ќемал Стафа и Васил Шантон, Неродени Хероји. Пролетта на 1945 година го најде Тими Митко отстранет од армијата. Во текот на активноста на на Првиот Конгрес на Партијата во Тирана од 8 до 22 ноември 1948 година, обвинет ѕа антицовјетик и пројугослав го отстранија од Политичкото Биро, се отсрани од работното место како директор на политичката дирекција и се отстрани и од армијата. Во првите иѕбори на народното собрание. Кристо Темелко се иѕбра пратеник ѕа неговата активност ѕа време на антифашистичката ослободителна борба.
((Батка, кај го најде обаа статија, се уморив со адаптација / иначе статијата не е во ред :D))
Поздрав (Puntori 4 Prill 2008 14:27 (UTC))
Од Тирана Обзервер е статијата [7]. Благодарам - ако сакаш нешто на бугарски - заеш каде сум.:-))--Miko 4 Prill 2008 14:30 (UTC)
Ок, фала ти. (Puntori 4 Prill 2008 14:36 (UTC))

Admnistrator në WikiBooksRedakto

Me këtë po bëjë kërkesen që të jemë administrator në Wikiboocks.

Upss!!! Atje jamë më i përqëndruar për momentin dhe më duhet kjo e drejtë, pasi që mendojë se edhe e kam meritu.--Hipi Zhdripi 5 Prill 2008 01:12 (UTC)

Meritat ti cakton populli. hahhahahahhahahah.
Atje nuk kemi burokrat, beje kerkesen, thirr nga ketej po ti bejm disa vota dhe pataj percjelle kerkesen tek wikimedia.
Bile mir eshte edhe nje Burokrat te e zgjedhim atje. A i ke meritat? hahahhahah.
seriozisht, bej kerkes direkt per burokrat dhe po te votojme. (Puntori 5 Prill 2008 15:33 (UTC))

Po une as nuk di mi bo kërkesen. Po nejse m´duhet me provu. A e di adresen ku bohet kërkesa?--Hipi Zhdripi 5 Prill 2008 17:36 (UTC)

Beje ketu kerkesen per administrues/burokrat, merri votat tona, pastja beje kerkesen ketu duke referuar linkun se ku je i votuar ashtu qe stjuardet te shohin votimin. (Puntori 7 Prill 2008 07:37 (UTC))

sq:Wiki projektetRedakto

Tung ! Tek sq:Wiki Projekte të redaktorëve për gjeografi eshte krijuar nji projek per katunde pse mos te jete projekt per fshatrat. sdi sa kam te drejte, më permirëso.Planeti 7 Prill 2008 11:06 (UTC)

Drejt të të them nuk e di se për ciët projekte e ke fjalën. Ma posto një nyje të e shoh se për cka bëhet fjalë dhe pastaj të përgjigjem më qartë. (Puntori 7 Prill 2008 11:15 (UTC))

Portali gjeograsfia WikiProjektesdi së të them ndryshe.Planeti 7 Prill 2008 11:26 (UTC)

Po e verejta. po ti krijoje nje projekt ja ketu Wikipedia:Projekti_Fshatra. Perndryshe diskuto me Danin se aj eshte marr me shume me kto pune. (Puntori 7 Prill 2008 11:35 (UTC))

Tung. me duket se e rregullova .ponuk dashta te shes mend.Planeti 7 Prill 2008 11:48 (UTC)

Komunat e Malit te ZiRedakto

Plava dhe komuna e Plaves Do ta rregulloj nji dit tjeter kuptova se qka duhet te behet Planeti 7 Prill 2008 12:36 (UTC)

Meqe ke informata dhe njohuri mbi vendbanimet e Malit te Zi atehere krijo artikuj per te gjitha komunat e malit te zi. Keshtu qe mos te perzihen informatat qe i takojn komunes dhe informatat qe i takojne qytetit. (Puntori 7 Prill 2008 12:38 (UTC))

Tung! Nëse ke mundesi ta nderrosh emrin Komuna Bari në atë Komuna e Tivarit . flm. Planeti 8 Prill 2008 09:17 (UTC)

I kam marre nga gjuha boshnjake vendbanimet shqiptare në komunen e tivarit.Planeti 8 Prill 2008 09:48 (UTC)

Po, me te drejt e ke, une kam ber gabim. E kam lexuar gabimisht (me shpejtesi). (Puntori 8 Prill 2008 10:28 (UTC))

Të lumtë. Planeti 8 Prill 2008 12:37 (UTC)

Grise artikullin Komuna Gucisë, Gusia nuk eshte qender komunale.Planeti 8 Prill 2008 13:48 (UTC)

Kategorizimi globalRedakto

Për kategrizimin e shkrimtarve, këngëtarve etj. duhet të gjendet një zgjidhje globale. Aty ka dy munëdsi të drejta, sipas kombit, ose sipas shtetit. Nëse bëhet sipas shtetit atëherë duhet të kehet parasyshë që trajta p.sh. kosovar nuk funksionon për gjitha shtete apo ma mirë të themi nuk është e njohur për të gjitha shtetet e botës.

Për mendimin tim : nëse i ndajmë sipas shteteve atëherë edhe duhet të dallohet d.m.th duhet të përdoret Nga Kosova dhe përdorimi i trajtës "kosovar" sjellë me vete shtrembërime. Pra ose Shtetas i Kosovës ose "Sh. i Kosovës" (Sht. i Kosovës). E di që nuk i shkonë aq përshtati dyzenit por natyra është e till.--Hipi Zhdripi 8 Prill 2008 12:54 (UTC)

Une fillova kategorizimin .. kosovarë, pasiqe wikipedia eshte shqip dhe shfrytezuesit e shumte jane shqiptare. Sipas mendimit tim strukturen e tanishme te kategorizimit te personave nuk duhet nderruar, por perkunder kesaj duhet patjeter te ndahen shqiptaret dhe te kategorizohen edhe si komb edhe sipas shteteve ku veprojne.
Mendoj se ja vlen te thyhet rregulli per te ofruar lehtesi, kurse sa i perket personave jo shqiptare mendoj se ska nevoje te kategorizohen sipas shteti (sepaku jo tani). (Puntori 8 Prill 2008 13:09 (UTC))

Zakonisht në të folur përdoret gjerman, holandez, suedez etj. Kjo në bisedë të lirë edhe është logjike sepse vetëkuptohet, mirëpo në biseda të shkruara e në tekste mësimore duhet të përdoret korrekt shtetas gjermam, shtetas holandez, shtetas suedez përndryshe nuk ka kuptim.

Sa i përket përkatësis etnike, atëherë ajo është krejt diçka tjetër. Kjo diçka tjetër, vetëvetiu nënkupton kategori tjetër. Gabimet që mund të lindin në gjuhen e shkrume shqipe janë gabime të personave dhe jo të gjuhës. Këto gabime, shpeshë rrjedhin nga mosdija e më shpeshë nga demelia (Sikur gabimet e mia).

Le ta shikojmë këtë punë nga një këndëvështrim tjetër. Po e shikojmë si kjo të ishte dilemë e bimëve, ku shpeshë populli për një kategori të caktuar përdorë emërtimin e një anëtari të asaj kategorie. I njajti sistem i sorrtimit dhe kategorizimit duhet të vlejë edhe këtu. Përndryshe dardhës do ti themi mollë vetëm sepse ajo gjendet në shporten ku ka më shumë molla, e ky nuk është qëllimi jonë.

Upsss!!! Edhe pse kësaj dardhe mund të i ketë hyrë era e mollës, prap se prapë ajo është dardhë përderisa fara e saj nuk kryqëzohet me një farë të mollës. RISI!!! produkt i ri DARDHMOLLA në tregë. ahhahahha--Hipi Zhdripi 8 Prill 2008 23:18 (UTC)

Sa i përket përemrit (me gjasë mbiemër po i thojkan)apo çka i thonë këtyre në gramatik "gjerman", "kosovar", "austriak" - për mendimin tim mund ta përdorim vetë për organe, institucione etj. shterore por kjo do të ishte gabim që në vend të Shetasit të Kosovës të përdoret kosovar e ngjashme është me Shtetasit e Austrisë, Shtetasit e Ukrainës etj. etj. Si thashë shtete mund ti krahasojmë si "korpa", individët nuk mund të krahasohen me "korpën".--Hipi Zhdripi 8 Prill 2008 23:24 (UTC)

Problemi me një shqiptarë Shtetas Austriak i cili është bërë i njohur në botë si artist. Në tekste mësimore korrekt duhej të ishte shqiptar dhe artist austriak, sepse ai është arrdhë në jetë nga nona shqiptare por shkollen e artistit e ka austriake. Këtu vërehet dallimi kjartë ku shtetësia vije si mbiemër ndërsa kombësia nuk ka mbiemër.

Hmmm, ta them te drejten edhe pse eshte e pa drejte une prap se prap mendoja se ne do te heshtnim per momentin mbi keto gjera (edhe pse te rendesishme, keshtu per te pritur nje perdorues te zellshem te i kryente :D).
Pa dyshim kjo duhet te behet keshtu si thua, dmth ne bazë të shtetësise, sepse vetem aty nuk gabohemi me shqipen e shkruar.
Ajo qe me ka penguar gjate kohe eshte se ne nuk kemi "fuqi puntore" dhe ne anen tjeter jemi mesuar te shkrujme kategorite ne baze te kombesise.
Kete teme mendoj duhet te e hudhim ne Kuvend dhe te e diskutojme dhe te vendosim se si do ti emertojme. Pastaj realizimi teknik nuk do te jete shume i rende sepse riemerimi i kategorive mund te behet me robot. (Puntori 9 Prill 2008 07:40 (UTC))

Komuna e UlqinitRedakto

Tung! shiko behet fjalë per dy vendbanime ne komunene e Ulqinit Kruta dhe Krutë, nuk e di mis e ke perzi(pshtjellu)Planeti 9 Prill 2008 09:57 (UTC)

Jo jo nuk i pshtjellova por i zhvendosa njera eshte Kruta dhe tjetra Krutha sepse tek kjo qe ishte me pare Kruta ishte e shkruar ne kllapa: shqip: Krutha, pra meqe shqip krutha atehere e shkruajm Krutha. (Puntori 9 Prill 2008 10:03 (UTC))

About The WikiBook http://sq.wikibooks.org/wiki/Jeta_dhe_Vdekja that you were editingRedakto

I've found some mistakes in the Arabic texts of the Quranic verses quoted. I suggest copying them from a reliable source and through revising them by someone fluent in Arabic. Some of the mistakes were clear and some were subtle (like the position of the "hamza" character or whether or not to draw it). Thanks!

I have just copied the book from other source and I don´t understand arabic at all,but I can copie the verses from online Qur´anic sources and paste in this article.
Thank you for the sugestion and correction.
Assalamu Alejkum. (Puntori 14 Prill 2008 20:29 (UTC))

AdminRedakto

Allo Puntor, une jam Muhi, e kam ni pyetje..qysh mund ta kanditoj per Admin? --XXx kosovarian badboy xXx 2 Maj 2008 10:16 (UTC)

Shih rregullat tek Wikipedia:Administruesit. (Puntori 2 Maj 2008 10:20 (UTC))
Duhet te kesh sepaku 500 editime ne artikuj. Kurse ti tani ke 42. (Puntori 2 Maj 2008 10:22 (UTC))

Fshatra në maqedoniRedakto

Leji njëher se jam tu i korigju me robot . pataj ndyshoj ti si mendon që është më mirë. tung --bet_0 4 Maj 2008 13:15 (UTC)

Ok. (Puntori 4 Maj 2008 19:39 (UTC))

tash mundesh me ndryshu sa të mundesh :) . Përveç kategorisë Fshatra në Strugë (nuk po do me e ndryshu diçka roboti, e provoj naj herë tjetër) më duket mirë janë tash. Nëse mendon se duhet ndryshu diçka trego, ndoshta bëhet më lehtë me robot. tung —bet_0 4 Maj 2008 19:45 (UTC)
Me shkoj mendja. Une e kam ba : Fshatra ne Komunene e ..., kjo Komunen a mos po a ma drejt me e ba komunen? Si thu? (Puntori 4 Maj 2008 19:52 (UTC))
E pashe se i ke nderru, mirpo me e drejt eshte me qene kategorite: Fshata ne Komunene e ...., dmth me i ndra sipas komunave. Dhe vetem nje kategori i bie Fshatra ne Komunat e Shkupit (sepse ka me shume se 1 komune). (Puntori 4 Maj 2008 19:55 (UTC))
Edhe une mendova me e bo ashtu dhe me të drejt ashtu duhet, mue personalisht mu duk pak e komplikume. Nëse mendon se duhet me e bë ashtu nuk është problem, vetëm bë ni zë. tung --bet_0 4 Maj 2008 20:13 (UTC)
Vertet eshte e komplikume per kerkim por e lehte dhe e kuptueshme kur shihet kategoria. Ndarja komunale e fshatrave mendoj se eshte ndarja e vetme e drejte. (Puntori 4 Maj 2008 20:16 (UTC))
S'të kuptoj, ti je për: Fshatra në Komunën e ... ? Shkova të flej tash si do që të jet përgjigjja jote. tung --bet_0 4 Maj 2008 20:21 (UTC)
Fshatra në (k)Komunën e ... (Puntori 4 Maj 2008 20:23 (UTC))

rradhitja e alfabetitRedakto

A mundesh me shiku dikund ne Mediawiki, ku e bojn rradhitjen e alfabetit. E kam fjalën për rradhitjen e faqeve sipas shkronjave në kategori etj. Për momentin shkronjat ç dhe ë rradhiten pas z, me siguri sipas alfabetit anglisht. shembull konkret Fshatrat në Maqedoni, Ç radhitet e fundit pas Z. Kam kërkuar deri tash po nuk kam gjet diçka, duhet me i pyet developer në Mediawiki. Unë nuk jam edhe aq me anglisht për me pyet ne Mediawiki. tung --bet_0 11 Maj 2008 11:37 (UTC)

Drejt me te than me ka ra ne sy, kjo "pa rregullsi" sa i perket wikipedias shqip, por nuk e di se si mund te rradhiten shkronjat ne kategori. Ok se une do te interesohem dhe te kontaktoj me ndonje "kujdestar" dhe te tregoj. tung (Puntori 11 Maj 2008 11:39 (UTC))
Ja ketu ia lash porosine nje "kujdestari" . (Puntori 11 Maj 2008 11:48 (UTC))
Presim çka bohet. tung --bet_0 11 Maj 2008 11:50 (UTC)
Dhe ketu tjetri "kujdestare". (Puntori 14 Maj 2008 12:37 (UTC))

Pune e Paqme te WikiBooksRedakto

Rrofsh per rregullimet!!! Pune te mbare. --Lagoon 13 Maj 2008 09:34 (UTC)

KerkeseRedakto

deshta te ju pershendes shum nga zemra por nese ka mundesi dyqish mu lidh me nadir muren se kam nje hall qe dua ti tregoj qe te me ndihmoj ai mua adresen ketu kulleri_boy_8@hotmail.com

Emri i nje perdoruesiRedakto

Tjeta Puntor! EagleBot i dha nje "Tung" nje perdoruesi me emer User talk:Kyoko scheisst in öffentliche Telefonkabinen.. Meqe di gjermanisht (de-2), mund te me thuash nese ka ndonje fjale ofenduese, ose spam, ose gje tjeter? --Eagleal  13 Maj 2008 22:25 (UTC)

Po, ka fjalen scheisse kurse ID e plote e tije don te thote: Koyoko ka dhier ne kabine telefoni publike. .
P.S. E bllokova ID. (Puntori 14 Maj 2008 07:17 (UTC))
OK Faleminderit. Paska fantazi per ID :) --Eagleal  14 Maj 2008 10:47 (UTC)

CategoriesRedakto

Unfortunately, you cannot influence the order of the letters in categories. The sorting is done by the database using Unicode, so it is an upstream bug. Namely, when the MySQL gets updated on Wikimedia servers, this bug will be fixed. Many projects have the same problem, but we can just hope that it will be fixed soon. --Dungodung 14 Maj 2008 15:18 (UTC)

Thank you for the answer. (Puntori 14 Maj 2008 20:25 (UTC))

WikiboocksRedakto

Do të ishte mirë që projekti të thirret Wikilibri.--Hipi Zhdripi 17 Maj 2008 00:26 (UTC)

Për këtë shiko: anglo-saksonisht [8]; katalançe [9] etj. Nndër shqiptarët fjala Buk nuk përshtatët mirë.--Hipi Zhdripi 17 Maj 2008 00:29 (UTC)

