Krushja e Sipërme

fshat në Maqedoni

Krushjë e Sipërme, (maqedonisht: Горно Крушје/Gorno Krušje) ёshtё fshat nё komunën e Resnjës, Maqedoni.

Krushjë e Sipërme
Горно Крушје
Fshat
Vendndodhja
Krushjë e Sipërme is located in Maqedonia e Veriut
Krushjë e Sipërme
Krushjë e Sipërme
Administrimi
Shteti Flamuri Maqedonia e Veriut
Rajoni Pellagonia
Komuna Resnjë
Të dhëna dhe statistika
Krahina etnografike-
gjeografike
Prespë e Sipërme
Lartësia 1053 m (m.n.d.)
Koordinatat 41° 9′ 29″ Veri

20° 58′ 56″ Lindje

Popullsia 107 banorë (2002)

GjeografiaRedakto

Sot, për shkak të qëllime administrative, fshati Krushja e Poshtme konsiderohet si pjesë e fshatit Krushje e Sipërme.

DemografiaRedakto

Sipas regjistrimit të popullsisë së viti 2002, fshati kishte 107 banorë Maqedonas.[1]

BurimetRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto