Përdoruesi diskutim:Liridon/Arkivi 5

Shto një temë
Active discussions
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi përdoruesin Liridon/Arkivi 5. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk u binden rregullave kryesore.
Fillo një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

  • Përmbajuni temës!
  • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtatshëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë apo çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.
Vista-file-manager.png Kjo faqe është një arkiv i diskutimeve të përfunduara. Për pasojë përmbajtja e saj nuk duhet ndryshuar më. Për të diskutuar mbi një temë të kaluar mund të përdoret faqja aktuale e diskutimeve, ku mund të bëhet një shënim që ka lidhje me titullin apo pjesën e diskutimit të këtij arkivi.
Arkivi i diskutimeve
Filing cabinet icon.svg
      Arkivi 1       (10 janar 2009 — 30 qershor 2010)
      Arkivi 2       (1 korrik 2010 — 29 maj 2011)
      Arkivi 3       (29 maj 2011 — 13 tetor 2015)
      Arkivi 4       (22 tetor 2015 — 13 maj 2016)
      Arkivi 5       (13 maj 2016 — 28 nëntor 2016)
      Arkivi 6       (28 nëntor 2016 - 14 qershor 2017)
      Arkivi 7       (14 qershor 2017 - 20 tetor 2017)
      Arkivi 8       (20 tetor 2017 - 7 shkurt 2019)

Krijimi i artikujve automatikRedakto

Përshendetje Liridon, Çfarë mendon për krijimin e artikujve automatik me temë nga biologjia si zogjtë,insektet etj.. Që pershkruhen me stampën Taxobox e cila duhet te rregullohet pak për funksionim më të mirë, gjë të cilën e kane bërë në wikipedian bullgare shiko këtë artikull bg:Egretta sacra është krijuar nga një robot mendoj se kjo na mundëson krijimin e artikujve nga tema të tjera jo vetem nga vendbanimet.--Tytuu (diskutimet) 18 maj 2016 19:54 (CEST)

@Tytuu, ide shumë e mirë, ne fakt ka plot specie, dhe artikuj të tjera të ngjashme që mund ti krijojmë (liqene, male, lumenjë, vendbanime). Gjate qëndrimit ne Tirane bisedova dhe me administratorin Olsi dhe besoj se së shpejti do mund të bëjmë diçka me importimin automatik. Qëllimi është që roboti të publikoj jo më shumë artikuj në ditë se sa mund të kontrollohen nga një grup përdoruesish. Në angazhimet personale dhe në wiki (CEE Spring dhe Wiki Loves Earth) deri në fund të qershorit jam zënë, lirisht nëse dëshironi bashkë me Olsin filloni, besoj se nëse ka kohë të lirë të ndihmon. Përndryshe, ne korrik besoj se mund tju ndihmoj edhe unë.--Liridon (diskutimet) 18 maj 2016 19:41 (CEST)
@Përdoruesi:Liridon Do filloja me gjithë qef por më nevojitet pak ndihmë në lidhje me përdorimin e robotit dhe mendoj se stampa taxobox ka disa defekte--Tytuu (diskutimet) 18 maj 2016 19:54 (CEST)
@Tytuu me robotin do i krijoj artikujt Olsi, as un skam shume eksperiencë. Puna më e madhe është përpunimi i të dhënave dhe strukturimi i tyre në atë formë që i pranon roboti. Stampën taxobox nëse ka nevojë do e bëjmë nga e para, duke përkthyer atë të versionit anglisht.--Liridon (diskutimet) 18 maj 2016 20:01 (CEST)
@Përdoruesi:Liridon Aha në rregull por përpunimi i të dhënave a bëhet me anë të robotëve, po do ishte mirë.--Tytuu (diskutimet) 18 maj 2016 20:06 (CEST)
@Tytuu do të dërgoj një email një shembull se si i kam strukturuar në formë tabelore në excel, ndërsa roboti bën vetëm krijimin.--Liridon (diskutimet) 18 maj 2016 20:17 (CEST)
@Përdoruesi:Liridon Aha në rregull.--Tytuu (diskutimet) 18 maj 2016 20:23 (CEST)

Week of Women in Science and EducationRedakto

 
Thank you for taking part in CEE Spring 2016 Week of Women in Science and Education!

Dear Liridon, I thank you for participating in the Week of Women in Science and Education Challenge and reaching the second place. My favourite article is Svetlana Gerasimenko, because she is a living important scientist and people need can get impressed and motivated by reading about her. Thank you very much for your participation and for sharing your knowledge and please accept this barnstar as sign of appreciation. I hope you will continue to take part in CEE Spring 2016 :)! --Лорд Бъмбъри (diskutimet) 20 maj 2016 23:28 (CEST)

@Лорд Бъмбъри thanks, I appreciate it. I am great fan and supporter of CEE Spring, and enjoyed writing for Womens in Science and Education.--Liridon (diskutimet) 21 maj 2016 00:14 (CEST)

PershendetjeRedakto

Te kam derguar nje email nepermjet opsionit te Wiki. Nuk e di neqoftese Wiki te lajmeron. IlmiuRobShpie (diskutimet) 21 maj 2016 20:45 (CEST)

@IlmiuRobShpie, sapo u përgjigja.--Liridon (diskutimet) 21 maj 2016 21:05 (CEST)
Flm. Ne fakt te dergova dhe nje mesazh te dyte.IlmiuRobShpie (diskutimet) 21 maj 2016 21:27 (CEST)

Stampa:Hidden beginRedakto

Përshëndetje, Ka një problem me këtë stampen {{Hidden begin}} nuk rri mbullur si në wiki en por gjithnjë hapur nga mendon se vjen defekti mos është në mediawiki?--Tytuu (diskutimet) 22 maj 2016 22:28 (CEST)

@Tytuu - Përdore këtë tjetrën nëse do Stampa:Hidden.--Liridon (diskutimet) 22 maj 2016 22:35 (CEST)
@Liridon Jo jo në rregull për momentin nuk më nevojitet.

Artikuj të bllokuarRedakto

Përshëndetje Liridon, Mund të lirosh këto faqe Gjilani, Komuna e Gjilanit, Negotina (qytet) do të ndryshoj infobox-et--Tytuu (diskutimet) 28 maj 2016 14:20 (CEST)

 Y U bë:--Liridon (diskutimet) 28 maj 2016 14:26 (CEST)

Përshendetje LiridonRedakto

Si je me te gjithat? Ne kohe te fundit kam perkthyer te gjithen dhe te ploten faqjen Upper Reka prej Wikipedia English ne artikullin Reka e Epërme ne Wikipedia shqip. Shih val ajo eshte me ralle dhe cduhet tjeter per te bere ? Te fala.Resnjari (diskutimet) 30 maj 2016 20:37 (CEST)

Po e kam parë, është një punë e shkëlqyer duke pasur parasysh nivelin tuaj të gjuhës shqipe. Ka disa gabime të cilat do i përmirësoj unë. Punë të mbarë.--Liridon (diskutimet) 30 maj 2016 21:01 (CEST)
Ishte pune e madhe, but well worth it ! Liridon some time back when i did a clean up of the Kosovo village articles (stampas and stuff), i forogt to add a few more articles that need to be deleted. A redirect on Bistesh village https://sq.wikipedia.org/wiki/Bitesh and the Bitesh i Poshtme article https://sq.wikipedia.org/wiki/Biteshi_i_Posht%C3%ABm. The Kosovo government now recognized both the upper and lower Bitesh settlement as one. This article on New Pokleku can go https://sq.wikipedia.org/wiki/Pokleku_i_Ri . Kosovo government recongises all of them as one settlement as Poklek. These other two articles https://sq.wikipedia.org/wiki/Gjergjica ; https://sq.wikipedia.org/wiki/Zidi_i_Sadikag%C3%ABs are settlements but considered village quarters of other nearby villages. They do not appear in the Kosovo census which has all official settlements (both inhabited and uninhibited or in municipal documents etc. Best Liridon and thank you for the assistance.Resnjari (diskutimet) 3 qershor 2016 20:51 (CEST)
 Y U bë: Faleminderit Resnjari.--Liridon (diskutimet) 3 qershor 2016 21:33 (CEST)

Epiri i lashtëRedakto

Përshendetje Liridon, krijova nje kategori te re, [1] por nuk jam i sigurt se si eshte me mire te emertohet, Epiri i lashte apo Epiri Antik. I dyti eshte me afer shqipes standarte (te pakten te asaj ne Shqiperi), por ndoshta per shumicen eshte me e thjeshte per t'u kerkuar dhe gjetur e para. Ktrimi991 (diskutimet) 1 qershor 2016 20:34 (CEST)

Epiri i lashte është më mirë.--Liridon (diskutimet) 1 qershor 2016 20:40 (CEST)
 Y U bë: Ktrimi991 (diskutimet) 1 qershor 2016 20:43 (CEST)
Po ky artikull [2], nese nuk shtohet material enciklopedik, a nuk eshte me mire te fshihet/griset? Ktrimi991 (diskutimet) 1 qershor 2016 21:37 (CEST)
E riktheva në një version më të vjetër. Më trego nëse je i interesuar ta përmirësosh, përndryshe do e fshij, pasi është shumë i dobët.--Liridon (diskutimet) 1 qershor 2016 21:41 (CEST)
Me mire fshije, duket se qellimi i krijimit te atij artikulli ka qene ose ndonje shaka pa kripe ose demtimi i imazhit te nje personi publik. Ktrimi991 (diskutimet) 1 qershor 2016 21:43 (CEST)
Rastesisht hasa kete artikull [3] qe ne fakt nuk eshte vecse kopje e ketij [4]. I dyti eshte me i plote dhe eshte i sakte ne emertim, pra Guinea dhe jo Guineja. Duket si nje tjeter artikull per t'i dhene lamtumiren. Ktrimi991 (diskutimet) 1 qershor 2016 22:18 (CEST)
  U bë! Po bën një punë të mirë.--Liridon (diskutimet) 1 qershor 2016 22:22 (CEST)
Me frymezon pasioni. Ktrimi991 (diskutimet) 1 qershor 2016 22:27 (CEST)

revertsRedakto

Hi there, you reverted my edits. Please see the talk page. Mdupont (diskutimet) 2 qershor 2016 01:16 (CEST)

Kanë ndodhur më 2 qershorRedakto

Liridon, tek faqja kryesore [5] thuhet se me 2 Qershor 1098 ka ndodhur Kryqezata e Pare. Ne fakt, kryqezatat, sidomos e para kane zgjatur per disa vite. E para ka nisur me 1097 dhe mesa kerkova nuk gjeta ndonje info per daten 2 Qershor. Gjithsesi, sido qe te jete puna, shprehja "ne date X ka ndodhur Kryqezata e Pare" (qe ne fakt nuk eshte ngjarje por nje grup ngjarjesh te njepasnjeshme) nuk duket te jete formuluar ne menyren e duhur. Tung. Ktrimi991 (diskutimet) 2 qershor 2016 21:33 (CEST)

Enciklopedi e lirë, ku secili mund të redaktojë :D. Nëse mendon se është gabim, lirisht hiqe nga Stampa:2 qershor. Un nuk kam njohuri për këtë temë. --Liridon (diskutimet) 2 qershor 2016 21:41 (CEST)
 Y U bë: Ktrimi991 (diskutimet) 2 qershor 2016 21:49 (CEST)

Aktorë turqRedakto

Përshëndetje

Kam një pyetje shpresoj që do të më përgjigjeni.


Kam kontrolluar kategoria:Aktorë turq, por disa artikuj mungojnë në këtë kategori p.sh artikulli "Hakan Boyav".

Dua te di ku osht problemi--— Komenti i mëparshëm i pa firmosur ishte shtuar nga 78.66.239.141 (diskutimet)

Nëse artikulli e ka këtë kategori, patjetër se do listohet. Hakan B aty ëshë Kategoria:Aktorë turq.--Liridon (diskutimet) 3 qershor 2016 21:28 (CEST)

Faqe e GrisurRedakto

Pershendetje Liridon,

Sapo e rregullova faqen ' ShqipTV ' dhe per nje moment pa asnje paralajmrim ti ma gris faqen. Un po mundohesha me heret te rregulloja kete ne en.wikipedia.org, por content-in e kisha ne Shqip dhe me thane ta vedosja ne sq.wikipedia.org, si eshte e mundur ta rregulloj kete gje? ta mirembaj faqen tone ' ShqipTV '? – Komenti i mëparshëm i pa firmosur ishte shtuar nga Shemsikreshta007 (diskutimiredaktime).

@Shemsikreshta007 Me vjen keq, un kontrollova te gjitha versionet e faqes dhe asnjëri prej tyre nuk kishte përmbajtje enciklopedike, por më shumë i ngjante një faqeje qe promovon kompaninë ne fjale, që është rreptësisht e ndaluar në Wikipedia. Sapo e zhvendosa artikullin ne një nën-faqe te llogarisë tuaj Përdoruesi:Shemsikreshta007/ShqipTV, lirisht mund te punoni aty, dhe kur te mendoni se e keni kryer, kontakto një perdorues me eksperiencë ose mua per te kontrolluar nëse plotëson kushtet (këtu, këtu dhe këtu).--Liridon (diskutimet) 7 qershor 2016 16:50 (CEST)

Faqe per t'u grisurRedakto

Pershendetje Liridon, hidhi nje sy ketij artikullit, neqoftese mund te quhet me te vertete artikull, [6]. Ktrimi991 (diskutimet) 25 qershor 2016 14:24 (CEST)

Infobox per monumentet e kulturesRedakto

A mundesh me e kriju nje infobox per monumente te kutlures, shih ketu per fushat e nevojshme. --Arianit (diskutimet) 8 korrik 2016 10:49 (CEST)

Po mundet, ne anglisht përdorin këtë stampë, e cila është ka përfshirje mjaft të gjerë.--Liridon (diskutimet) 8 korrik 2016 11:42 (CEST)
@Arianit, gati është stampa Stampa:Infobox vend historik, nëse ka nevojë për ndonjë fushë shtesë ose ndryshim, më trego.--Liridon (diskutimet) 9 korrik 2016 19:19 (CEST)

Picture from WikimaniaRedakto

Have you seen this? --Albinfo (diskutimet) 10 korrik 2016 19:58 (CEST)

 
Albanian Wikipedians with Jimmy Wales
  Thanks Lars, yes I have seen, forgot to tell you. And also there is another one.--Liridon (diskutimet) 10 korrik 2016 20:04 (CEST)

final 2012 spain italyRedakto

hej, si jeni? the final match between spain and italy ended 4:0, not 4:1. i had corrected it, i dont understand why you changed it to the wrong result 4:1 again. best regards – Komenti i mëparshëm i pa firmosur ishte shtuar nga Malzkorn (diskutimiredaktime).

@Malzkorn, më fal se ishte keqkuptim, nëse shikon me vëmendje kam rikthyer tre versione, dy para teje ishin redaktime që kishin dëmtuar artikullin. Sapo e përmirësova rezultatin. Tung --Liridon (diskutimet) 10 korrik 2016 20:33 (CEST)

NameRedakto

How do i change my account name? Kadribistrica (diskutimet) 18 korrik 2016 15:59 (CEST)

Përshëndetje @Kadribistrica,, këtu Wikipedia:Ndryshimi i emrit të përdoruesit mundesh ta ndryshosh emrin e përdoruesit, te seksioni i fundit Kërkesa ka një link. Gjithë të mira.--Liridon (diskutimet) 18 korrik 2016 17:40 (CEST)

Nikolai NoskovRedakto

Përshëndetje, i dashur Liridon! Unë e di z shqiptar, por unë kam për të ndarë porosinë tuaj: ju mund të bëni në artikullin tuaj për muzikantin shqiptar Nikolai Noskov? Nëse ju bëni këtë artikull, unë do të jetë shumë mirënjohës! Ju faleminderit! --Анна Озерова (diskutimet) 8 gusht 2016 10:36 (CEST)

Andy GarciaRedakto

Puna mbare! Kjo faqja duket si nje shaka e rradhes: [7]. Tung! Ktrimi991 (diskutimet) 10 gusht 2016 23:43 (CEST)

@Ktrimi991, faleminderit për raportimin.--Liridon (diskutimet) 10 gusht 2016 23:57 (CEST)

Karl BögeleinRedakto

Pershendetje

Dje kam bere nje artikull me emrin Karl Bögelein, por e kam nje pyetje:

Kur po jam ne wikipedia shqip, po mi gjet gjuhet e tjera qe jane me kete emer. Por kur po hi tek wikipedia anglisht ose gjermanisht nuk po ma gjete qe e kam kete artikull ne shqip. Ku eshte problemi?

Shpresoj qe e kuptuat. (nese e shikoni kete artikull, e kuptoni se qka po du me thane) -- — Komenti i mëparshëm i pa firmosur ishte shtuar nga 178.132.216.10 (diskutimet)

@178.132.216.10, Po e kuptoj pyetjen. Por ka qenë vetëm çështje kohe derisa të sinkronizohet, pasi aktualisht ka link për te artikullin shqip, kontrolloje: Karl Bögelein.--Liridon (diskutimet) 12 gusht 2016 16:12 (CEST)

TemplatesRedakto

Hi. Do you have any good templates that I can use to warn users that is vandalising? I noticed the text that was removed with no editing comments that I reverted that apparently was copyvio. Sorry about that, but with no comment from the user other that "error" it looks very much like vandalism. -- Tegel (diskutimet) 13 gusht 2016 21:06 (CEST)

Hello @Tegel,. I saw your reverts, its Ok because you dont understand Albanian. He was also adding some irrelevant content wich was vandalism. We have templates to warn vandals: first warning {{Paralajmërim}}, second warning {{Paralajmërim 2}}, final warning {{Paralajmërim 3}}, also this one {{Paralajmërimi}} which you can use with your own text.--Liridon (diskutimet) 13 gusht 2016 21:18 (CEST)

Artikuj personalRedakto

lidhur me individet që krijojnë një faqe të tyre ne wikipedia, besoj se cdokush që në një moment të jetës së tij ka drejtuar institucione të rëndësishme të vendit, mund të ketë një vend në wikipedia. cilat jane arsyet që ju shtyjnë ta grisni një faqe?--CREDWI (diskutimet) 16 gusht 2016 16:09 (CEST)

Nëse shkruan për vete mund të shkruani në faqen tuja personale që është: Përdoruesi:CREDWI. Përndryshe, për vete një person mund të shkruaj CV, Autobiografi dhe Webfaqe personale, por Wikipedia nuk është asnjëra nga këto, dhe të shkruash për vete është konflikt interesi. Artikujt duhet të jenë neutral, të bazohen në referenca dhe shqueshmëria (rëndësia e personit, a ka inters publik për këtë artikull, a ka bërë një vepër të njohur ky person dhe njihet nga publiku).--Liridon (diskutimet) 16 gusht 2016 17:00 (CEST)

Rregullim i emritRedakto

Përshëndetje, gjatë krijimit të një artikulli kam bërë një gabim dhe nuk kam vënë një R. Mund të më ndihmosh, si mund të rregullohet kjo? - Theedardanian (diskutimet) 19 gusht 2016 16:33 (CEST)

@Theedardanian, e përmirësova. Te lutem vendos referenca nga librat ku je bazuar.--Liridon (diskutimet) 19 gusht 2016 16:46 (CEST)
Faleminderit shumë. E vendosa atë që kishte edhe artikulli në EN. :) Theedardanian (diskutimet) 19 gusht 2016 16:54 (CEST)

Per tu grisurRedakto

[8] [9] Ktrimi991 (diskutimet) 20 gusht 2016 13:31 (CEST)

 Y U bë:--Liridon (diskutimet) 20 gusht 2016 14:23 (CEST)

Ura e gurit (Vërnicë)Redakto

Ne artikull ka nje link Vrri (Vërrnicë) qe te dergon ne [10]. Sipas artikujve perkates Vrri (Verrnice) ndodhet ne Vushtrri, ndersa Verbnica ne Mitrovice. Gjithashtu, cili eshte emri me i sakte, Verrnice apo Vernice? Tung. Ktrimi991 (diskutimet) 22 gusht 2016 00:06 (CEST)

@Ktrimi991, Për atë faqen ri-drejtim kishe të drrjtë, e përmirësova. Nuk e di si është emri i saktë, por do duhet të kontrollohet.--Liridon (diskutimet) 22 gusht 2016 10:42 (CEST)
Titulli i artikullit eshte Ura e gurit (Vërnicë) ndersa ne brendesi te artikullit linku te eshte Verrnice. Besoj se e para eshte e sakta. Gjithsesi duhet verifikim. Ktrimi991 (diskutimet) 22 gusht 2016 16:55 (CEST)
Pershendetje. Ne territorin e komunes se Vushtrrise ka vetem nje fshat me emrin Vërnicë (Vërnica) por që njihet edhe me emrin Vrri ose Vërri ndërsa në Kosovë janë edhe tri vendbanime me emër të njëjt ose të përafërt. --Punëtoria (diskutimet) 23 gusht 2016 08:07 (CEST)
Faleminderit Punëtoria! E rregullova emrin tek linku ne brendesi te artikullit. Ktrimi991 (diskutimet) 23 gusht 2016 12:06 (CEST)
@Punëtoria,, faleminderit për sqarimin. @Ktrimi991, edhe artikulli për fshatin ashtu është (Vërnicë), por dyshoja pasi që këtë material me të cilin krijoj artikujt e monumenteve, e marr nga një publikim zyrtar. Nuk kisha kohë të kontrolloj se cili është i duhuri. Ju faleminderoj për kontrollimin dhe verifikimin e fakteve të dyve.--Liridon (diskutimet) 23 gusht 2016 12:48 (CEST)

Help RequestRedakto

Dear Mr Liridon,

Nice to meet you.


Could you kindly help me check the Cyrillic transliteration of the text and correct any mistakes?

Albanian text: Sepse Perëndia e deshi aq botën, sa dha Birin e tij të vetëmlindurin, që, kushdo që beson në të, të mos humbasë, por të ketë jetë të përjetshme.
Cyrillic Albanian: Сепсе Перъндиа е деши акї ботън, са δа Бирин е тиѣ тъ ветъмлиндурин, кїъ, кушдо кїъ бесон нъ тъ, тъ мос хумбасъ, пор тъ кетъ ѣетъ тъ пърѣетшме.


Your help would be appreciated with full gratitude, Thank you. --DaveZ123 (diskutimet) 23 gusht 2016 05:04 (CEST)

@DaveZ123, if you trying to read Albanian in Cyrillic, yes it is correct. BTW there is not something like "Cyrillic Albanian". Have a good time.--Liridon (diskutimet) 23 gusht 2016 12:54 (CEST)

CEE Spring 2016 SurveyRedakto

Hi, dear CEE Spring 2016 organisers! I am sorry for writing in English again.

The international organisers of the contest ask all the participants to complete the survey about the contest. It is very short. It gives us a bit of statistics and helps make the next contest better.

We will use MassMessage to give the survey link to all the participants. Obviously, not all of them speak English, so please, help us with translating this request and encourage them to complete the survey.

Best regards,
-- Ата via MassMessage 26 gusht 2016 20:54 (CEST)

Rregullim i emritRedakto

Pershendetje Liridon

I started to create some foundational articles for municipalities in Southern Serbia (the Toplica area). I created an article called Qarku i Jabllanices [11]. I then came across an article called Rrethi Jablanica. Can you delete the qarku i Jabllanices article and instead rename the rrethi Jabllanica one as Qarku i Jabllanicës. Best regards.Resnjari (diskutimet) 3 shtator 2016 06:15 (CEST)

  U bë!--Liridon (diskutimet) 3 shtator 2016 18:53 (CEST)

Hekur or hekuri?Redakto

Hi!

Sorry for writing in English, I don't speak Albanian, but I need some help with the language. Specifically about spelling. I'm working on the periodic table in pt.wikt and I came to the Albanian Wikipedia to confirm the names of the chemical elements. I've noticed that there are differences between the Albanian Wikipedia and the Albanian Wiktionary. For instance, the Albanian word for iron appears as hekur in sq.wikt but as hekuri here in sq.wiki. Which version is correct? Or which version is the base form of the word?

Thanks for your help.

--ValJor (diskutimet) 4 shtator 2016 13:16 (CEST)

Hello @ValJor, Don't know if I can explain properly, but I'll try. In Albanian Wikipedia we have decided to name articles in Definite singular or Definite plural, also that is the form we use when we refer to that name. Please, read this section to see forms used in Albanian Language.
  • hekur -> iron
  • hekuri -> the iron
  • tel hekuri -> iron wire
  • hekur i butë -> soft iron
In Albanian Wiktionary we use the same form as Albanian Dictionary, which is also correct. If you refer to Albanian version from Wikipedia the right way is hekuri, but from Wiktionary you can also refer as hekur.--Liridon (diskutimet) 4 shtator 2016 13:57 (CEST)

KorrektimeRedakto

Pershendetje. Nevojiten korrektime ne titullin i kesaj teme https://sq.wikipedia.org/wiki/Gjuha_uellsisht dhe shkrirja e ketyre dy temave https://sq.wikipedia.org/wiki/Stadiumi_Loro_Bori%C3%A7i, https://sq.wikipedia.org/wiki/Stadiumi_%22Loro_Bori%C3%A7i%22 Herakliu (diskutimet) 8 shtator 2016 10:38 (CEST)

 Y U bë:--Liridon (diskutimet) 8 shtator 2016 21:51 (CEST)

Liridon ju lutem shikoni artikullin Nikolai Noskov dhe të bëjë gjuhën tuaj shqipe në lidhje me këngëtaren Philipp Kirkorov. në qoftë se ju bëni këtë artikull unë do të jetë shumë mirënjohës për ju! Thanks! --178.71.223.238 9 shtator 2016 21:44 (CEST)

Anketa e CEE Spring 2016Redakto

Përshëndetje, pjesëmarrës i CEE Spring 2016! Organizatorët ndërkombëtar të garës kërkojnë nga ju të kompletoni anketën rreth garës. Është shumë e shkurtër. Kjo na jep neve disa statistika dhe na ndihmon që të bëjmë garën e ardhshme më të mirë. Ju lutem kompletoni anketën këtu: https://wikimedia.qualtrics.com/jfe/form/SV_eLP1PKZWjSpIi45 Best regards,
-- Ата via MassMessage 10 shtator 2016 15:28 (CEST)

Kutia: Vendbanim në SerbiRedakto

Tung Liridon

I did a small change on the Stampa:Vendbanim në Serbi infobox. I changed one of the option called Emri në gjuhën vendase to emër tjetër [12] [13]. I did the changes throughout the infobox template. When i went to a village article [14] to add in the new option and to place the alternate name in Serbian it would not come up. If you have time can you fix it?Resnjari (diskutimet) 12 shtator 2016 14:10 (CEST)

 Y U bë: E rregullova, tani funksionon siç duhet.--Liridon (diskutimet) 12 shtator 2016 16:25 (CEST)
Liridon, thank you for fixing it. When i place the alternative Serbian in the infobox however it does not position it in the centre though. See: Cakanoci (where i added the option emer tjeter), Bërçeci (where its still the emrin ne gjuhen vendase option.). Is it a system glitch? What should i do? Best.Resnjari (diskutimet)
No, Resnjari. I left it that way, both "emer tjeter" and "emrin ne gjuhen vendase" to give same result, because most of pages use "emrin ne gjuhen vendase" version.--Liridon (diskutimet) 12 shtator 2016 17:19 (CEST)
I know they use the other version (its only the pages relating to the Presheva municipality (its not widespread). If you get rid of the first option i will change all of them right now). The issue i was referring to though was in relation to the template's appearance on an article page. The second name does not come out as centred and in line like the Albanian name above, but instead it is moved by one space to the right. See those two articles pages to see what i mean. Best.Resnjari (diskutimet) 12 shtator 2016 17:26 (CEST)
Saw them, but still dont know what is tha issue that cause that text to go right, instead of center. If I fix, I will tell you.--Liridon (diskutimet) 12 shtator 2016 17:29 (CEST)
 Y U bë: Mungonte gjuha.--Liridon (diskutimet) 12 shtator 2016 17:37 (CEST)
Perfekt ! Falimenderit Liridon per te gjitha.Resnjari (diskutimet) 12 shtator 2016 17:40 (CEST)
Liridon, i did the changes to the Presheva related articles. Just double check if the option emrin ne gjuhen vendase still comes up on an article page (if i missed one). If not, delete that option bit from the main info box etc so that it is only one option, that of emer tjeter so that there is no confusions and stuff. After the changes made there is a option you added which appears on the template box: | gjuha e emrit tjetër = serbisht Stampa:Vendbanim në Serbi. Should we still have that there after the changes i made (as to also avoid other editors coming in and tampering with the infobox)? Best.Resnjari (diskutimet) 12 shtator 2016 20:18 (CEST)
Liridon, i fixed the internal linkages of the Presheva articles and there were two categories that where rarely used that can be deleted as they are redundant.> Kategoria:Fshatra në Luguinën e Preshevës me shumicë shqiptare [15]; Kategoria:Fshatra në Preshevë [16]. Best.Resnjari (diskutimet) 13 shtator 2016 11:22 (CEST)
 Y U bë:--Liridon (diskutimet) 14 shtator 2016 11:08 (CEST)
Tung Liridon. Can you delete this article: [17]. I created another before i came across this one. I thought i had located all the Medvegje articles but that one escaped my notice. Best.Resnjari (diskutimet) 16 shtator 2016 12:42 (CEST)

I dont understand. Why to delete Shillova (Medvegjë)? --Liridon (diskutimet) 16 shtator 2016 13:51 (CEST)

I created the article Pustoshillova as its proper name (from Sabit Uka source). Shillova on its own as a village is another one in Lebane municipality. Its ok, i will alter it for that article. No need to delete. Best.
OK--Liridon (diskutimet) 17 shtator 2016 11:38 (CEST)
Tung Liridon. This time you will need to delete a page as a came across it after i created the page on Bogujec (there are 2 articles with that name [i transferred the info from this one into the new one) and there are no other villages with that name to move it to etc like with Pustoshillova and Shillova. (For deletion is this one): > https://sq.wikipedia.org/wiki/Bogujeci .BestResnjari (diskutimet) 27 shtator 2016 00:28 (CEST)
 Y U bë: I moved old article to the proper name, then added your content (this way history stay of old article, and changes are from your article).--Liridon (diskutimet) 27 shtator 2016 16:34 (CEST)
Tung Liridon. As i have been going through the Serbia village articles, i changed all articles that had the old infobox with the new one. You can now delete the old template > https://sq.wikipedia.org/wiki/Stampa:Infobox_SER_fshat .Best.Resnjari (diskutimet) 1 tetor 2016 21:34 (CEST)
 Y U bë:--Liridon (diskutimet) 3 tetor 2016 10:23 (CEST)
Tung Liridon. As i have been creating new articles relating to southern Serbia (and came across 2 more for Kosovo) I came across a few more articles that can be deleted as toher exist for those places. Arbanashka (Prokuplë) exists so this one can go: https://sq.wikipedia.org/wiki/Arbanaska ; Fshati i Vjetër (Ferizaj) exists so this one can go: https://sq.wikipedia.org/wiki/Katuni_i_Vjet%C3%ABr ; Pojatishti exists so this one can go: https://sq.wikipedia.org/wiki/Pojatisht%C3%AB . Te fala.Resnjari (diskutimet) 3 nëntor 2016 12:04 (CET)
Pershendetje Liridon. I was trying to create a category page for settlements in the Banja e Nishit municipality (there are only 3: Jellshnica, Manastiri (Banjë e Nishit), Preseka (Banjë e Nishit) and it says that i don't have privileges to do so. Can you create or remedy the glitch. > https://sq.wikipedia.org/wiki/Kategoria:Fshatra_n%C3%AB_komun%C3%ABn_e_Banj%C3%ABs_t%C3%AB_Nishit .Liridon, can you also delete this redundant category: (Palilula is suburb of Nish so the category it goes into is Nish) https://sq.wikipedia.org/wiki/Kategoria:Palilul%C3%AB .Te fala.Resnjari (diskutimet) 17 nëntor 2016 18:55 (CET)
Tung Liridon. This category has become redundant > https://sq.wikipedia.org/wiki/Kategoria:Qytete_t%C3%AB_banuar_nga_arvanit%C3%AB_n%C3%AB_Greqi . Could you delete it as i substituted it for a generic one called Vendbanimet Arvanitase. Best.Resnjari (diskutimet) 20 nëntor 2016 08:18 (CET)

4 veprat me te popullarizuaraRedakto

Pershendetje Liridon,

faleminderit perzemersisht per angazhimet tua ne krijimin e faqes sime! Po i numeroj 4 veprat me te popullarizuara ne krijimtarine time:

1. Baresha, 2013 2. Margarita, 2012, Koleksion Privat 3. Young Nadege, 2012 4. Puthja ne Galeri, 2012

Stili im eshte Realizem, si dhe nje lloj gershetimi mes Impressionizmit dhe Ekspressionizmit.

Faleminderit per mundimet tua! Perzemersisht,

Gazmendi, Linz

Artikull per t'u fshireRedakto

Pershendetje Liridon, [18]. Pune te mbare! Ktrimi991 (diskutimet) 27 shtator 2016 16:14 (CEST)

 Y U bë:--Liridon (diskutimet) 27 shtator 2016 16:29 (CEST)

Paramithia - page renaming issues.Redakto

Tung Liridon.

Just recently, the page Paramithia was moved from Paramithia to Ajdonati. Can you change this back as i tried and it says there is an issue because probably an additional page with the name Paramithia was created as a redirect> https://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Paramithia&redirect=no. It should be the other way around. Local Albanians have mainly called the town Paramthi/a and used the form Ajdonati very rarely. Best.Resnjari (diskutimet) 28 shtator 2016 23:13 (CEST)

liridonRedakto

Përshëndetje jamë i interesuar të dijë pakë nga ekonomia e përgjithsme e serbisë, maqedonisë si dhe për statistikat viatle të ekonomisë së serbisë dhe bosnje hercegovinës, tung.--Don kizi (diskutimet) 2 tetor 2016 23:03 (CEST)

Ekonomia e Republikës së Maqedonisë, Ekonomia e Serbisë, Ekonomia e Bosnjës dhe Hercegovinës--Liridon (diskutimet) 3 tetor 2016 10:21 (CEST)

Category:Converts to IslamRedakto

Përshëndetje

Kur po e shikoj tek Wikipedia angleze në artikullin Category:Converts to Islam, aty po ma qet që ka artikull edhe në shqip. Por, kur po e shikoj te artikulli shqip, po ma qet që nuk ka artikuj në gjuhë tjera. Ku osht problemi?

Ndoshta e kuptove pyetjen

E rregullova, tash i nxjerr edhe gjuhet e tjera. Kategoria:Të konvertuarit në Islam.--Liridon (diskutimet) 4 tetor 2016 23:19 (CEST)

Cili eshte dallimi mes vertebrave te shtylles kurrizore ?

TranslationRedakto

Hello, could you translate Automatic refresh (Автоматско ажурирање) to Albanian? Thanks! :) -XQV- (diskutimet) 19 tetor 2016 15:21 (CEST)

@-XQV-, Freskim automatik.--Liridon (diskutimet) 19 tetor 2016 20:20 (CEST)

FotoRedakto

Ç'kemi... Hapa 1 artikull të ri, po nuk di si të vendos fotot... Pres përgjigje... Faleminderit - – Komenti i mëparshëm i pa firmosur ishte shtuar nga ALONA27 (diskutimiredaktime).

Persh. @ALONA27,, fotot ne wikipedia vendosen me kete sintakse
[[Skeda:Emri i foto.jpg|220px|parapamje|Përshkrimi i fotos]]
ndërsa fotot mund ti ngarkoni ose ngarkoni nga Wikimedia Commons.--Liridon (diskutimet) 4 nëntor 2016 11:44 (CET)

Në herë në qiellRedakto

I dashur Liridon! Ju lutem shtoni në kopertinën e albumit Në herë në qiell [19], Teka [20], Qelqi dhe konkrete [21]! Ju faleminderit! --178.71.215.73 16 nëntor 2016 16:39 (CET)

Përshëndetje. Ne e kemi bllokuar ngarkimin e fotografive në sqwikipedia, prandaj ju lutem ngarkoni ato në Wikimedia Commons.--Liridon (diskutimet) 16 nëntor 2016 18:44 (CET)

questionRedakto

can you make a infobox with predecessor and successor like this, https://en.m.wikipedia.org/wiki/Karl_Topia there is one in albanian wiki but not woth successor and predecessor. Kadribistrica (diskutimet) 24 nëntor 2016 14:24 (CET) Kadribistrica (diskutimet) 24 nëntor 2016 14:24 (CET)

We have same template and with almost all fields here Stampa:Infobox mbretër.--Liridon (diskutimet) 24 nëntor 2016 15:22 (CET)

Can you make one example for me with the title and the presecessor and successor, look on karl topia sq wiki article. it dosent work or maybe i cant do it right, just make me one example then i will use it. Kadribistrica (diskutimet) 24 nëntor 2016 18:54 (CET)

@Kadribistrica, See here Përdoruesi:Liridon/Livadhi/Faqe test 574--Liridon (diskutimet) 24 nëntor 2016 21:21 (CET)

And one more thing how can i change to HotCat?? Kadribistrica (diskutimet) 24 nëntor 2016 21:12 (CET)

@Kadribistrica, See here: https://en.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:HotCat. --Liridon (diskutimet) 24 nëntor 2016 21:21 (CET)

Shumë Faleminderi. Kadribistrica (diskutimet) 24 nëntor 2016 21:30 (CET)

i think there is two of them: https://sq.m.wikipedia.org/wiki/Kisha_e_Shën_Mërisë_(Labovë_e_Kryqit,_Gjirokastër). https://sq.m.wikipedia.org/wiki/Kisha_Fjetja_e_Shën_Mërisë_(Labovë) Kadribistrica (diskutimet) 28 nëntor 2016 05:53 (CET)

 Y U bë:--Liridon (diskutimet) 28 nëntor 2016 10:27 (CET)
Return to the user page of "Liridon/Arkivi 5".