Po, e pash edhe tek te ajo kroate, mendoj bile me e drejte eshte te emerohet Wiki Librat ose sido qe te vendosim, por me cdo kusht fjala Book te zevendesohet me fjalen liber. Puntori 17 Maj 2008 01:22 (UTC)
Shihe kete Puntori 17 Maj 2008 02:06 (UTC)

Për nga tingëllima Wiki Libri përshtatet më mirë.--Hipi Zhdripi 17 Maj 2008 02:17 (UTC)

DekorataRedakto

Puntori, Faleminderit per dekoraten. Shume e bukur me sjelli buzeqeshje. :-)) --Zeke 23 Maj 2008 10:14 (UTC)

Kur e sheh me thell punen shihet se duhet qe ty te te vijne faliminderimet sepse ti ke bere aq pune ne sq.wiktionary edhe perkunder asaj se nuk kontribon askush pervec teje akitivsht atje.
Pershendetje. (Puntori 23 Maj 2008 12:27 (UTC))

Figura:Azem_Maksutaj.jpgRedakto

Hey, you've uploaded the picture Figura:Azem_Maksutaj.jpg at the end of the march. Now i would like to use it on the german wikikipedia, but i'm not really sure that the license of this picture is right, because it looks like a photo for the press to me, but as license i see it's public domain. But for this i found no raison. So I would like to ask that the license-status is ok or that it can moved to the wikicommons when you add some datas (like the permission or so)

Greetings from Winterthur, Switzerland (hometown of this thai-kick-boxer) --Fundriver 3 Qershor 2008 14:45 (UTC)

That picture is takeng from here http://www.azem.ch/Gallery_azem_yourself.htm and it seems that it's public. Puntori 5 Qershor 2008 12:04 (UTC)
Ah ok... in the practice you need in the wikicommons and in the wikipedia DE a compliance from the photo-owner (Azem Maksutaj would I say) and when you have it you must give the e-mail with the realase of the picture in a opensource-license or to public domain to the OTRS-System of Wikipedia. But you have to decide what you make with the photo, but so it's not free because the owner has rights at the image I think without to know the excact albanian right... Greets Fundriver 5 Qershor 2008 21:37 (UTC)
Haha in real we have all rights and no right. Puntori 6 Qershor 2008 10:18 (UTC)
In those cases we contact the owner of the photo and then if he /she gives the right we take and pucblic in sq.wikipedia. So if you whant it in other wikipedias contact the owner and then you can do what ever you whant. Puntori 6 Qershor 2008 10:20 (UTC)

Multi WikiRedakto

Pershendetje deshta me te pyet si eshte puna e ketyre BOT-aave qe i vendosin keto Multi Wiki, sepes ku kam shkruar per kometat asnje akoma nuk eshte (multi wiki po mendoj)... edhe pse ka kaluar qe nje kohe qe i kam shkruar?(p.sh. [10]). Pune te mbar. Niki007 --

Meta than te drejten,botat asnjehere nuk i kam percjell, pyete Bet0, aj ka bot e e di ket pune ose EagleAl aj gjithashtu i percjell keto pune. Puntori 6 Qershor 2008 10:17 (UTC)

Bot flag edhe stampatRedakto

Tungjatjeta Puntori, A ke mundesi me i hedhe nje sy faqes time te diskutimit tek WikiFjalori lidhur me Bot flag edhe Stampat, te lutem? Isha e zene shume keto dite! Per bot flag nese mendon se eshte ide e mire atehere e pyesim zog i vogel si tha Pleshti. Kurse, per stampat shih cka duhet te behet nese ke mundesi, te lutem? Faleminderit, --Zeke 8 Qershor 2008 09:28 (CEST)

Tung,
u kry. Puntori 9 Qershor 2008 13:32 (CEST)

BurokratRedakto

Urime Puntor, tani ke privilegjet e burokratit sipas votimit. Nëse ke pyetje më thuaj. Dori | Diskuto 11 Qershor 2008 03:59 (CEST) ~:Flm, OK Puntori 11 Qershor 2008 23:14 (CEST)

UrimeRedakto

Urime detyra e re e burokratit... Pune te mbar--Niki007 11 Qershor 2008 23:26 (CEST)

Falmenderit, gjithashtu edhe per besimin Puntori 11 Qershor 2008 23:36 (CEST)

Burokrat edhe tek WikiFjaloriRedakto

Baba Puntori, :-) Je bere burokrat edhe tek WikiFjalori. Shiko aty tek faqja juaj e diskutimit te ka bere nje invitation Zogu i vogel. Urime dhe pune te mbare. --Zeke 17 Qershor 2008 19:26 (CEST)

FLM per besimin qe keni ne mua. Puntori 18 Qershor 2008 08:56 (CEST)

Vikilibri Tekste mësimore dhe LibraRedakto

Çdo libër është tekst mësimorë, mirëpo prap se prapë ka dallim dedikimi i tyre. Duke shfletu projektet tjera , mu dukë se ata krijojnë vetëm tekse mësimore. Mirëpo në anglisht për dallime e kanë edhe projektin "UNI", ku po më duket i fusin librat. Për këtë mendojë se për ne do të ishte mirë që të vendoset një "murë" i klasifikimit të përgjithëshem në mes të librave me strukturë mësimore dhe struktur mbledhje njohurish të përgjithëshme. Tekste e formave të dokumenteve, ata që kanë hapë projektin e vikiburimet le t'i bartin vetë.--Hipi Zhdripi 21 Qershor 2008 04:00 (CEST)

E kam verejtur kete, por disi nuk me duket e logjikshme te llogaritet si wikilibri e te ket vetem tekste mesimore, kurse wikiburime te ket libra. Kjo ska kuptim, mua me duket si kjo paraqet nje peshtjellim te 100%. Wkilibri duhet te ket libra kurse wikiburime te ket materiale tjera (artikuj gazetash, studjime e botime te ngjashme si keto). Ne anen tjeter une kam verejtur se Bibla, verzioni i Mbretit Xhejms gjendet ne en.wikibooks, nese ky nuk eshte liber cka eshte? . Une nuk do te jem ne pajtim qe materialet tona te barten ose te shperndahen disa ne wikibooks disa ne wikiburime, nese merret vendimi te transferohen nuk do te marr pjese ne transferim sepse me duket veprim i pa pranueshem. Ne anen tjeter mendoj se nuk eshte vendim i mire kjo qe kan ber en.wikipedia e inicuar nga wikimedia. Puntori 22 Qershor 2008 00:03 (CEST)
Të lutem shikoje seksionin e fundit tek kuvendi --Cradel 22 Qershor 2008 00:10 (CEST)

Wiki burimi nuk e di se çka është (mundem me marr me mend). Kjo nuk ka qenë brengë e imja pas hapjes së viki burimit por nga koha kur e kam parë që librin : Dua të di, e ke plasuar tek një rubrik që në atë kohë nuk e kam kuptu saktësisht pse (nuk më ka pengu por kurreshtja). Duke e ndjekur shkakun e sidomos pas motove që janë propozuar "mëso lirë ....", ndërsa une e kam propozu "lexo lirë, ..." e kam kuptu dallimin . Në faktë nuk është dallim edhe aq i vogël. Prej një romani mund të mësosh ose të mos mësoshë dhe prap se prap e lexon, amo prej një teksti mësimorë pritet që të merret një mësim dhe leximi është vetëm një vegël për qëllimin.--Hipi Zhdripi 22 Qershor 2008 01:47 (CEST)

Si do që të jetë kisha propozu që për tekstet mësimore, librat të titullohen me "Vikilibri" të tjerat mbeten ashtu si janë se b.f. Vikikurani e Vikibibla nuk janë edhe aq estetike për njezit që ju kanë faluar atyre librave besimin.--Hipi Zhdripi 22 Qershor 2008 01:53 (CEST)

Upss! Po më duket as një projekt i librave të vikipedias nuk e ka idenë se si do të duket në fund. Për këtë duhet ta zgjedhim rrugën "vet e vet e bon çysh dinë vet".--Hipi Zhdripi 22 Qershor 2008 01:59 (CEST)

Kete: Si do që të jetë kisha propozu që për tekstet mësimore, librat të titullohen me "Vikilibri" të tjerat mbeten ashtu si janë se b.f. Vikikurani e Vikibibla nuk janë edhe aq estetike për njezit që ju kanë faluar atyre librave besimin.--Hipi Zhdripi 22 Qershor 2008 01:53 (CEST) nuk e kuptova aspak.
Po, pajtohem se ne duhet te veprojme vete ashtu si e njohim mendjen tone dhe kulturen tone te te mesuarit e te vepruarit. Sido qe te jete une mendoj se ne nuk duhet as te mendojme qe wikisource ekziston, por te perqendrohemi qe tegjitha tekstet mesimore, botimet e librat te i postojme ne wikibooks gje qe lehteson te kerkuarit nga ana e lexuesit. (speaku une mendoj keshtu) Puntori 22 Qershor 2008 02:24 (CEST)
Do të ishte mirë të përcjellish veprimet që jamë duke i ndërmarr ndoshta ke diçka për të plotsuar. Pasi që une nuk e kamë përgegjësinë (dhe nuk dua të kemë, nuk jam pedagogë) mund të krijojë vetem libra për paranjohuri ose për-masnjohurive (shkalla I ose III). E mendojë që shumica e redaktuesve do të krijojnë brenda këtyre zonave. Zona e dytë le të jetë për viki libra mësimorë. Këta libra punohen me seksione. Për planin se si duhet radhitur tekste mësimore do të ishte mirë të pyesim për ndihmë mësuesin. E kemi një këtu. --Hipi Zhdripi 26 Qershor 2008 00:55 (CEST)

Licensimi i hartaveRedakto

Peshendetje. Kam punu disa harta por jam duke e perpune edhe nji ,por nukdi si ta licencoj. E kam kopju nga MapQuest, nuk di si ta licencoj . Diku e kam pa se kopjohet dhe ipet informacionet nga. Te lutem me ndihmo.Planeti 25 Qershor 2008 15:36 (CEST)

Duhesh me e fshi. Hartat nga MapQuest jan te ndaluara te merren. Puntori 25 Qershor 2008 16:01 (CEST)
Vetem ki kujdes se nese edhe emrat e vendeve i perkthen prap se prap harta nuk eshte e jotja, por e atij qe ka perpiluar, pra duhet perpunuar hartat e lejuara perndryshe ke thyer te drejten e autorit. Kjo i bie njejt sikur te e vizatoni ne personazhin fiktiv Miki Maus, prap se prap nuk e kemi te drejten sepse licensa i takon tjeterkujt e jo neve edhe pse e kemi vizatuar Puntori 25 Qershor 2008 16:06 (CEST)
Si te sherbehem, ku mund te marr, dhe te perpunoj,kam pa diq te tille.Planeti 25 Qershor 2008 16:14 (CEST)

Kopjimi me mjete teknike është i ndaluar. Imitimi nuk e di që është i ndaluar po du me thanë atë çka e pranon mendja jote dhe pastaj e krijon dora jote nuk është i ndaluar! Ajo është krijesë e jotja. Edhe ajo firmë e ka bërë një imiim të till.--Hipi Zhdripi 25 Qershor 2008 17:15 (CEST)

Medaljet dhe dekoratatRedakto

E pashe qe ke kontribuar ne artikujt mbi medaljet dhe dekorat - a ke me shume info/burime per keto?

flmn,

Pleurat Hundozi

Ne fakt une vetem kam organizuar listat tek artikulli Dekorata, kurse artikujt mbi dekoratat e ndryshme i kan edituar editues tjere. Puntori 3 Korrik 2008 00:01 (CEST)

ShtetetRedakto

I nderuar Puntor,

Sapo kam filluar shkrimin nga themeli ose zgjerimin e artikujve mbi shtetet e ndryshme të botës. Tash sa përfundova artikullin për Mongolinë dhe po nis disa të tjerë. Desha t'ju kontaktoj ju si administrator lidhur me kutitë informative. A ekziston mundësia që ato t'i ngjajnë atyre të Wikipedias anglisht, meqë janë shumë më praktike dhe ofrojnë më shumë mundësi për redaktim?

Gjithashtu, a mund të hapet në faqen e parë një rubrikë për prezantimin e artikujve me vlerë, siç ekziston psh në Wikipedian anglisht dhe ato të gjuhëve të tjera? Do të kujdesem që artikujt për shtetet të jenë cilësorë, por është me rëndësi që njerëzit të njoftohen për këtë.

Ju faleminderit,
Getoari

P.S. Ju lutem të më përgjigjeni në faqen time të diskutimeve [11].

Return to the user page of "Puntori/Arkivi005".